01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výsledky jsou uspokojivé

Výsledky jsou uspokojivé Ještě před několika lety registrovali v jihlavském okrese na 30 skládek komunálního odpadu. Většinou jsou již uzavřené, zabezpečené fóliemi a pokryté travinami. Rekultivace zbývajících má být dokončena letos. U 20 skládek probíhají pravidelné monitorovací vrty. Podle jejich...

Výsledky jsou uspokojivé

Ještě před několika lety registrovali v jihlavském okrese na 30 skládek komunálního odpadu. Většinou jsou již uzavřené, zabezpečené fóliemi a pokryté travinami. Rekultivace zbývajících má být dokončena letos.

U 20 skládek probíhají pravidelné monitorovací vrty. Podle jejich výsledků kontaminace okolního prostředí nehrozí.

V současné době se komunální odpad sváží na tři skládky v okrese. Nejmenší z nich slouží jen obci Sedlejov, zatímco největší se nachází v Henčově. Starají se o ni Služby města Jihlavy. Ukládají zde a třídí odpad z jedné třetiny okresu. Souhlas obcí s nakládáním odpadu v okrese ještě obdržela firma .A.S.A. Batelov, která má skládku ve Vyskytné nad Jihlavou. Firmy ODAS Odvárka Havlíčkův Brod stejně jako TESCO Jindřichův Hradec jezdí s odpadem na vzdálenější skládky.

V obcích se jen postupně uplatňoval systém, podle kterého se v kontejnerech ukládá odděleně sklo, železo a papír. Problém nastal, když se na sběrných místech začaly více hromadit první tzv. PET láhve. Zpočátku o jejich třídění neměly příliš velký zájem ani firmy, svážející běžný komunální odpad. Jakmile se za tyto plastové láhve začalo platit tři až pět korun za kilogram, dochází k obratu. Jihlavská sběrná firma nyní uvažuje o tom, že tyto láhve bude ještě dodatečně třídit na skládkách, protože se to vyplatí.

Odvoz starých baterií

Podle Ing. Roberta Ďáska, vedoucího oddělení na referátu životního prostředí Okresního úřadu v Jihlavě, jiným problémem se ukázaly staré odložené akumulátory z aut a traktorů. Pracovníkům úřadu se podařilo zorganizovat v průběhu dvou let jejich odvoz ze všech obcí zdarma. Očekávali, že najaté firmy Sběrné suroviny Praha a EKOBIO Brno svezou z celého okresu nejvýš 20 tun baterií.

Nakonec to bylo 86 tun a v obcích jsou s jejich úklidem spokojeni a obě firmy také, neboť při této akci si přišly na své. Za jeden kilogram staré baterie obdrží v Kovohuti Příbram kolem 2,50 korun.

Obce mají také vyjednáno, že sběrné firmy jim odvezou, kromě běžného komunálního odpadu, nejen prošlé autobaterie, ale též nepotřebné ledničky, televizory, pračky a jiné věci z domácností. Jejich sběr v okrese probíhá pravidelně dvakrát až třikrát v roce. Tyto odložené průmyslové výrobky jsou soustřeďovány ve sběrných dvorech zřízených v Jihlavě, Telči, Třešti, Polné a Brtnici. Pro okolní menší obce je toto přidružení ke zmíněným městům výhodné.

Nebezpečné odpady, které produkují průmyslové závody nebo autoopravny končí většinou ve spalovnách v jiných okresech. Vlastní spalovnu má v provozu jen Motorpal Jihlava. V podniku Kostelecké uzeniny je zakonzervovaná. V něm si spočítali, že je výhodnější veškerý odpad předem vytřídit. Zatímco kartonáž, plasty, sklo a další vhodný materiál je určen k recyklaci, zbývající odváží firma .A.S.A. na skládku.

Kromě druhotného využití surovin z odpadů lze recyklovat i stavební suť. Použitelným materiálem se stala například pro firmu Setra. Větší skládka, na kterou se vozí suť ze staveb a demolic, se nachází v Henčově, kde je oddělená od běžného komunálního odpadu.

