01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výrazné rozšíření možností

Výrazné rozšíření možností Řešení technické a dopravní infrastruktury vyžaduje značné finanční prostředky, které obce zpravidla nemají pohotově k dispozici. Při snižující se přímé účasti státu jsou nuceny k financování svých projektů stále častěji využívat bankovní úvěry. S ohledem na malou...

Výrazné rozšíření možností

Řešení technické a dopravní infrastruktury vyžaduje značné finanční prostředky, které obce zpravidla nemají pohotově k dispozici. Při snižující se přímé účasti státu jsou nuceny k financování svých projektů stále častěji využívat bankovní úvěry.

S ohledem na malou návratnost většiny municipálních projektů a omezené možnosti splácení z rozpočtových zdrojů jsou pro tento účel vhodné především dlouhodobé úvěry. Takové úvěry lze získat prostřednictvím Municipální finanční společnosti, a. s., (MUFIS), která je poskytuje v rámci Housing Guaranty Programu, realizovaného na základě dohody mezi vládou České republiky a vládou Spojených států amerických. Od roku 1995 již bylo poskytnuto obcím a městům 120 úvěrů v celkovém objemu více než 1,4 mld. Kč. Splatnost většiny těchto úvěrů se pohybuje v intervalu 10-15 let.

Na co lze úvěr použít?

Zatím byly financovány výhradně projekty obnovy a výstavby technické infrastruktury, zahrnující zejména inženýrské sítě, tepelné hospodářství, čištění odpadních vod a likvidaci komunálních odpadů. Významný podíl zapůjčených prostředků byl směrován na financování plynofikace, zejména menších obcí.

Počínaje letošním rokem však dochází k výraznému rozšíření možností užití na financování řady dalších municipálních projektů směřujících ke zlepšení podmínek života v obcích. Patří sem např.:

- výstavba nových nájemních bytů včetně sociálních,

- zainvestování pozemků pro budoucí bytovou výstavbu včetně individuální,

- výstavba domů s pečovatelskou službou pro seniory a handicapované občany,

- opravy a modernizace celého bytového fondu (tedy nejen panelových bytových domů),

- regenerace celých sídlištních celků včetně sadových úprav, budování hřišť, občanské vybavenosti, veřejného osvětlení apod.,

- investice do dopravní infrastruktury.

I nadále zůstává zachována možnost financovat:

- výstavbu a rekonstrukce vodovodních sítí včetně úpraven vod,

- výstavbu a rekonstrukce kanalizace a čističek odpadních vod,

- výstavbu zařízení na skládkování a likvidaci tuhého domovního odpadu,

- plynofikaci obcí včetně přípojek a instalace příslušné měřicí techniky pro konečné odběratele,

- vylepšení nebo konverze topných systémů, zahrnující i rekonstrukce kotelen, výměníkových stanic a rozvodů,

- zateplování obytných domů a instalace měřicí a regulační techniky.

Kdo může o úvěr požádat?

O úvěr se mohou ucházet nejen města a obce, ale i sdružení obcí a komunální podniky, ve kterých má obec nebo sdružení obcí většinový vlastnický podíl.

Je možno žádat o úvěry do výše 100 mil. Kč a se splatností až 15 let. Velkou výhodou těchto úvěrů je, že jsou poskytovány s pevnou úrokovou sazbou, která se nemění po celou dobu splácení. Obec je tak schopna přesně zakalkulovat do svého rozpočtu budoucí náklady spojené se splácením jistiny a úroků a nemusí se obávat případného růstu úrokových sazeb.

Úvěrové zdroje z tohoto programu je možno kombinovat i s jinými formami podpory nebo zvýhodnění ze státních i nestátních zdrojů, např. s dotacemi ze státního rozpočtu na výstavbu nových bytů a související technické infrastruktury, podporami na opravy bytového fondu, bezúročnými půjčkami ze Státního fondu životního prostředí na výstavbu čistíren odpadních vod nebo podporami od České energetické agentury na zateplování budov.

Jak lze úvěr získat?

Municipální finanční společnost neúvěruje municipální projekty přímo, ale výhradně prostřednictvím spolupracujících obchodních bank. S žádostmi o financování se mohou obce (nebo další výše zmíněné subjekty) obracet přímo na pobočky těchto bank: Česká spořitelna, Československá obchodní banka (včetně divize Investiční a poštovní banky), GE Capital bank, Komerční banka, Sparkasse Mühlviertel-West banka, Union banka, Volksbank a Waldviertler Sparkasse von 1842.

Municipální finanční společnost nevylučuje spolupráci ani s dalšími bankami působícími v ČR. V zájmu urychlení procesu vyřizování žádosti se však doporučuje předběžná konzultace na naší kontaktní adrese.

Žádost o úvěr se předkládá způsobem obvyklým pro příslušnou úvěrující banku. Banka vyhodnotí projekt podle svých kritérií a v případě kladného posouzení dohodne s žadatelem veškeré úvěrové podmínky včetně způsobu zajištění a přislíbí mu poskytnutí úvěru.

Municipální finanční společnost do tohoto procesu nijak nezasahuje a ponechává rozhodnutí o výši úvěru, jeho čerpání, splácení i zajištění plně na jednání mezi žadatelem a úvěrující bankou.

Poté co se tyto dva subjekty dohodnou, požádá úvěrující banka Municipální finanční společnost o poskytnutí finančních zdrojů programu ke krytí přislíbeného úvěru. Ta žádost posoudí pouze z hlediska naplnění výše uvedených podmínek a o výsledku informuje banku zpravidla do 15 dnů po obdržení žádosti.

V případě kladného stanoviska uzavře úvěrující banka s žadatelem řádnou úvěrovou smlouvu a předloží ji Municipální finanční společnosti, která během několika dnů poskytne úvěrující bance požadované finanční zdroje.

Municipální finanční společnost přijímá a vyřizuje žádosti průběžně až do vyčerpání disponibilních finančních zdrojů. Spolupracující obchodní banky mají možnost rezervovat si zdroje na financování připravovaných úvěrů až po dobu 2 měsíců, z toho první měsíc zdarma.

(Zájemci o úvěry mohou získat podrobnější informace nebo konzultovat možnost financování konkrétních projektů na tel.: 02/21009454 nebo 02/21009470, případně na e-mailové adrese: cifrincova@cmzrb.cz)

Josef Vaník,

MUFIS, a. s.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down