01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Veřejná správa a internet /36

Povodňový plán České republiky - a vše, co s ním souvisí, nalezenete na webové adrese www.dppcr.cz. Web je provozován ministerstvem životního prostředí. Přidržím-li se citace z těchto stránek, pak národní povodňový plán je "základním dokumentem pro ústřední řízení povodňové ochrany v ČR" a...

Povodňový plán České republiky - a vše, co s ním souvisí, nalezenete na webové adrese www.dppcr.cz. Web je provozován ministerstvem životního prostředí. Přidržím-li se citace z těchto stránek, pak národní povodňový plán je "základním dokumentem pro ústřední řízení povodňové ochrany v ČR" a "obsahuje podrobné rozdělení úkolů a činností při provádění opatření k ochraně před povodněmi na úrovni ústředních orgánů státní správy a organizací s celorepublikovou nebo významnou regionální působností". Obdobně se zpracovávají i povodňové plány územních samosprávných celků. Přívalové povodně z letošního června znovu potvrdily, že povodně nehrozí jen v oblastech s většími vodními toky.

Navigace na stránkách www.dppcr.cz se uskutečňuje prostřednictvím menu v levé části obrazovky. V sekci Úvod se podrobně dozvíte, co to je povodňový plán, kdo a proč ho zpracovává i kdo a kdy se podle něj řídí. V části Povodňová charakteristika území se rovněž seznámíte s tím, co to jsou přirozené povodně a co zvláštní povodně a jaký je jejich průběh (zde by bylo určitě vhodné, kdyby tvůrci stránek přidali více informací). Další část - Organizace povodňové ochrany v ČR - obsahuje přehled o struktuře povodňové ochrany, jaká se přijímají opatření (přípravná před povodní, při samotné povodni a po povodni), dále informace o tom, jaké jsou stupně povodňové aktivity a v čem spočívá úloha jednotlivých správců povodí.

Rád bych upozornil na sekci Mapy s mapovou informací o tom, která vodní díla se nacházejí na území státu a do jakých kategorií se člení. Dále tam najdete údaje o tzv. hlásných profilech, tedy průtocích na vodních tocích, o srážkoměrných stanicích Českého hydrometeorologického ústavu, případně jednotlivých povodí. Určitě důležitou mapovou službou jsou vyznačená záplavová území, tedy místa, jejichž zatopení se předpokládá v době povodně. Sekce samozřejmě obsahuje více map, které doporučuji vaší pozornosti. Vrátíme-li se do levého hlavního menu, velké množství informací najdeme i v sekci Přílohy - například kontakty na povodňové komise, ale třeba také seznam a umístění srážkoměrných stanic. Zajímáte-li se o konkrétní povodňové plány, zvolte sekci Digitální povodňové plány krajů, ORP a obcí a v ní si vyberte to, co vás zajímá.

Přeji vám, aby pro vás povodně byly jen teoretickou přípravou a prevencí a aby se vám vždy pokud možno vyhýbaly.

VÁCLAV KOUDELE

vedoucí odboru informatiky

Krajský úřad Plzeňského kraje

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down