01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Veřejná správa a internet /57

Proč se v této rubrice tentokrát zabýváme Facebookem (FB)? Důvod je prostý. Sociální sítě již pronikly do komunikace měst a obcí s občany. Podle definice Wikipedie je »sociální síť propojenou skupinou lidí. V širším slova smyslu je sociální sítí každá skupina lidí, která spolu udržuje komunikaci...

Proč se v této rubrice tentokrát zabýváme Facebookem (FB)? Důvod je prostý. Sociální sítě již pronikly do komunikace měst a obcí s občany. Podle definice Wikipedie je »sociální síť propojenou skupinou lidí. V širším slova smyslu je sociální sítí každá skupina lidí, která spolu udržuje komunikaci různými prostředky. V užším, moderním a převažujícím pojetí se sociální sítí nazývá služba na internetu, která registrovaným členům umožňuje vytvářet osobní (i firemní) veřejný či částečně veřejný profil, komunikovat spolu, sdílet informace, fotografie, videa, provozovat chat a další aktivity.«

Nejrozšířenější celosvětovou sociální sítí je aktuálně FB, v Česku máme i své vlastní sítě, např. lide.cz či spoluzaci.cz.

Jaké je využití FB pro komunikaci ve veřejné správě? Pokud bych chtěl parafrázovat staré přísloví, s FB je to obdobné jako s ohněm - dobrý sluha, ale zlý pán. Nebudu se zde věnovat rizikům FB z hlediska ochrany soukromí, jen uvedu, že na FB nikdy nedávejte žádnou informaci, kterou byste nebyli ochotni nahlas zakřičet třeba na náměstí.

To, že se díky FB dají rychle a účinně šířit informace mezi občany, ale nepovažujte za nevýhodu. Pokud děláte svoji práci dobře, není se přece zač stydět, naopak, využijte tuto vlastnost jako velkou příležitost. Některá velká města a kraje tak již činí. Například kraj Vysočina (http://www.facebook.com/group.php gid=157311772036) nebo Praha (http://www.facebook.com/Prahaeu).

Pokud si vytvoříte profil města a přihlásí se vám dostatečné množství občanů do přátel profilu, můžete k nim velmi snadno šířit informace o novinkách ve městě. Můžete občanům vysvětlovat postup při různých kauzách, můžete spouštět diskusní fóra a máte určitě větší odezvu, než když pro toto používáte jen webové stránky. Pokud jste málo odvážní, komunikaci nastavíte tak, že nikdo jiný než vy (pověření zaměstnanci města) nesmí na profilu města na FB nic zveřejňovat, že tedy mohou jen číst.

Pokud se nebojíte jít s kůží na trh, můžete povolit i zveřejňování informací občanům. Tak se vám dostane zpětná vazba ke všemu, co ve městě děláte. Sice tím částečně riskujete negativní reakce některých spoluobčanů, kteří jsou negativní vždy, ale nebojte se, na FB profilu města je můžete smazat. Nebojte se tedy sociálních sítí a využijte je pro komunikaci s občany!

VÁCLAV KOUDELE

vedoucí odboru informatiky Krajský úřad Plzeňského kraje

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down