Vládou schválený věcný záměr nového stavebního zákona vyvolal okamžité protesty organizací zastupujících zájmy obcí a měst

Věcný záměr nového stavebního zákona, který má zjednodušit a zefektivnit stavební legislativu, schválila na svém včerejším jednání vláda. Na tento krok vlády obratem negativně reagovaly jak Svaz měst a obcí ČR, tak Sdružení místních samospráv ČR.

Jak včera uvedl vládní web https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/vlada-udelala-dalsi-krok-k-priprave-statniho-rozpoctu-na-rok-2020--dokoncuje-i-rekodifikaci-stavebniho-prava-174653/ , kabinet Andreje Babiše učinil další zásadní krok k rekodifikaci stavebního práva. Vláda totiž schválila věcný záměr nového stavebního zákona, jehož cílem je zjednodušit a zásadně zrychlit stavební řízení. Ve smyslu tohoto věcného záměru má vzniknout jednotná soustava státních stavebních úřadů po vzoru finanční správy. Stavebník by si měl povolení ke stavbě vyřídit v jednom řízení, s jedním vydaným rozhodnutím.

Součástí rekodifikace má být také reforma veřejné správy na úseku územního plánování. Návrh novely počítá také se zachováním možnosti vyjádření dalších dotčených subjektů, nemělo by ale už být možné stavební řízení blokovat podáváním opakovaných stížností. Ministerstvo pro místní rozvoj nyní urychleně připraví parafované znění zákona. Jeho návrh má vládě předložit do 31. ledna 2020. Nová legislativa by měla být poslána do Parlamentu ČR v první polovině roku 2020.

„Projednat a prosadit takto radikální změnu současného stavu legislativy v oblasti stavebnictví je velmi složité a hledání kompromisů obtížné, je to ale také nesmírně důležité pro další rozvoj České republiky. Ráda bych poděkovala všem resortům a dalším organizacím a institucím za vstřícný a konstruktivní přístup při přípravě a projednání návrhu věcného záměru,“ okomentovala návrh novely ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.
Ministerstvo pro místní rozvoj rovněž dále upřesnilo, že podle schváleného věcného záměru mj. bude vedeno pouze jedno řízení, na jednom úřadu, s jediným výsledným rozhodnutím, a to s cílem zahájení realizace stavby do jednoho roku od podání úplné žádosti o vydání rozhodnutí o povolení stavby, včetně případného odvolání proti tomuto rozhodnutí a soudního přezkumu. Změny zákona nemají být důležité a významné jen pro velké investory v různých segmentech výstavby, ale pro všechny obyvatele ČR, kteří na ně čekají již déle než dvacet let.

REAKCE SVAZU MĚST A OBCÍ ČR: HLUBOKÉ ZKLAMÁNÍ

Vláda ČR nepřihlédla k našim připomínkám a ke kompromisnímu návrhu, který spočíval ve sloučení pouze dotčených orgánů státní správy a ponechání stavebních úřadů na radnicích. Členská základna našeho svazu zásadně nesouhlasí s vyjmutím stavebních úřadů ze smíšeného modelu veřejné správy. Jde o zcela nesystémový krok, jehož výsledkem bude pouze chaos a nejistota. Nezbývá nám než se spolehnout na zdravý rozum poslanců a senátorů, kteří snad naše konstruktivní výtky vyslyší a kompromisní návrh podpoří,“  včera v reakci na tento čin vlády konstatoval předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl.

Zásadně nesouhlasíme se zřízením Nejvyššího stavebního úřadu, nesouhlasíme ani s argumentací, že se tím vyřeší systémová podjatost. Obecní stavební úřady nikdy nebyly těmi, kteří zdržovaly stavební řízení, problém ležel vždy ve stanoviscích tzv. dotčených orgánů, kterých se do jednoho stavebního řízení musí vyjádřit až 45,“ navázala na jeho slova výkonná ředitelka svazu Radka Vladyková a dodala: "Na všech letošních krajských svazových setkáních podepsali přítomní starostové petici proti navržené institucionální změně, kterou je zřízení Nejvyššího stavebního úřadu.“

Ke schválení věcného záměru nového stavebního zákona vládou se vyjádřil i starosta města Postoloprty na Lounsku Zdeněk Pištora, jenž uvedl:  „Předložený a nyní i schválený záměr je dalším přispěním k vylidňování menších měst, která ztrácejí morální, věcnou a finanční schopnost se účelně starat o své občany!

REAKCE SDRUŽENÍ MÍSTNÍCH SAMOSPRÁV ČR: JDE O CENTRALIZACI STÁTNÍ MOCI

„Vítáme snahu zjednodušit stavební řízení, obce jsou samy stavebníky a víme, že stavební právo změnu potřebuje. Nesouhlasíme však s plánem vlády odebrat obcím výkon stavebních úřadů, ani s tím, jak k němu ministerští úředníci dospěli – tedy netransparentně a bez dostatečné konzultace s těmi, koho se bezprostředně dotkne – samotných obcí,“ vysvětlil včera postoj Sdružení místních samospráv ČR jeho předseda, europoslanec Stanislav Polčák. Podle něj jde o centralizaci státní moci a nepřijatelný zásah vztahu mezi obcemi a státem, v jehož důsledku se navíc zhorší dostupnost této agendy pro obyvatele regionů. Bude-li rekodifikace ušita horkou jehlou, stavební řízení se může naopak zhroutit. „Když nepřejdou úředníci z obcí a měst do státní správy, kdo je nahradí? Kde stát najde tisíce nových úředníků, když už dnes chybí? A kde se bude agenda stavebních úřadů vykonávat, když nebudou k dispozici obecní budovy?“ Na tyto otázky podle Stanislava Polčáka stále chybějí odpovědi.*

/zr/

K foto:

Ze včerejšího jednání vlády, která mimo jiné rovněž schválila návrh základních mantinelů státního rozpočtu na rok 2020. Ten vychází z předpokladu, že se růst české ekonomiky bude v letech 2019 i 2020 pohybovat kolem 2,4 procenta.

Foto: archiv vlády

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down