01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

VEŘEJNÉ OSVĚTLENÍ V HISTORICKÝCH CENTRECH

Ze zkušeností společnosti ART METAL CZ, s. r. o., vyplývá, že předpokladem pro výběr a osazení vhodného typu lamp veřejného osvětlení zejména v historických centrech měst je, aby byly sladěny požadavky architekta, památkářů, městského...

Ze zkušeností společnosti ART METAL CZ, s. r. o., vyplývá, že předpokladem pro výběr a osazení vhodného typu lamp veřejného osvětlení zejména v historických centrech měst je, aby byly sladěny požadavky architekta, památkářů, městského úřadu a správce sítě veřejného osvětlení.

Veřejné osvětlení bylo ve městech zřizováno již od středověku. Svítidla byla umísťována na křížení ulic, ale také u zdrojů vody. Dnes již bohužel většinou zmizely zajímavé kombinace pump, kašen a svítidel, oblíbené v 19. století. Při obnově historických městských center je nutné zachovat jejich autenticitu, konzervovat všechny hodnotné dochované části jejich urbanistického interiéru a chybějící prvky doplnit metodou slohové rekonstrukce, respektive náznakové rekonstrukce. Úspěšná obnova městských památkových zón a rezervací - a historických center měst vůbec, by ovšem nebyla možná ani bez včasné a uvážené rekonstrukce inženýrských sítí a komunikací, odstavných ploch, pěších zón, bez rekonstrukce veřejného osvětlení, popřípadě zřízení slavnostního osvětlení a doplnění celé řešené části o další prvky městského mobiliáře.

PRVKY NA MNOHO LET

Městský mobiliář představuje celou škálu prvků doplňujících interiér města, zajišťuje různé funkce a mnohdy plní i estetické úlohy. Podobně jako mobiliář v interiéru bytu nemá ani městský mobiliář obvykle definitivní charakter. Je třeba počítat s tím, že různé prvky budou město dotvářet po řadu let a některé, jako kašny či lampy veřejného osvětlení, v něm dokonce mohou zakotvit natrvalo. Lze doložit případy, kdy konkrétní prvek městského mobiliáře se stane natolik výrazným, že v povědomí veřejnosti už bude s daným městem nerozlučně spojován. Tak je tomu třeba u londýnských telefonních budek nebo u pražských luceren.

Proto městský mobiliář může doslova umocnit charakter interiéru města, stejně jako může být jeho nenápadným funkčním doplňkem. Ale stejně tak se při neuvážené volbě může pro město stát rušivým a hyzdícím prvkem. Zejména historická centra měst a ucelené památkové soubory bývají velmi citlivá na bezohlednou instalaci nevhodných prvků. Neuvážené použití cizorodých tvarů a materiálů může narušit genia loci daného prostoru a navodit u místních obyvatel i návštěvníků pocit dezorientace a vést k jejich rozčarování.

LAMPY VE MĚSTĚ

Lampy veřejného osvětlení představují typický prvek městského mobiliáře, který vedle své základní nezbytné funkce může výtvarným ztvárněním výrazně ovlivnit vzhled města a buď částečně doplnit, nebo narušit jeho charakter. Při volbě veřejného osvětlení je důležité přihlížet k jeho správným funkčním parametrům a dalším podmínkám provozní způsobilosti, jako je odolnost proti poškození, opravitelnost, náročnost údržby atd. K symbióze s historickým městem u veřejného osvětlení obvykle bez problémů dochází, jsou-li k němu využity prvky navržené v 19. století nebo v období první republiky. U prvků navržených ve druhé polovině 20. století však lze vysledovat určité tápání a hledání osobitého výrazu, a proto v usazeném prostředí historické architektury často působí rušivě.

Zdá se logické, že by doplňky tohoto prostředí měly být v souznění s prostorem, který je pevně definovaný, a nesnažit se na principu kontrastu upoutat pozornost na sebe. Takový přístup při obnově a rekonstrukci veřejného osvětlení v historických centrech měst, spočívající v jeho harmonizaci s daným prostředím a podřízením se jeho charakteru, není nutné považovat za nějaký ústupek či projev neschopnosti, ale naopak jako vyšší stupeň chápání hodnot prostředí a velkou zralost v rozhodování. Současný život si i do nejtemnějšího zákoutí historického města najde svoji cestu a jsou tedy zbytečně pronášeny hloupé fráze o budování skanzenů. Ani jedno historické a památkově chráněné město u nás zdaleka nepřipomíná vypreparovaný exponát, ale prakticky všechna jsou díky své harmonické struktuře, nenarušené těkavým vkusem minulého století, obvykle vyhledávanými místy turistů

Osadit vhodný typ lampy veřejného osvětlení do daného parteru v souladu s platnými normami ČSN pro osvětlování komunikací a pěších zón není jednoduché. V současné době existuje na trhu dostatečná nabídka různých typů historického osvětlení, ale ne v každém městě se podařilo osadit historický parter vhodným typem.

