Může akciová společnost vlastnící v obci nemovitost vystupovat na zasedání zastupitelstva obce? Pokud ano, kdo je oprávněn za společnost hovořit a jak to má prokázat? Může předsedající zasedání žádat o prokázání tohoto práva? Na úvod je třeba zdůraznit, že zasedání zastupitelstva obce je podle...
Může akciová společnost vlastnící v obci nemovitost vystupovat na zasedání zastupitelstva obce? Pokud ano, kdo je oprávněn za společnost hovořit a jak to má prokázat? Může předsedající zasedání žádat o prokázání tohoto práva?
Na úvod je třeba zdůraznit, že zasedání zastupitelstva obce je podle zákona o obcích veřejné, tzn. na jednání zastupitelstva má přístup veřejnost bez jakéhokoliv omezení. Smyslem této zásady veřejnosti je zejména naplnění práva (zejména občanů obce, ale rovněž dalších osob) na informovanost o činnosti jednotlivých orgánů obce a práva účasti na správě věcí veřejných.
Od práva účastnit se jednání zastupitelstva je ovšem třeba rozlišovat právo na vystoupení na tomto zasedání, tedy právo vyjadřovat se k projednávaným bodům. Toto oprávnění zákon o obcích stanoví pouze ve prospěch omezeného okruhu fyzických osob - podle § 16 odst. 2 písm. c) má občan obce starší 18 let právo vyjadřovat na zasedání zastupitelstva obce v souladu s jednacím řádem svá stanoviska k projednávaným věcem. Uvedené oprávnění má rovněž fyzická osoba, která dosáhla věku 18 let a vlastní na území obce nemovitost (§ 16 odst. 3), resp. fyzická osoba, která dosáhla věku 18 let, je cizím státním občanem a je v obci hlášena k trvalému pobytu, stanoví-li tak mezinárodní smlouva, kterou je Česká republika vázána a která byla vyhlášena (§ 17). Právnické osobě (tedy ani akciové společnosti) nárok na vystoupení na zasedání zastupitelstva obce nesvědčí.
Vzhledem k tomu, že právnické osoby, ať už vlastní na území obce nemovitost či nikoli, nemají zákonný nárok na vystoupení na zasedání zastupitelstva obce, rozhodnutí o tom, zda bude umožněno jejímu zástupci na zasedání zastupitelstva hovořit, je tak plně v kompetenci zastupitelstva obce. Vzhledem k tomu, že nemusí jít o případy výjimečné, je vhodné tuto záležitost upravit v jednacím řádu zastupitelstva obce, jehož vydání zákon o obcích předpokládá.
V jednacím řádu může být stanoveno například časové omezení vystoupení zástupce právnické osoby, stanovení pořadí těchto osob mezi diskutujícími apod.
Pokud jde o to, kdo je v případě, že bude právnické osobě (v tomto případě konkrétně akciové společnosti) vystoupení zastupitelstvem umožněno, oprávněn za ni hovořit, lze v obecné rovině odkázat na příslušná ustanovení obchodního zákoníku.
V souladu s ust. § 13 odst. 1 obchodního zákoníku právnická osoba jedná statutárním orgánem nebo za ni jedná zástupce.
Ve smyslu ust. § 191 odst. 1 obchodního zákoníku je statutárním orgánem akciové společnosti, jenž řídí činnost společnosti a jedná jejím jménem, představenstvo. Představenstvo rozhoduje o všech záležitostech společnosti, pokud nejsou obchodním zákoníkem nebo stanovami vyhrazeny do působnosti valné hromady nebo dozorčí rady. Nevyplývá-li ze stanov něco jiného, za představenstvo jedná navenek jménem společnosti každý člen představenstva. Členové představenstva, kteří zavazují společnost, a způsob, kterým tak činí, se zapisují do obchodního rejstříku.
Z uvedeného vyplývá, že i na zasedání zastupitelstva obce by měl společnost zastupovat člen představenstva, který je k tomu oprávněn podle obchodního rejstříku. Ten by měl, pokud k tomu bude předsedajícím (zpravidla starostou) vyzván, prokázat svou identitu (občanským průkazem) a jednatelské oprávnění (výpisem z obchodního rejstříku). Jestliže by za společnost jednal jiný zástupce, měl by se prokázat plnou mocí udělenou mu členy představenstva oprávněnými jednat za společnost podle obchodního rejstříku.
Mgr. PAVLA SAMKOVÁ
právnička