Materiál Ministerstva zemědělství (MZe), který řeší problematiku financování v oblasti vodního hospodářství, schválila dnes vláda. Jde o možnost úvěrů u Evropské investiční banky, které by mohly dosáhnout až osmi miliard korun. Peníze by pokryly část nákladů u financování vodních staveb, jako jsou například výstavba vodovodů a kanalizací pro veřejnou potřebu, výstavba, případně oprava malých rybníků v obecním vlastnictví a výstavba nových protipovodňových opatření.
„Vzhledem ke klimatickým změnám posledních let se sektor vodního hospodářství dostává do značné nerovnováhy mezi penězi, které má k dispozici na jednotlivé dotační programy a poptávkou žadatelů. Ta je zvýrazněna právě opakujícím se suchem posledních let. Úvěry od Evropské investiční banky proto využijeme ke spolufinancování výdajů státního rozpočtu na realizaci programů vodního hospodářství v letech 2020 až 2025,“ uvedl k výsledkům jednání vlády ministr zemědělství Miroslav Toman.
V jednotlivých dotačních programech hodlá MZe podporovat opravy a výstavbu rybníků, aby se v krajině zadržovalo větší množství vody, nebo zvyšovat podíl domácností napojených na stabilní zásobování pitnou vodou a na kanalizace s čistírnami odpadních vod či zajistit výstavbu staveb na ochranu před povodněmi.
Podle ministra Miroslava Tomana by jednotlivé půjčky musely být výhodnější než alternativní způsoby financování. Jednotlivé úvěry a jejich nastavení by mělo vyjednat s bankou Ministerstvo financí.
Budovaná opatření přispějí k omezení negativních dopadů klimatických změn posledních let. Zároveň velmi výrazně pomohou stabilizaci ekonomické situace vzniklé v důsledku covid-19 tím, že poskytnou práci především regionálním firmám, a napomohou tak udržení zaměstnanosti v ČR.*
/zr/
K foto:
Z dnešního jednání vlády
Foto: FB Andreje Babiše