01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Veřejné zakázky: Transparentněji? Poctivěji? Levněji? ... pomoci může twinning

Nové směrnice Evropské komise z letošního dubna upravující veřejné zadávání, které v rámci twinningu na Ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) němečtí experti pomáhají svým českým kolegům implementovat do našeho právního řádu, by podle Mgr. Davida Mlíčka z odboru veřejných investic MMR neměly pro obce znamenat žádnou radikální změnu.

David Mlíčko je Project Manager pro twinningový projekt CZ/03/IB/OT-01 Strengthening Public Procurement Enfercement in the Czech Republic - Zadávání veřejných zakázek v ČR. Podle něho projekt pomůže naší zemi posilovat transparentní a spravedlivé prostředí pro veřejné zakázky a plnit tak v tomto směru její členské závazky vůči Evropské unii.

Proč ČR přikročila k tomuto projektu, když u nás už od května platí nový zákon o veřejných zakázkách?

Přijetí základního legislativního rámce je jen prvním krokem k tomu, aby v ČR existovalo transparentní a spravedlivé prostředí pro veřejné zakázky. V případě zákona č. 40/2004 Sb. byl navíc legislativní proces poměrně zdlouhavý. Důsledkem pak bylo, že vacatio legis (doba od vstupu předpisu v platnost do dne, kdy nabývá účinnosti) bylo s ohledem na rozsah změn v úpravě veřejného zadávání poměrně krátké, což pro subjekty veřejného zadávání znamenalo kratší dobu na seznámení se změnami. V době, kdy se uzavírala dohoda o tomto twinningovém projektu, bylo už také zřejmé, že brzy dojde k publikaci nových směrnic Evropské komise (stalo se tak 30. 4. 2004), jejichž obsah musí členské státy EU transponovat. Obecným úkolem projektu je napomáhat naší zemi plnit její závazky člena EU v oblasti veřejných zakázek. To zahrnuje účinné začlenění obsahu evropských směrnic do českého práva a zajištění potřebné vymahatelnosti, posílení transparentnosti a schopnosti právo účinně aplikovat jak naším ministerstvem, tak dalšími úřady.

O co však jde v projektu konkrétně?

Je rozložen do čtyř složek. První se soustřeďuje na pomoc při posilování veřejného zadávání v ČR z legislativního hlediska. Němečtí experti pomáhají českým připravovat novelizaci právní úpravy veřejného zadávání. Hlavním důvodem jsou již zmíněné evropské směrnice. ČR má spolu s ostatními členy EU povinnost převzít je do ledna 2006 do svého právního řádu. V první složce je také příprava manuálů pro zadavatele a návodů pro podnikatelskou sféru.

Druhá složka je zaměřena na vylepšení institucionálních struktur. Cílem je určit takové vztahy mezi jednotlivými úřady a jejich odbory, aby ta část české veřejné správy, která je za veřejné zadávání odpovědná, fungovala co nejefektivněji. Výchozí myšlenkou je srovnání správního uspořádání ve členských státech EU. Hlavním výsledkem by měl být návrh struktury a personálního obsazení ústřední správní jednotky (tou nyní je odbor veřejných investic MMR), zodpovědné za veřejné zakázky.

Třetí složka se zabývá vylepšováním už vybudovaného Informačního systému o zadávání veřejných zakázek (ISZVZ). V souladu se všeobecným trendem k elektronizaci veřejné správy se však ve vyspělých zemích rychle rozvíjí tzv. e-Procurement - elektronické zadávání veřejných zakázek. A Německo - zejména spolková země Brémy, reprezentovaná v našem twinningovém projektu například Project Leaderem panem Wolfgangem Zedelem - patří v Evropě k zemím, které tento systém mají nejrozvinutější. Proto si od německých expertů slibujeme, že přispějí k rozvinutí analytických a statistických funkcí ISZVZ. V další fázi se projekt zaměří na budování e-Procurementu v ČR. Měl by obsáhnout přípravu zadávací dokumentace, zahájení řízení, posuzování a hodnocení nabídek, přidělení zakázky nebo zrušení zadávacího řízení. V řadě případů by pak bylo zadávací řízení jednodušší a levnější. Němečtí kolegové nám pomohou hlavně při začleňování elektronické problematiky z už zmíněných nových směrnic Evropské komise do českého práva.

Čtvrtou složku představují školicí aktivity. Navážeme na už předchozí projekt a proškolíme budoucí školitele zákona o veřejných zakázkách. V další fázi se má školit 150 praktiků z oblasti veřejných zakázek, přičemž se bude klást důraz na to, aby se školení neprovádělo jen na centrální úrovni. Dbát se bude i o to, aby informace o nové právní úpravě byly provázeny rozbory praktických příkladů zadávání. Velmi důležitou součástí této složky je rovněž poskytování ad hoc porad českým odborníkům, kteří se věnují přípravě legislativních změn i samotným zadáváním.

Jaké změny přinese obcím implementace zmíněných směrnic Evropské komise?

Představují systematičtější a rozšiřující úpravu veřejného zadávání. Obsahově však nepůjde o tak výraznou změnu, jakou byl nedávný přechod ze stavu daného zákonem č. 199/1994 Sb., o zadávání veřejných zakázek na úpravu podle současného zákona č. 40/2004 Sb., o veřejných zakázkách. Namístě nejsou ani obavy o to, že by obce postupem podle současného českého práva nevyhověly v oblasti veřejných zakázek podmínkám pro přiznání podpory z evropských fondů. Už dnes je totiž naše právní úprava v souladu s evropskou.

Evropské směrnice přinesou kupříkladu doplnění o nové instituty, například o dynamické nákupní systémy. Ty si lze představit jako elektronická tržiště, kde zadavatel uveřejní elektronickou objednávku na konkrétní druh zboží či služeb. Musí ovšem jít o zboží a služby, které se opakovaně nakupují a u nichž lze přesně vyjádřit požadovanou kvalitu. Na tržiště mají přístup všichni dodavatelé odpovídajícího zboží nebo služeb, jimž zadavatel povolil na tržiště vstup (neboť poskytují požadovanou kvalitu). Následně po určitou dobu - nejdéle čtyř let - mohou mezi zadavatelem a dodavateli (mohou přistupovat na tržiště i dodatečně) probíhat obchody. Zadavatel vždy zveřejní objednávku a dodavatelé nabídky, z nichž si zadavatel vybere.

Odkdy mohou obce počítat s manuálem, o němž jste se zmínil?

Dosud není dokončen a jeho publikace záleží i na množství dalších úkolů, které náš odbor musí v nejbližší době řešit. Ale určitě bude obsahovat například výklad institutů zákona a bude popisovat postup zadavatelů a dodavatelů při zadávání veřejných zakázek. Doufáme však, že k dispozici bude do konce roku 2004.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down