01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Více šancí partnerství

Vzájemné návštěvy a výměna delegací volených představitelů. Taková bývá nejčastější forma spolupráce českých a nizozemských měst. Z nedávného průzkumu, který mezi 48 municipalitami, jež rozvíjejí partnerství s nizozemskými městy, uskutečnilo občanské sdružení Agora Central Europe (Agora CE),...

Vzájemné návštěvy a výměna delegací volených představitelů. Taková bývá nejčastější forma spolupráce českých a nizozemských měst. Z nedávného průzkumu, který mezi 48 municipalitami, jež rozvíjejí partnerství s nizozemskými městy, uskutečnilo občanské sdružení Agora Central Europe (Agora CE), vyplývá, že v průměru devět měst z deseti si se svými protějšky v Nizozemském království zhruba jednou ročně vyměňuje delegace na nejvyšší úrovni.

"Pokud se vytvoří a udržují dobré přátelské vztahy mezi představiteli partnerských měst a začnou se uskutečňovat například i výměnné stáže úředníků, je to první předpoklad k prohloubení twinningu," říká RNDr. Ivana Bursíková, ředitelka Agory CE. "Ovšem máme za to, že partnerství by mohlo přinášet užitek i v řadě dalších oblastí, které se dosud spíše opomíjejí. Proto Agora CE na letošní 6. a 7. říjen připravuje do Prahy česko-nizozemskou konferenci nazvanou Budoucnost partnerství nizozemských a českých měst, realizované projekty a nové možnosti. K jejímu pořádání se přikročilo z iniciativy Velvyslanectví Nizozemského království v ČR, pod jehož záštitou se konference také uskuteční."

WORKSHOPY BUDOU PŘÍNOSEM

RNDr. Ivana Bursíková poukazuje zejména na zaměření workshopů, které se na konferenci chystají. V jejich rámci se například už první den bude hovořit o partnerských projektech v oblasti sociálních služeb (počítá se například s prezentací zkušeností partnerských měst Chrudim a Ede i Liberce a Amersfoortu) či v oblasti energetických úspor, regenerace sídlišť a trvale udržitelného rozvoje (Pardubice a Doetinchem) nebo o společných partnerských projektech uskutečňovaných ve třetích zemích (Moravská Třebová a Vlaardingen).

Na programu workshopů však budou i další zajímavá témata - třeba ke spolupráci a výměně zkušeností v oblasti odpadového hospodářství či při rozvoji cestovního ruchu. Brno a Utrecht spolupracují při regeneraci brownfields, Turnov využívá zkušeností Reeuwijku při revitalizaci své památkové zóny, zatímco například města Plzeň a Hengelo už dokázala společně uspořádat konferenci o partnerství měst a regionů.

Opomenuty nezůstanou ani tradiční výměnné stáže zaměstnanců městských úřadů (Havlíčkův Brod a Brielle), kulturní kontakty (Klášterec nad Ohří a Baarn) apod. Ovšem i zde lze hledat nové impulzy. Pořadatelé si kupříkladu hodně slibují od vystoupení zástupců Olomouce, kteří promluví o úloze neziskových organizací jako nositelů partnerství českých a nizozemských měst.

Dobrým příkladem v tomto směru je i Uherský Brod a jeho přátelství s Naardenem. Toto partnerství se datuje od roku 1992, kdy při oslavách 400. výročí narození Jana Amose Komenského Naardenští navrhli Uherskému Brodu navázat spolupráci (učitel národů se narodil v Uherském Brodě a je pochován v Naardenu). Časem partnerství obou měst dostávalo i pevný institucionální základ. Na obou stranách byly ustaveny Stichting Naarden - Uherský Brod a Spolek Uherský Brod - Naarden, které koordinují mnoho společných akcí. Ať už jde o výměny kulturních souborů, sportovních klubů nebo o zajišťování květnových Dnů Naardenu v Uherském Brodě a naopak zářijových Českých dnů v Naardenu.

VELETRH INFORMACÍ

Součástí konference bude i veletrh informací, na němž partnerská česká a nizozemská města dostanou možnost představit sebe a své vzájemné projekty. Stejnou příležitost na veletrhu budou mít i nizozemské firmy se sídlem v ČR.

RNDr. Ivana Bursíková zdůrazňuje, že konference je otevřena všem městům. Tedy i těm, jež zatím žádné partnerství s nizozemskými protějšky neuzavřela. "S pozváním na konferenci proto oslovujeme všechna města nad 10 tisíc obyvatel," říká. Na konferenci (účast je bezplatná) se dosud ještě lze přihlásit, velký zájem o účast však velí zbytečně s přihláškou neotálet.

Více podrobnějších informací je na adrese http://www.twinningconference.eu/, kde najdete i on-line přihlášku na konferenci.

IVAN RYŠAVÝ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down