ZKUŠENOST Z FRÝDKU-MÍSTKU

Předpokladem pro výběr a osazení vhodného typu lamp veřejného osvětlení je, aby byly sladěny požadavky architekta, památkové správy, městského úřadu a správce sítě veřejného osvětlení. Naše firma byla v roce 1999 vyzvána ke spolupráci na dodávce veřejného osvětlení a městského mobiliáře pro náměstí Svobody ve Frýdku-Místku a přilehlé komunikace. První návrh vycházel z požadavku Ing. arch. Hradila, autora projektu rekonstrukce náměstí. Po zpracování vizuální studie celkového řešení vstoupil do jednání úřad památkové péče, který veřejné osvětlení podrobil kritice a požádal naši firmu, zda může vyrobit lampy podle jeho požadavku. Když jsme si ověřili, jaké představy má také investor a architekt, byl požadovaný typ svítidla vyroben. Samozřejmě jsme přitom vycházeli také z požadavků provozovatele veřejného osvětlení a platných norem ČSN. Dalším přáním architekta a investora bylo předložení výpočtu osvětlení dané plochy v souladu s požadavkem rozmístění svítidel na náměstí a doložení výsledků měření intenzity osvětlení po realizaci. Pro uvedenou realizaci byl vybrán typ svítidla LIBRA 70 W v různých variantách provedení na stožárech řady ST. Jak se tato realizace podařila, snad napoví snímek nočního osvětlení této části města Frýdek-Místek.

Mnohé zdařilé rekonstrukce historického osvětlení lze v naší zemi vidět v řadě měst. Bohužel však existuje i nemálo míst, kde technické a estetické parametry jednotlivých typů osvětlení nejsou příliš zdařilé. V tomto smyslu může jako příklad posloužit dolní náměstí ve Slavonicích či náměstí v Olomouci, o němž se vedly dlouhé diskuse. Nejhůře obvykle dopadnou města, v nichž investoři spolu s architektem a v některých případech i projektantem osvětlení ustupují tlakům památkářů a snaží se instalovat osvětlení, které je v rozporu s platnými normami. Jde především o svítidla, která jsou pro daný prostor jednorázově vyrobena v kovářské nebo zámečnické dílně. Tato svítidla jsou sice vybavena elektrickými součástmi od renomovaných výrobců, ale bohužel nejsou atestována. Pak se správce - provozovatel sítě veřejného osvětlení dostává do nelehké úlohy. Dodavatel takového zařízení totiž často dokládá atest a prohlášení o shodě podobného výrobku jiného výrobce.

POUZE EKONOMICKÉ HLEDISKO NESTAČÍ

Největší problém spatřuji v tom, že investor, tedy obvykle obec, nedisponuje ve výběrové komisi dostatkem odborníků, takže nakonec při výběru osvětlení jednostranně převáží pouze ekonomické hledisko, aniž se přihlíží k technickým parametrům navrženého řešení. Svůj odborný názor obvykle nemůže vyslovit ani správce sítě veřejného osvětlení, neboť v mnoha případech nebývá k výběru přizván.

Významným dodavatelem historického osvětlení a městského mobiliáře, který je známý po celé Evropě, jsou společnosti nesoucí logo Art Metal. Česká společnost ART METAL CZ, s. r. o., se soustřeďuje především na tvorbu nových návrhů replik historických svítidel a městského mobiliáře, jejichž výrobu poté realizuje polská firma Art Metal s. j. Repliky historických svítidel s logem Art Metal jsou instalovány již v České republice, například v Berouně, Frýdku-Místku, Holešově, Jičíně, Počátkách, na hradě Kost a na mnoha dalších místech. Úspěšně se prosazují také na Slovensku, kde jsou například už i v Bratislavě. Největším oceněním naší společné práce je titul Firma roku 2001, který byl loni v lednu společnostem Art Metal předán na Královském zámku ve Varšavě za výsledky v oblasti výroby a jakosti historického osvětlení a městského mobiliáře.

VÝZVA PRO ARCHITEKTY

Společnost ART METAL CZ již individuálně spolupracovala s několika městskými architekty, avšak pro komplexnost návrhů jí neustále chybějí zejména dochované historické snímky či dalších údaje, potřebné pro návrhy a vývoj nových typů historického osvětlení tak, aby byly v souladu jak s požadavky památkářů, tak s platnými normami. Proto firma hledá spolupracovníky z oblasti památkové správy a architekty, kteří pracují na projektech rekonstrukcí historických částí měst a obcí. Na základě jejich požadavků a poskytnutých informací ART METAL CZ nabízí bezplatnou přípravu rekonstrukce nebo dodávek historického osvětlení, včetně městského mobiliáře, a to formou vizualizační studie a poskytnutí technické pomoci tak, aby rekonstrukce byla v souladu s platnými normami.

Takto získané údaje budou pro ART METAL CZ velice cenné jako vstupy pro tvorbu nových typů historických svítidel a hledání optimálního řešení při jejich vývoji a výrobě. Poskytovatelé těchto informací mohou naše návrhy bezplatně používat pro svoji další odbornou nebo podnikatelskou činnost.

Jiří Tesař
technický ředitel firmy ART METAL CZ, s. r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down