01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Volné finanční prostředky mohou městu i slušně vydělat

I za ekonomické krize a s ní spojeným citelným poklesem daňových příjmů municipální sféry mají mnohé obce a města nemalá volná finanční aktiva. Musí tyto prostředky vždy pouze »zahálet« jako bankovní depozita s vcelku reálnou perspektivou, že nedosáhnou výnosu (úroků) nad inflací?

Také o tom se hovořilo nedávno v Olomouci na semináři Efektivní správa a ochrana majetku měst a obcí, který společně uspořádaly ATLANTIK AM investiční společnost (ATLANTK AM), pojišťovací makléřská společnost RENOMIA a Advokátní kancelář Havel & Holásek.

PENÍZE, KTERÉ LZE DÁL ZHODNOTIT

Město může mít například »odloženu« značnou částku, kterou si připravilo na kofinancování projektu s podporou z evropských fondů, ale který teprve chystá, nebo který zatím prochází zdlouhavým schvalovacím řízením. Radnice také může jednorázově - v rozmezí pouhých několika měsíců - získat desítky, ba i stovky milionů korun za prodej svého bytového fondu. Jenže tuto sumu nechce obratem znovu vydat, nýbrž až v delším časovém horizontu dále investovat do různých projektů. Značné sumy však může mít město či kraj uloženy také v různých fondech typu rozvoje a rezerv, pro mimořádné události apod.

»To je přesně ten druh peněz, které se jako správce finančních aktiv měst snažíme dále zhodnotit,« konstatuje Ing. Vratislav Svoboda, MBA, člen představenstva a ředitel prodeje firmám a institucím společnosti ATLANTIK AM. Obecně lze říci, že investiční společnosti, které do své správy přebírají aktiva obcí, měst a krajů, usilují o to uchovat jejich hodnotu, zároveň je nominálně zhodnotit (dosáhnout kladného výnosu), ale nejraději získat i nadvýnos nad inflací a bankovními vklady.

DLOUHODOBĚ I KRÁTKODOBĚ

ATLANTIK AM dlouhodobější peníze (tedy alespoň po dobu pěti let) zhodnocuje s využitím státních dluhopisů, vysoce kvalitních podnikových dluhopisů, dluhopisových fondů a repooperací, případně investičních certifikátů. »Jestliže si to klient výslovně nepřeje, vylučujeme riziková aktiva jako akcie či komodity. Z dlouhodobého hlediska sice vydělávají více, jenže zároveň zvyšují kolísání majetku. A tomuto riziku města vystavovat nechceme,« vysvětluje Ing. Vratislav Svoboda.

A dodává: »Některé municipality zhodnocují i velmi krátkodobé přebytky likvidity, čímž si optimalizují peněžní toky. V takových případech využíváme repooperací či krátkodobých dluhopisů. Ve finále však i tyto "krátké" peníze mohou městu přinést nezanedbatelné dodatečné příjmy.«

ZÁKLADEM JE DOBRÉ PORTFOLIO

Portfolio je nutno každému městu »ušít na míru«. Radnice totiž mají různé objemy finančních aktiv, chtějí jiný investiční horizont, požadují jinou frekvenci výběrů i vkladů peněz, volí různou základní měnu a liší se i v představě o možném výnosu. Některá města si přejí, aby se výnos převáděl do jejich rozpočtu, jiná volí variantu, kdy výnos zůstává v portfoliu a dále se zhodnocuje.

Seriózní správce vždy se zástupci města důkladně probere investiční strategii. Zkušenost ATLANTIK AM je jednoznačná: Kvůli velmi obezřetnému postoji k obecním penězům města dnes požadují výlučně konzervativnější strategie.

Licencovaní správci majetku však ze zákona nemohou garantovat výnosy. Nicméně Ing. Vratislav Svoboda jednu radu má: »Tzv. "jistý" výnos je možné ošetřit jinak. Třeba u dlouhodobých finančních prostředků lze sestavit portfolio ze státních dluhopisů, s těmi pak neobchodovat a držet je do splatnosti. Taková konstrukce umožňuje už na počátku stanovit tzv. výnos do splatnosti, který není ničím ohrožen, pakliže věříme, že stát nezbankrotuje. Ostatně, tato konstrukce je mnohem méně riziková již z definice než dlouhodobé depozitum v jakékoliv bance.«

A potřebuje-li město, třeba kvůli živelní pohromě, operativně čerpat hotové peníze ze svého portfiolia? I na to má Ing. Vratislav Svoboda odpověď: »Každé portfolio je vysoce likvidní, tedy i to dlouhodobé. To znamená, že třeba dluhopisy musí být veřejně obchodovatelné s možností je kdykoliv rychle prodat na trhu. Totéž platí o repo-operacích. Ovšem nenadálý výprodej nemusí být pro výnos portfolia optimální.«

EFEKTIVNÍ SPRÁVA A OCHRANA MAJETKU MĚST A OBCÍ

Pod tímto názvem se 28. 4. v Olomouci uskutečnil seminář pro zástupce municipální sféry, který společně uspořádaly ATLANTIK AM investiční společnost, RENOMIA a. s. a advokátní kancelář Havel & Holásek.

ATLANTIK AM investiční společnost na něm prezentovala své zkušenosti se správou municipálních mandátů, jíž se věnuje už od roku 1995, přičemž hodnota majetku v její správě činí 2,7 mld. Kč.

Na téma Pojištění majetku pro města a obce hovořili zástupci přední nezávislé pojišťovací makléřské společnosti RENOMIA, která poskytuje širokou nabídku služeb ve všech druzích pojištění, a to i pro municipality.

AK Havel & Holásek je jednou z největších českých právnických firem. Na semináři v podání advokáta Mgr. Jana Topinky zazněly její praktické rady, jak postupovat a čeho se vyvarovat při správě pohledávek pro města a obce.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down