01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vlajka či prapor musí odpovídat heraldice

Měsíčně zhotovujeme asi 10 praporů, v průměru tak sedm pro obce a tři pro sbory dobrovolných hasičů. Z našich zkušeností víme, že si malinká obec, která má tři stovky obyvatel, dost často objedná honosnější prapor než například město s 10 tisíci obyvateli. Uvedl to Zdeněk Velebný, jehož firma se...

Měsíčně zhotovujeme asi 10 praporů, v průměru tak sedm pro obce a tři pro sbory dobrovolných hasičů. Z našich zkušeností víme, že si malinká obec, která má tři stovky obyvatel, dost často objedná honosnější prapor než například město s 10 tisíci obyvateli. Uvedl to Zdeněk Velebný, jehož firma se sídlem v Ústí nad Orlicí se ve vyšívání vlajek a praporů může prokázat už třistaletou tradicí!

Prakticky nemine den, kdy by firma neobdržela požadavek některé obce nebo spolku na zhotovení obecních symbolů nebo vlajky či praporu. Obracejí se na ně jak obce, které dosud své symboly nemají, tak ty, které sice jsou jejich vlastníky, ale čas udělal své a je nutné obstarat nové či je dát do pořádku. Zvýšený zájem následuje například vždy poté, kdy Parlament ČR schválí povýšení obce na město nebo městs..

Firma Zdeňka Velebného má i heraldickou kancelář, která může příslušné symboly navrhnout. Pokud návrh schválí zastupitelstvo i Podvýbor pro heraldiku a vexilologii (nauka zabývající se výzkumem, tvorbou a popisováním vlajek a praporů) Parlamentu ČR, je možné příslušné symboly vyrobit.

Výjimkou nejsou případy, kdy obce, které si chtějí nechat zhotovit návrhy symbolů od jejich heraldické kanceláře, přicházejí s požadavky, jež nelze uskutečnit, protože jsou v rozporu s heraldickými a vexilologickými pravidly. "Chtěl bych proto apelovat na představitele obcí, aby vždy pečlivě vybírali, která firma zhotoví nejen návrhy symbolů, ale také již konkrétní znaky a prapory. Hlavním kritériem by rozhodně neměla být cena, jak je to bohužel v dnešní době běžné, ale především kvalita. Je třeba si uvědomit, že obecní symboly se zhotovují na věky," zdůraznil Zdeněk Velebný.

Jiná situace je u obcí, které si nechávají zhotovit symboly, které již mají schválené Parlamentem ČR. Ty už se žádných prohřešků nedopouštějí, protože mají v rukou oficiální blason (slovní popis znaku, vlajek, pečetí apod.), a vše je tudíž dané.

Firmě se podařilo na přelomu let 2005 a 2006 získat malou dotaci z Evropského fondu pro regionální rozvoj na zhotovení webových stránek firmy v několika jazykových mutacích. Polovina produkce jde totiž na export. Zkušenost to však nebyla zrovna nejlepší: "Bylo s tím spojeno spoustu administrativních úkonů a kdybychom věděli, kolik času nám to vše zabere, už bychom se do něčeho takového nepouštěli. Je pravdou, že šlo o malou dotaci a asi by to bylo jiné, kdyby šlo o miliony," uzavírá Velebný.

/on/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down