01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vnitřní vody ze stokové sítě by už neměly Prahu ohrozit

Povodeň v roce 2002 napáchala na území Prahy velké škody. Četná území byla zatopena nejen povrchovou vodou, ale také vodou, která pronikla z Vltavy kanalizační sítí do vzdálenějších níže položených území.

Protipovodňová opatření na území Prahy (dále PPO HMP) byla uzpůsobena na ochranu před stoletou vodou a povodeň v srpnu 2002 tuto hranici výrazně překročila. Došlo k zatopení velkých částí obydleného území, jehož příčinou byla nejen povrchová voda, ale v některých částech území také průnik vody z Vltavy kanalizační sítí do vzdálenějších níže položených území.

PROPOJENÍ GENERELU ODVODNĚNÍ A STOKOVÉ SÍTĚ


Kanalizační síť hlavního města je řešena Generelem odvodnění hl. m. Prahy (GO HMP), který spravuje Pražská vodohospodářská společnost a. s. Jeho I. koncepční fáze se nezabývala protipovodňovou ochranou a byla dokončena v roce 2001.

Protipovodňová ochrana na kanalizační síti se v minulosti při výstavbě stokového sytému řešila umístěním klapek a uzávěrů na výpustech do Vltavy a v objektech oddělovacích (odlehčovacích) komor. Při dosažení kritického průtoku plní komory ochrannou funkci tím, že odvádějí dešťovou vodu do řeky.

Ochrana před zatopením vodou z Vltavy byla řešena dílčími projekty mobilních hrazení, budovaných především pro ochranu historického centra Prahy. Tato opatření řešila pouze vlastní uzavření stokového systému před vodami z Vltavy, ale neřešila vazby na funkci kanalizační sítě.

GO HMP, který je zpracován jako digitální nástroj, umožňuje rychle reagovat na změny v povodí nebo na síti (např. změny Územního plánu HMP) a na další potřeby, např. stanovení koncepce odvádění vnitřních vod ze stokové sítě za povodně do Vltavy. Pro řešení protipovodňové ochrany stokové sítě hlavního města (PPO SS) byl využit schematizovaný, kalibrovaný model stokové sítě zpracovaný v rámci GO HMP, který vycházel z údajů získaných při povodni 2002. Hlavním cílem projektu bylo navrhnout taková opatření, která ochrání hlavní město před zatopením vnitřními vodami splaškovými i dešťovými, po vybudování protipovodňových mobilních hrazení, pevných zdí nebo ochranných valů.

TŘI SCÉNÁŘE ŘEŠENÍ

Pro stanovení vlastního návrhu opatření na kanalizační síti bylo třeba získat a ověřit informace o chování stokového systému za povodně, určit slabá místa a nedostatky systému. Projekt využíval informace o:

průběhu hladin na Vltavě,

manipulaci na stokové síti,

záplavové čáře,

funkci Ústřední čistírny odpadních vod, a dále data z měření:

na stokovém systému,

srážek na území Prahy.

Pro potřeby výpočtu byl upřesněn model stokové sítě. Na základě průzkumu provozovatele byla především doplněna místa propojení jednotlivých stok nebo celých povodí kmenových stok, která mohou mít vliv na vzájemnou provázanost stokového systému Prahy. Bylo doplněno strojní zařízení na stokové síti, které je tvořeno klapkami a pevnými uzávěry. Vznikly tři scénáře řešení, z nichž byla vyhodnocena funkce jednotlivých kmenových stok a sběračů, provedena analýza pravděpodobného průběhu hladin ve stokové síti, nátoky balastních vod, čerpání z metra a určeno množství čerpaných vod v uzávěrných profilech.

OPATŘENÍ 9. ETAPY

Na základě návrhu řešení PPO SS, návrhu opatření pro jednotlivé etapy řešení PPO HMP a s přihlédnutím k časovému rozložení jednotlivých opatření byl stanoven rozsah řešení deváté etapy. (Veškeré stavební úpravy na stávajících výustích, nutné pro zajištění mobilního nebo stabilního čerpání byly provedeny v rámci koordinací při přípravě a realizaci etap 1-8.)

V rámci etapy 9 byla provedena opatření na ochranu před zatopením vnitřními vodami, např.:

osazením vodotěsných poklopů;

rekonstrukcí stokového systému a jeho propojů;

výstavbou hradidlových komor;

rekonstrukcí uzávěrů na shybkových komorách;

rekonstrukcí zpětných klapek a uzávěrů mezi sběrači;

nákupem mobilních a stabilních čerpacích stanic.

PŘEDPOKLADY ÚČINNÉ OCHRANY

Vlastní výstavba protipovodňových opatření byla rozdělena do 8 etap, první etapa byla realizována v roce 1998, zbývající etapy včetně deváté byly realizovány v letech 2003-2010. Šestá etapa, která se týká oblasti Zbraslavi a Radotína, je rozestavěná.

Vybudovaná opatření mají za úkol zabránit zaplavení města vodou z Vltavy. Devátá etapa - protipovodňová ochrana stokové sítě, řeší ochranu Prahy před zatopením vnitřními vodami a navázala na jednotlivé etapy PPO HMP, které byly v různém stupni rozpracovanosti.

Navržená protipovodňová opatření na stokové síti jsou uceleným souborem koncepčních opatření, která vycházejí ze současného stupně poznání chování stokové sítě a stanovených okrajových podmínek. Za předpokladu, že:

budou uzavřena veškerá propojení stokové sítě a Vltavy,

všechna protipovodňová opatření budou odolná a funkční,

nedojde k průsaku vod neznámými cestami z Vltavy,

nebude překročen kulminační průtok povodně 2002 (+ stanovená rezerva) a intenzita lokální návrhové srážky nad Prahou,

nebude zvýšeno čerpané množství průsakových vod z metra a čerpání vod z podzemních prostor,

nedojde k zaplavení chráněných oblastí Prahy vnitřními vodami a funkce stokové sítě bude zachována i za povodně.

Funkčnost dosud realizovaných opatření byla úspěšně prověřena v roce 2006, kdy byl v Praze vyhlášen druhý stupeň povodňové aktivity. Práce na Generelu odvodnění pokračují a týkají se dalších území Prahy.

 

HANA KULANOVÁ
Pražská vodohospodářská společnost a. s.

Vyústění výtlačného potrubí, jímž odtéká přebytečná voda z kanalizace do Vltavy.

Velké mobilní zařízení pro odčerpávání vody při rozsáhlých povodních.

FOTO: ARCHIV PVS A. S.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down