01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vláda vede válku proti obcím a městům

Minule jsme se z pera samotného předsedy vlády dočetli mnoho krásných slov popisujících, jak vláda nehodlá brát obce a města na hůl, jak podporuje problematické regiony, jak jsou pro ni obce důležité. Obce samozřejmě do bezprostředního styku s vládou...

Minule jsme se z pera samotného předsedy vlády dočetli mnoho krásných slov popisujících, jak vláda nehodlá brát obce a města na hůl, jak podporuje problematické regiony, jak jsou pro ni obce důležité.

Obce samozřejmě do bezprostředního styku s vládou nepřicházejí. Koho však znají velmi dobře, jsou úředníci finančních úřadů, které vláda posílá kontrolovat plnění podmínek přidělených státních dotací. Jejich chování v této roli je tím pravým odrazem vztahu naší vlády k obcím. Finanční úřady při kontrolách nacházejí pochybení téměř vždy. O jak "závažná" pochybení jde, je všeobecně známo a také Moderní obec se tím opakovaně zabývá. Tak například do nákladů spojených s výstavbou bytů byly zahrnuty inženýrské sítě napojující objekt či dokonce chodby mezi jednotlivými byty - ó, jaká troufalost: copak je chodba součástí bytu? Jindy si zase obec dovolila za termín dokončení stavby považovat převzetí stavby od zhotovitele - jenže finanční úřady si náhle začaly myslet, že tím pravým okamžikem je nabytí právní moci kolaudačního rozhodnutí. Škoda jen, že tento nyní tak jasně vyhraněný názor nebyl součástí podmínek příslušné dotace, obce by asi nebyly tak hloupé, aby schválně houfně dokončovaly stavby s několikadenním zpožděním.

Opravdovou perlou je případ našeho města, které se státní dotací vystavělo v historickém domě na náměstí tři byty. Později bylo bohužel zjištěno, že stavbou došlo k narušení statiky budovy, takže statik nařídil její okamžité vyklizení. Město tedy nájemníkům poskytlo náhradní byty, dům vystěhovalo a přesně podle instrukcí Ministerstva pro místní rozvoj dotaci vrátilo. Jaké bylo naše překvapení, když finanční úřad při kontrole (již vrácené) dotace zjistil pochybení a nařídil vrátit dotaci ještě jednou! Obec prý neměla dotaci vracet Ministerstvu pro místní rozvoj, ale finančnímu úřadu jako jedinému správnému státnímu orgánu!

Po státní kontrole je tedy obci i přes banalitu zjištěného pochybení zpravidla nařízeno dotaci vrátit v plné výši a ještě je jí vyměřeno tučné penále. Do kouta zahnaná obec podává žalobu k soudu: První vítězná žaloba tohoto druhu obce Vejprnice je velikým povzbuzením pro všechny, kdo si státní šikanování nechtějí nechat líbit. A tak se u soudů (placených z daní) v desítkách případů střetávají obce (placené z daní) s finančními úřady (placenými z daní). Čekací lhůty u soudů se prodlužují a veřejné peníze tečou... Daňový poplatník marně hloubá, k čemu je tohle proboha dobré?

A když se pak člověk od premiéra dočte, jak vláda podporuje obce, musí se ptát: Cožpak je předseda vlády skutečně tak mizerně informován o reálném životě?

Bojím se, že situace je horší. Pan Paroubek jako dlouholetý komunální politik totiž skutečnost velmi dobře zná. Jenže ono je někdy jednodušší dělat, že nic nevidím...

Ing. JAN KERNER
starosta města Louny

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down