V obcích, kterým okresní úřad povolil výjimku, aby v nich bylo možné co nejdřív uzavřít zbývající menší skládky, zakrývají jejich povrch tímto inertním materiálem. Zajímavě vyřešili využití stavební sutě v Telči. Při čištění rybníků vybudovali dvě mělčiny, laguny s jílovým podložím, přičemž jedna z nich slouží jako úložiště kontaminovaného bahna. Je zakrytá stavebním odpadem.

Starosti s černými skládkami

Také v jihlavském okrese mají starosti s tzv. černými skládkami. I když se zatím podařilo zlikvidovat na 80 nepovolených skládek, zpravidla menší se ještě nacházejí na několika desítkách míst. Přičemž se za ně nepočítají jedno dvě kolečka odvezeného odpadu vysypaného v dolíčku za obcí. Velmi obtížné je ale najít a usvědčit viníka, komu uložit pokutu a na jeho náklady zjednat nápravu.

Nezbývá než za pomoci obcí a sběrných firem odpad z černých skládek odvážet. Ing. Ďásek uvádí, že účinná spolupráce při jejich likvidaci je s odborem životního prostředí města Jihlavy. Stejně tak s jihlavskými ochránci přírody, kteří upozorňují na nepovolené skládky v okolí.

Informace pro veřejnost

Jihlavská radnice rovněž vydala brožuru obsahující komplexní návod o tom, jak si počínat, aby občané ve městě se lépe mohli podílet na udržování čistého životního prostředí včetně uspokojivého nakládání s komunálním odpadem. Informativní brožuru obdržela každá domácnost.

V ní se vyčerpávajícím způsobem vysvětluje, jak se má občan zachovat, kam se obrátit, dojde-li například k oddáleni odvozu odpadu, kam s nebezpečným odpadem, co o veškeré problematice úklidu uvádějí městské vyhlášky. Brožura obsahuje také adresář všech výkupen, sběren a firem svážejících komunální odpad a další potřebné informace.

Bude nový zákon přínosem?

Připomínky má Ing. Ďásek k současné zákonné úpravě o odpadech. Podle něho byl ještě přínosem pro obce starý zákon č.238/1991 Sb., podle kterého se stal příjem pokut za špatné nakládání s odpady příjmem okresního úřadu. Ten vybrané částky v celkové výši kolem 3,5 miliónu korun zpětně použil ke zlepšení odpadového hospodářství.

Z pokut byla financována likvidace a rekultivace zbytečných skládek. Zákon č.125 s platností od prvního ledna roku 1998 návrat peněz z pokut do pokladny okresního úřadu zrušil, takže přicházejí přímo do státního rozpočtu. V Jihlavě nyní nemají na investice do odpadů ani korunu. Žádost o dotace ze Státního fondu životního prostředí je problematická, neboť fond má jiné priority. Proto se s určitou skepsí očekává, jaký přínos mohou obce očekávat od konečného znění nového zákona o odpadech, jehož schvalování ještě probíhá.

Zatím je hlavní náplní činnosti okresního referátu životního prostředí metodická pomoc obcím. Seznamuje je nejen s novinkami v tomto oboru včetně legislativy, ale každoročně organizuje pro zástupce obcí a svozových firem semináře o ochraně ovzduší a odpadech.

Účast je značná, letos v únoru přišlo na seminář 150 zájemců. Podle jejich diskuze problémem stále zůstávají mimo jiné černé skládky, někde je to placení popelnic. Mnozí občané tvrdí, že nemají odpad, že všechen různým způsobem zpracují. Ing. Ďásek se domnívá, že pokud nebude vypsána daň z odpadů přímo na každou osobu, ke zlepšení nedojde.

Kontrolu nakládání s odpady vykonávají zástupci jihlavského okresního úřadu v některých případech společně s Českou inspekcí životního prostředí v Havlíčkově Brodě.

Zjištění v posledních dvou letech jsou uspokojivá, neboť i uložené pokuty jsou nízké. Pohybují se kolem dvou až tří tisíc korun. Obce dávají odpadům přece jen stále větší péči

Jan Bednařík

FOTO ARCHÍV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down