01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vyjádření ministerstev k některým nejasnostem

V Moderní obci č. 3 jsme publikovali článek RNDr. Tomáše Chudoby "Potřebujeme obecně prospěšné družstvo", který vyjadřuje některé nejasnosti při kompletaci podkladů pro žádost obce o finanční podporu ze Státního fondu životního prostředí ČR v rámci vyhlášeného programu na podporu obnovitelných...

V Moderní obci č. 3 jsme publikovali článek RNDr. Tomáše Chudoby "Potřebujeme obecně prospěšné družstvo", který vyjadřuje některé nejasnosti při kompletaci podkladů pro žádost obce o finanční podporu ze Státního fondu životního prostředí ČR v rámci vyhlášeného programu na podporu obnovitelných zdrojů. Státní fond životního prostředí požádal svého správce, tj. Ministerstvo životního prostředí ČR, o stanoviska k možnostem splnění kritérií uvedeného programu. Redakce se rozhodla tato stanoviska zveřejnit.

Stanovisko Ministerstva financí

Obec může k plnění svých úkolů zakládat obchodní společnosti podle § 23 odst. 1 písm. c) zákona č. 250/2000 Sb., tzn. společnost s ručením omezeným a akciovou společnost. Ze zákona nevyplývá, že by obec mohla společnost zakládat společně s jinou osobou. Pokud SFŽP stanoví podmínku, že podpora může být poskytována organizaci založené obcí, je podle našeho názoru zakladatelem pouze obec. Tato skutečnost však neznamená, že obec nemůže svůj podíl převést na jinou osobu. To může vést i k tomu, že ve společnosti, jejímž zakladatelem je obec, nebude mít tato obec později žádný podíl. Je tedy vždy třeba rozlišovat mezi zakladatelem společnosti a společníkem, který se účastní na společnosti. K další problematice se nevyjadřujeme, jelikož podle kompetenčního zákona oblast energetiky spadá do působnosti Ministerstva průmyslu a obchodu a problematika regionální podpory podnikání patří do působnosti Ministerstva pro místní rozvoj.

JUDr. MICHAL ŠVORC

ředitel legislativního odboru

Stanovisko Ministerstva životního prostředí

K dotazu, který se týká vymezení velikosti podílu obce ke splnění podmínky "organizace založené obcí", MF sděluje: "obec může k plnění svých úkolů zakládat obchodní společnosti podle § 23 odst. 1 písm. c) zákona 250/2000 Sb., tzn. společnost s ručením omezeným a akciovou společnost. Ze zákona nevyplývá, že by obec mohla společnost zakládat s jinou osobou. Tato skutečnost však neznamená, že obec nemůže svůj podíl převést na jinou osobu." Dotaz k podnikání v energetice řeší MPO citací § 3 odst. 3 zákona č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů. MPO se dále odvolává na vyhlášku Energetického regulačního úřadu č. 154/2001 Sb., kterou se stanoví podrobnosti udělování licencí pro podnikání v energetických odvětvích. Odpověď MPO nepovažuji za dostatečnou, a proto požádám o vyjádření ještě Energetický regulační úřad.

Ing. FRANTIŠEK ŠKODA

náměstek ministra životního prostředí

Stanovisko Ministerstva průmyslu a obchodu

Podle § 3 odst. 3 zákona č. 458/2002 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon) podnikat v energetických odvětvích na území České republiky, tedy i v teplárenství, mohou za podmínek stanovených tímto zákonem fyzické nebo právnické osoby na základě státního souhlasu, kterým je udělení licence Energetickým regulačním úřadem. Licence se mj. neuděluje na výrobu tepelné energie určené pro dodávku konečným spotřebitelům odběrným tepleným zařízením ze zdroje tepelné energie umístěného v tomtéž objektu. Podmínky udělení licence pak jsou uvedeny v § 5 tohoto zákona. Jednou z těchto podmínek je prokázání finančních a technických předpokladů pro zajištění licencované činnosti. Fyzická nebo právnická osoba žádající o udělení licence je povinna doložit vlastnický či nájemní vztah k energetickému zařízení, které má sloužit k výkonu licencované činnosti. V případě nájemního vztahu k energetickému zařízení je povinna doložit i souhlas vlastníka energetického zařízení s jeho použitím k účelům vymezením tímto zákonem. Podrobnosti o finančních a technických předpokladech a způsobu jejich prokazování včetně vzorů jednotlivých žádostí stanoví vyhláška Energetického regulačního úřadu č. 154/2001 Sb. Pro úplnost uvádím, že problematika udělování licencí k podnikání v energetických odvětvích náleží do působnosti Energetického regulačního úřadu, a proto doporučuji další podrobnosti konzultovat s pracovníky tohoto úřadu.

JUDr. JITKA RYBOVÁ

ředitelka odboru legislativního a právního

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down