01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vysloužilé »úsporky« nepatří jinam než do zpětného odběru

Loni Češi odevzdali k recyklaci přes pět milionů kusů úsporných žárovek. Nejvíce se na zpětném odběru podílely firmy a obce. Domácnosti zatím zaostávají, třídí jich jen 40 %. Na skládkách tak ročně končí až 60 % doma použitých a vyřazených úsporných světelných zdrojů. »To představuje značnou...

Loni Češi odevzdali k recyklaci přes pět milionů kusů úsporných žárovek. Nejvíce se na zpětném odběru podílely firmy a obce. Domácnosti zatím zaostávají, třídí jich jen 40 %. Na skládkách tak ročně končí až 60 % doma použitých a vyřazených úsporných světelných zdrojů. »To představuje značnou ekologickou zátěž v podobě více než tisíce tun směsi skla, plastů, kovů - a hlavně zhruba 75 kilogramů toxické rtuti ročně. Kdyby se toto množství rtuti dostalo do přírody, mohlo by znečistit vodu v objemu 238 Máchových jezer,« vysvětluje základní poslání zpětného odběru a důvody k recyklaci Radoslav Chmela, zástupce společnosti EKOLAMP, která zpětný odběr »úsporek« zajišťuje.


Občany lze ke sběru motivovat vytvářením sběrných míst a osvětou. Tři čtvrtiny Čechů považují zpětný odběr vysloužilých úsporných zářivek za užitečnou službu, díky níž nemusí řešit, jak se nefunkčních zářivek zbavit. Vyplývá to z letošního průzkumu společnosti EKOLAMP, který provedla společnost Markent. Spotřebitelé jsou ochotni odnášet vyřazené zářivky průměrně do vzdálenosti 714 metrů. Delší cesta s vyřazenou úspornou zářivkou do kontejneru je obtěžuje.

Obce mohou občanům vyjít vstříc vytvářením veřejně dostupných sběrných míst. »Třeba instalací malých sběrných nádob na obecních úřadech,« doporučuje Radoslav Chmela. Systém zpětného odběru a recyklace EKOLAMP navíc nabízí obcím zdarma. »Zářivky za ně ekologicky sesbíráme a zrecyklujeme, postaráme se o veškerou administrativu a ještě obce za sběr světelných zdrojů odměníme.«

Podle průzkumu by se lidé o zpětném odběru nejčastěji chtěli dozvídat z letáků ve schránce (38 %). Polovina respondentů by také přivítala, aby k nádobám na vyřazené světelné zdroje měla blíže než nyní.

Obce nemusí zbytečně utrácet veřejné peníze. Radnice se učí využívat bezplatný systém zpětného odběru elektroodpadu. »Nechce se jim platit nesmyslné částky za likvidaci firmám, které fungují mimo režim zpětného odběru, např. odpadovým společnostem. Díky osvětě už obce vědí, že stejné a často kvalitnější služby mohou získávat zdarma,« shrnuje Radoslav Chmela.

Zákon o odpadech ukládá obcím povinnost ekologicky sebrat, vytřídit a zpracovat nebezpečný odpad. Vysloužilá osvětlovací zařízení, kam se řadí i zářivky, sodíkové výbojky, LED zdroje, mohou být z nebezpečného odpadu vyjmuta, je-li s nimi nakládáno v režimu zpětného odběru, který zajišťuje společnost EKOLAMP. »V žádném případě nesmějí zářivky skončit v běžném odpadu. Bylo by to nejen neekologické, ale i nezákonné,« varuje Radoslav Chmela.

 

Rychlá fakta

Na zpětném odběru se stále více podílejí i obce, kterým potřebné služby nabízí EKOLAMP zdarma.

EKOLAMP zřídil více než 3400 sběrných míst a každým rokem přibývají stovky dalších (více na www.ekolamp.cz).

K recyklaci je třeba odevzdávat nejen lineární zářivky, ale i malé kompaktní, které nahradily wolframové.

Více informací o správné likvidaci osvětlovacích zařízení najdete na www.ekolamp.cz.

ZDROJ: EKOLAMP

EKOLAMP nabízí několik typů kovových kontejnerů k odkládání lineárních zářivek.

Radoslav Chmela: Vyřazené světelné zdroje za obce zdarma ekologicky sesbíráme a zrecyklujeme. Navíc obce finančně odměníme.

FOTO: ARCHIV EKOLAMP

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down