01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Většinou bezúplatný převod na municipality

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových připravil k privatizaci v roce 2004 celkem padesát tři zdravotnických zařízení v účetní hodnotě více než 550 miliónů korun. Většina objektů byla privatizována formou bezúplatného převodu na města či obce.

Ředitel odboru realizace majetku Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Mgr. Jaroslav Strouhal uvedl, že základní filozofií zákona č. 92/1991 Sb., kterým se privatizace vybraných zdravotnických zařízení řídí, je "odstátnění".

Privatizací zdravotnických zařízení se Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových začal zabývat v prvním čtvrtletí roku 2003. Vláda určila k privatizaci několika svými usneseními celkem šedesát zdravotnických zařízení v celé republice. Na všechna bylo nutné vypracovat privatizační projekty.

Před vlastním zahájením práce na privatizačních projektech se u každého jednotlivého případu učinila přesná identifikace majetku, vyloučila existence případných restitučních nároků a nechal vypracovat tzv. ekologický audit.

"Ze šedesáti privatizovaných zařízení jsou privatizační projekty vypracovány u 53 objektů. Ve čtyřech případech, jako třeba u nemocnic ve Vysokém Mýtě nebo v Blansku, už majetky definitivně přešly do rukou nového nabyvatele," popisoval aktuální situaci Mgr. Jaroslav Strouhal.

Mezi privatizovanými objekty jsou jak velké nemocnice (například Léčebna dlouhodobě nemocných Oblouková, Praha 10), tak zdravotní střediska a polikliniky (jako třeba zdravotní středisko Strážnice) nebo jesle (například jesle Ohradní, Praha 4). Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových postupuje při privatizaci zdravotnických zařízení třemi způsoby - bezúplatným převodem, přímým prodejem nebo veřejnou soutěží.

Nejvíce (až v 60 procentech případů) se uplatňuje bezúplatný převod. Zřizovatelem takových zařízení bývá většinou město nebo obec a zařízení poskytuje zdravotní péči pro široký okruh obyvatel a je svou činností nezastupitelné.

"Společnou a zcela zásadní podmínkou všech způsobů privatizace je zachování zdravotní péče po dobu 25 let, pokud se tato péče v době privatizace v privatizovaných objektech poskytuje," vysvětloval Mgr. Jaroslav Strouhal. Příprava jednoho privatizačního projektu probíhá zhruba jeden rok. Nejdříve Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových navrhuje, jak s daným majetkem naložit a kterou z možných privatizačních cest zvolit. Vypracovaný privatizační projekt musí projít schválením státních orgánů, to znamená za účasti Ministerstva financí, Fondu národního majetku a vlády.

Ředitel odboru realizace majetku Mgr. Jaroslav Strouhal dále konstatoval, že do konce roku 2004 byly zpracovány privatizační projekty na čtyřicet čtyři jednotky zdravotnických zařízení a u deseti z nich privatizace úplně skončila. Zdravotnická zařízení už jsou v rukou nových nabyvatelů.

V současné době se dokončuje privatizace těch zdravotnických zařízení, kde nebylo možné uskutečnit přesnou identifikaci majetku, jsou nedořešeny restituční nároky, nebo jsou jiné nejasnosti, a proto je třeba upřesnit hodnoty privatizovaného majetku. Na privatizovaném majetku váznou různé formální i věcné právní vady, které je nutno dořešit.

Budovu Městského zdravotnického zařízení Březnice (nová poliklinika) společně s pozemky bezúplatně předal ÚZSVM, Územní pracoviště Střední Čechy odbor odloučené pracoviště Příbram městu Březnice v prosinci roku 2004. Hodnota předaného majetku činí více než 11 miliónů korun.

Kde lze najít seznam

Zdravotnická zařízení, která byla zahrnutá do privatizace, jsou uvedena v usnesení vlády ČR ze dne 25. června 1992 č. 454. Seznam byl doplněn v příloze usnesení vlády ČR ze dne 16. září 1992 č. 553 a usnesením vlády ČR ze dne 28. června 1995 č. 385. ÚZSVM připadla povinnost dokončit privatizaci zdravotnictví u těch objektů, kde nebyla dokončena privatizace vzhledem k jejímu pozastavení usnesením vlády ČR č. 788 ze dne 30. listopadu 1998. Dne 28. dubna 1999 rozhodla vláda usnesením č. 411 o pokračování privatizace, ale kvůli rozporům ve výkladu uvedeného usnesení nebylo možné pokračovat v privatizaci. Rozpory vyřešilo až usnesení vlády ČR č. 367 ze dne 18. dubna 2001 o dalším postupu v privatizaci zdravotnických zařízení.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down