01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výsledky dotazníkové akce

Krajská pracoviště Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP) vznikla k prvnímu lednu 2001 v sídlech nových krajů a navázala na činnost bývalých sedmi regionálních pracovišť. Tato pracoviště slouží žadatelům o finanční podporu ze SFŽP jako kontaktní místa pro informace, podílejí se na dohledu a...

Krajská pracoviště Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP) vznikla k prvnímu lednu 2001 v sídlech nových krajů a navázala na činnost bývalých sedmi regionálních pracovišť.

Tato pracoviště slouží žadatelům o finanční podporu ze SFŽP jako kontaktní místa pro informace, podílejí se na dohledu a kontrolách postupu prací jednotlivých akcí, ale od loňského roku také přijímají žádosti o podporu z fondu podle programů vyhlášených Ministerstvem životního prostředí ve směrnici o poskytování finančních prostředků ze SFŽP.

Tato Směrnice a její konkretizace ve formě Přílohy I. a Přílohy II. v aktuálním znění jsou k dispozici všem žadatelům v sídle SFŽP v Praze a na všech čtrnácti krajských pracovištích.

Zpětná vazba

Na podzim loňského roku uskutečnila krajská pracoviště fondu dotazníkovou akci mezi starosty měst a obcí svého území s cílem připomenout možnosti spolufinacování investičních akcí spojených s péčí o životní prostředí a jeho ochranou, zmapovat záměry a potřeby obcí a měst v oblasti ekologických opatření ve všech složkách životního prostředí a vytvořit jakousi zpětnou vazbu mezi starosty, SFŽP a jeho krajskými pracovišti. Na přelomu roku byly všechny vrácené dotazníky vyhodnoceny.

Vyhodnoceno bylo vytipovaných 19 stěžejních otázek ze zhruba 50 položených, které se týkaly především záměrů obcí při případném budování plynofikace, čistíren odpadních vod (ČOV) či kanalizace, akcí v oblasti ochrany přírody a krajiny, budování sběrného dvora, linky na separaci odpadů, využívání obnovitelných zdrojů při vytápění svých objektů apod. Respondenti měli možnost odpovídat ano - ne - nevím.

Výsledky

Z výsledků dotazníkové akce například vyplynulo, že více než 76 % obcí a měst v Královéhradeckém kraji, které dotazník vyplnily, není napojeno na ČOV a téměř 41 % plánuje plynofikaci obce či vybudování centrálního zásobování teplem. Těsně přes 61 % měst a obcí, které se dotazníkové akce zúčastnily, odpovědělo, že plánují plynofikaci objektů ve svém vlastnictví a přes 72 % jich neuvažuje o vybudování sběrného dvora s pomocí SFŽP.

V Karlovarském kraji jsme oslovili 217 měst a obcí, vyplněný dotazník jich vrátilo 140, tj. 64,52 %. Z tohoto počtu obcí jich přes 51 % odpovědělo, že jsou dostatečně informováni o možnostech podpory svých akcí a projektů ze zdrojů SFŽP a například 35 % obcí počítá s budováním nové čistírny odpadních vod, 50 % obcí leží v ochranném pásmu vod a 22 % plánuje odbahnění rybníka.

Více než 72 % obcí Jihočeského kraje zúčastněných v dotazníkové akci odpovědělo, že je třeba dobudovat kanalizaci na jejich území a téměř 42 % obcí je napojeno na ČOV.

V Moravskoslezském kraji byly osloveny 324 obce v šesti okresech. Vyplněné dotazníky vrátilo 237 obcí , tj. 73,15 %. Téměř 43 procent obcí tohoto kraje, především s počtem obyvatel od 500 do 2000, plánuje plynofikaci či centrální zásobování teplem a skoro 49 % plynofikaci objektů ve svém vlastnictví. S budováním nové ČOV počítá téměř 47 % z 507 jihomoravských obcí a 14 % těchto obcí uvádí, že je třeba přebudovat či intenzifikovat stávající čistírnu odpadních vod.

Téměř 37 % obcí Pardubického kraje, které odpověděly na položené otázky, v dotazníku uvádí, že má na svém katastru skládku uzavřenou k 1. 8. 1996, kterou je potřeba sanovat. Celých 61 % obcí tohoto kraje zároveň uvádí, že je potřebné vybudovat kanalizaci a téměř 43 % jich počítá s budování nové čistírny odpadních vod.

Jak je zřejmé, potřeby obcí a měst České republiky jsou různé. Získané poznatky využije SFŽP při další orientaci své činnosti.

Věra Dřevíkovská,

tisková mluvčí SFŽP

Počet oslovených subjektů:

6377 měst, obcí a pražských městských částí

Počet vrácených dotazníků :

4260 (úspěšnost 66,75 %)

Nejvyšší počet vrácených:

Zlínský kraj (z 300 obcí 235 dotazníků, tj. 78,33 %)

Nejnižší počet vrácených:

Plzeňský kraj (z 513 obcí 224 dotazníků, tj.43,66 %)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down