Nově vydaná monografie autora Jana Vláčila Veřejná správa: sociálně-psychologické problémy v historii a současnosti si klade za cíl seznámit čtenáře s jiným pohledem na problematiku této oblasti, než je standardně prezentována. Publikace se člení na...
Nově vydaná monografie autora Jana Vláčila Veřejná správa: sociálně-psychologické problémy v historii a současnosti si klade za cíl seznámit čtenáře s jiným pohledem na problematiku této oblasti, než je standardně prezentována. Publikace se člení na pět kapitol.
V první kapitole se autor věnuje základním otázkám souvisejícím s vysvětlením pojmu moc z hlediska její mnohorozměrnosti, a to ve smyslu mocenských pozic, jako moc v sociálních skupinách či mocenskou elitu, legitimitu a legalitu moci, distribuci moci a s tím související proces sociální kontroly. Druhá kapitola vychází z historické potřebnosti koordinace a sociální regulace činností v důsledku rostoucího technického pokroku. Autor objasňuje pojmy jako autorita, manažer, správní aparát a participace. Třetí kapitola je pojata jako nástin historie správy od způsobu fungování a podstaty starověkých a městských států přes feudální starověké až novověké a moderní státy, včetně různých způsobů moci, vládnutí a politických systémů s jejich pozitivy i negativy. Čtvrtá kapitola je historickou exkurzí se sociálním podtextem a určitým rozborem vzniku a existencí byrokracie a byrokratismu a navržením možných řešení. Začleněním páté kapitoly se autor snaží nastínit potřebnost propagace a marketingového chování správy, která při správném použití posiluje jejich prestiž a v pozitivním směru může ovlivňovat postoje občanů a vlastních pracovníků.
Obsáhlá přílohová část představuje věcné a časové uspořádání nejvýznamnějších mezníků v historii vývoje společnosti ve vybraných oblastech a doplňuje tak vhodně publikaci. Učebnice je určena pro studenty vysokých škol a pracovníky veřejné správy.
JANA KRBOVÁ,
Fakulta managementu VŠE