01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výpověď zaměstnance s malým dítětem

Otázka: Zaměstnanec obce je otcem dvouletého dítěte. Jeho manželka je na rodičovské dovolené. Kvůli organizačním změnám na pracovišti mu chceme dát výpověď pro nadbytečnost. On se však brání tím, že trvale pečuje o dítě do 3...

Otázka: Zaměstnanec obce je otcem dvouletého dítěte. Jeho manželka je na rodičovské dovolené. Kvůli organizačním změnám na pracovišti mu chceme dát výpověď pro nadbytečnost. On se však brání tím, že trvale pečuje o dítě do 3 let. Je v zákoníku práce vysvětleno, co je trvalá péče o dítě, a je zákaz výpovědi, i když o dítě pečuje manželka a zaměstnanec pracuje?

Odpověď: Zákaz výpovědi uvedený v § 48 odst.1 písm.d) zák. práce se vztahuje nejen na zaměstnankyni, ale i zaměstnance, který trvale pečuje alespoň o jedno dítě ve věku do 3 let. Účelem novely zákoníku práce, která od 1. ledna 2001 změnila toto ustanovení ve smyslu směrnic ES, je zajistit v pracovněprávních vztazích rovné právní postavení ve vztahu k zaměstnankyním (ženám) i zaměstnancům (mužům) při posuzování jejich pracovněprávní ochrany při výpovědi z pracovního poměru dané zaměstnavatelem ze zákonem uvedených důvodů.

Podmínkou pro uplatnění tohoto ustanovení je existence trvalé péče o dítě ve věku do 3 let. Při výkladu pojmu "trvalá péče" není možné použít ani podpůrně shodné dikce podmiňující vznik některých nároků v oblasti sociální, ale je nutné aplikovat příslušná ustanovení z předpisů upravující vztahy mezi rodiči a dětmi. Tímto předpisem je zákon o rodině č. 94/1963 Sb., zejména ustanovení § 30 až 38, v nichž je konkretizován obsah rodičovské zodpovědnosti. Především je uváděna péče o dítě (nezletilé), zejména o jeho zdraví, tělesný, citový, rozumový a mravní vývoj. Oblasti, o které má rodič ve vztahu k dítěti pečovat a které tvoří způsoby péče o dítě, jsou uvedeny demonstrativně, neboť zákonodárce je podřazuje obecnému pojmu "péče o dítě".

Do obsahu rodičovské zodpovědnosti dále patří oprávnění a povinnost rodičů "řídit jednání dětí", což znamená především je vychovávat, tedy pečovat o ně. Povinnosti rodičů uvedené pod pojmem "rodičovská zodpovědnost" jsou určující pro vymezení "trvalé péče" o dítě. Pokud zaměstnanec (zaměstnankyně) - nemusí se jednat jen o rodiče dítěte (např. osvojení dítěte) - plní povinnosti vyplývající z rodičovské zodpovědnosti, včetně péče o ně, je podmínka trvalé péče ve smyslu § 48 odst.1 písm. d) zák. práce splněna. Přitom trvalou péči nelze zaměňovat s péčí celodenní. Vůbec nerozhoduje, zda zaměstnanec čerpal nebo čerpá rodičovskou, případně zaměstnankyně mateřskou dovolenou. Splnění podmínky spočívající v "trvalé péči" nelze ani vázat na společnou domácnost s dítětem. Trvalost je vymezena časovým úsekem 3 let, v němž zaměstnanec výše uvedené povinnosti plní.

Opora pro výklad je i ve směrnicích ES o rovném zacházení pro muže a ženy a směrnici o rodičovském volnu, které se promítly do ustanovení § 48 zák. práce.

Ochranná doba se tedy vztahuje i na zaměstnance - muže, který je v zaměstnání, ale současně pečuje o dítě ve věku do 3 let. Mohl by však dostat výpověď z jiných organizačních důvodů (např. rušení nebo přemístění zaměstnavatele nebo jeho části), na které se zákaz výpovědi nevztahuje.

JUDr. Ladislav Jouza
právník

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down