Více než osm set obcí podepsalo petici proti zákonu o odpadech

Obcím se nelíbí zejména navrhované razantní navýšení poplatků a nákladů na odpadové hospodářství, které by se promítlo do rozpočtu obcí a peněženek občanů. Petice upozorňuje také na nesoulad normy, navrhované Ministerstvem životního prostředí, s připravovanou evropskou legislativou.

Podle předsedy Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR) Stanislava Polčáka, poslance Evropského parlamentu, fakt, že petici podepsalo takové množství obcí, pouze potvrzuje problematičnost současného návrhu zákona o odpadech. "I nám, stejně jako zúčastněným obcím vadí, že současný návrh dostatečně nezohledňuje evropské recyklační cíle a neobsahuje adekvátní studii, která by realisticky vyčíslila dopad normy na občany a obce. Více než 800 obcí si přeje zákon, který je nezatíží zbytečně velkými náklady a další zbytečnou byrokracií,“ uvedl Stanislav Polčák.

Jak rovněž připomněl, v krátké době navíc proběhne v Evropském parlamentu hlasování o zcela nových odpadových směrnicích, které bude třeba zapracovat do české legislativy. „Aktuální návrh zákona neobsahuje novinky, které přinesou nové evropské směrnice, je proto logické, počkat na schválení směrnic a až poté připravit a schválit nový zákon,“ vysvětlil předseda SMS ČR.

Obce nesouhlasí se zbytečným citelným zdražováním, které návrh zákona z dílny MŽP přináší, ale také s tím, aby takto navýšené ekologické daně byly centrálně přerozdělovány a vyváděny mimo odpadové hospodářství obcí. Pro navrhované navýšení poplatků není ve většině obcí reálný prostor. Kritizují rovněž další administrativní zatížení obcí a přehnanou přísnost návrhu, kvůli němuž by podmínky v České republice byly paradoxně přísnější než příslušná evropská legislativa. Obce se plně ztotožňují s potřebou plnit stanovené evropské cíle, ale není zřejmé, proč by ČR měla mít cíle přísnější než EU.

SMS ČR dále jako podstatné vnímá, že Evropský parlament v současné době projednává nové odpadové směrnice. Hlasování by mělo proběhnout dokonce již v první polovině tohoto roku. Obce vyjadřují logické přání, aby ČR se schvalováním odpadové legislativy posečkala, podobně jako jiné země, do doby, kdy budou tyto nové evropské předpisy schváleny. V opačném případě by se současný návrh zákona – bude-li schválen – musel po roce a půl platnosti opět významně novelizovat, což by znamenalo další zbytečné finanční výdaje.

Pokud návrh zákona nebude v tomto volebním období schválen, což se po nedávném vyjádření ministra Brabce jeví jako pravděpodobné, obce apelují na stát, aby jakýkoli budoucí zákon obsahoval pokud možno méně administrativních povinností a aby nebyl postaven na potřebě zvýšení nákladů za odpadové služby. Obce musí řešit širokou a stále se zvyšující řadu různých povinností. Považujeme za nezbytné k nové legislativě přistupovat tak, aby byla v tomto smyslu pokud možno co nejúspornější a zároveň neznamenala pro obce a města potřebu navýšených nákladů.

/zr/

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down