Odpovědnost za stav techniky dobrovolných hasičů mají obce, kterým prostředky na její modernizaci chybějí. Proto jim Ministerstvo vnitra ČR v souladu se zákonem č. 133/1987 Sb., o požární ochraně a pozdějších předpisů poskytuje dotace. Neinvestiční dotace Neinvestiční dotace mohou dostat vybrané...
Odpovědnost za stav techniky dobrovolných hasičů mají obce, kterým prostředky na její modernizaci chybějí. Proto jim Ministerstvo vnitra ČR v souladu se zákonem č. 133/1987 Sb., o požární ochraně a pozdějších předpisů poskytuje dotace.
Neinvestiční dotace
Neinvestiční dotace mohou dostat vybrané obce, které zřizují jednotku dobrovolných hasičů typu JPO II a JPO III. Finanční prostředky by měly podpořit jejich akceschopnost. Jde de facto o povzbuzení zájmu obcí poskytovat tyto předurčené jednotky i mimo své území. V ČR je zhruba 350 jednotek kategorie JPO II a 1200 jednotek kategorie JPO III. Stát přispívá ročně částkou100 tisíc korun na každou jednotku JPO II. Obce z těchto peněz platí členy jednotek, kteří drží pohotovost v místě svého bydliště. Dalších 25 tisíc korun ročně dostávají na případné financování člena jednotky dobrovolných hasičů v trvalém pracovním poměru. Část prostředků je určena na věcné vybavení neinvestiční povahy, například na radiospojení, hadice apod.
Profesionální hasičský sbor smí podle zákona o požární ochraně požádat o pomoc kohokoliv, kdo má hasičskou jednotku. Zároveň může vynaložené výdaje kompenzovat. Jestliže nějaká jednotka dobrovolných hasičů zasahuje mimo obec, sídlo zřizovatele, má právo požádat příslušný kraj o úhradu vynaložených nákladů. "Neinvestiční dotace rozděluje krajský úřad s tím, že Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR (HZS ČR) rozepisuje částky ze státního rozpočtu pro jednotlivé kraje. Loni stát vydal na neinvestiční dotace celkem 50 miliónů korun, letos to bude 52 miliónů korun. V roce 2005 plánujeme dotaci ze státního rozpočtu ve výši 100 miliónů korun. Víme, že to je částka, která by dokázala oživit schopnosti dobrovolných hasičů," konstatoval plk. Dr. Ing. Zdeněk Hanuška, ředitel odboru Integrovaného záchranného systému a výkonu služby Ministerstva vnitra - Generálního ředitelství HZS ČR.
Investiční dotace
Stát také poskytuje obcím, které jsou zřizovateli JPO II a JPO III, investiční dotace na pořízení nové hasičské techniky. Podpora činí až 50 procent nákupní ceny. "Zároveň tímto příspěvkem chceme stimulovat obce, aby nakupovaly střední hasičskou techniku, na úrovni například Avií. Je méně nákladná na provoz a není nutné budovat nové zbrojnice, protože se vejde i do stávajících prostor. Jsou to především cisternové automobilové stříkačky. Tato technika stojí do čtyř miliónů korun. Dále mohou vybrané obce dostat dotaci ve výši 800 tisíc korun na dopravní automobily s hasičským technickým vybavením," vysvětloval plk. Dr. Ing. Zdeněk Hanuška.
Letos je na investiční dotace vyčleněna za celou republiku stejná částka jako loni, tj. 10 miliónů korun. V roce 2005 by Generální ředitelství chtělo získat ze státního rozpočtu 30 miliónů korun. Finanční prostředky přiděluje obcím na základě doporučení krajských hasičských záchranných sborů. Generální ředitelství HZS ČR finančně podporuje také odbornou přípravu dobrovolných hasičů včetně úhrady nákladů na školení. Žadatel však nedostane peníze dopředu, nýbrž až po absolvování školení. Kraje to sice administrativně zatěžuje, ale Ministerstvo vnitra se domnívá, že tento pobídkový systém je správný. n