Vychází publikace Srovnání krajů v České republice 2022

V roce 2021 přetrvávaly mezi kraji rozdíly, které navazovaly na vývoj v předchozích letech. Počet obyvatel vzrostl především v Praze a Středočeském kraji, nejvíce poklesl v Karlovarském a Moravskoslezském. Ve většině regionů se zvýšil objem hrubého domácího produktu, ve všech rostly průměrné měsíční mzdy. Detailní pohled na data o ekonomické a sociální situaci obyvatel všech 14 krajů přináší nově vydaná publikace Srovnání krajů v České republice 2022 z produkce Českého statistického úřadu (ČSÚ).

 

Nově vydaná publikace Srovnání krajů v České republice 2022 přináší detailní pohled na data o ekonomické a sociální situaci obyvatel všech 14 krajů. „Vedle dat za kraje jsou uvedeny vybrané údaje o regionech soudržnosti NUTS 2, okresech, správních obvodech a několik ukazatelů o jednotlivých obcích. Nechybí ani grafy, kartogramy a podrobná metodika jednotlivých statistik. Novinkou je několik tabulek se základními výsledky Sčítání 2021, údaje o výdajích zdravotních pojišťoven nebo vývoji cen bytů a rodinných domů,“ vysvětlila Eva Krumpová, 1. místopředsedkyně ČSÚ.

Do publikace jsou zahrnuty i výsledky loňských voleb do zastupitelstev obcí a do Senátu.

Přírůstek obyvatel byl v roce 2021 zaznamenán v osmi krajích ze čtrnácti. Absolutně nejvyšší byl v nejlidnatějších krajích, a to ve Středočeském a Praze, naproti tomu počet obyvatel nejvíce poklesl v Moravskoslezském, klesl také v Karlovarském kraji.

Hrubý domácí produkt (ve srovnatelných cenách) meziročně vzrostl v roce 2021 ve všech krajích s výjimkou Karlovarského a Kraje Vysočina. Nejvíce v Moravskoslezském (+6,4 %) a Královéhradeckém (+5,5 %). Průměrná hrubá měsíční mzda dosáhla v Praze 46 452 Kč, zatímco v Karlovarském kraji jen 33 180 Kč.

Internet používalo v Praze 86,9 % domácností, zatímco v Ústeckém kraji jen 78,0 % a v Olomouckém kraji 79,0 % domácností. K internetovému bankovnictví sloužil internet osobám ve věku 16 a více let nejvíce v Praze (73,5 %) a nejméně v Jihočeském kraji (61,9 %). Online nakupování nejvíce propadli Pražané (78,4 %).

Počet registrovaných trestných činů v přepočtu na 1 000 obyvatel byl nejvyšší v Praze (27,7), naopak nejnižší ve Zlínském kraji (8,4). Největší dopravní nehodovost byla zaznamenána v Ústeckém kraji (14,0 nehody na 1 000 obyvatel), nejnižší v Jihomoravském kraji (5,4 nehody na 1 000 obyvatel).*

Vybrané údaje o krajích lze porovnávat také pomocí webové aplikace s animovanými grafy a kartogramy.

/tz/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down