01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vytváříme předpoklady, abychom se v EU neztratili

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) existuje již déle než rok. O jeho současné činnosti a o tom, co jej v nejbližších měsících čeká, jsme hovořili s jeho ředitelem Ing. Miloslavem Vaňkem.

Jak jste s prací jednotlivých útvarů spokojen, co se povedlo, co nikoliv?

Především je třeba znovu říci, že náš úřad není právním nástupcem okresních úřadů. Samozřejmě, že na základě zákona č. 320/2002 Sb., o změně a zrušení některých zákonů v souvislosti s ukončením činnosti okresních úřadů převzal některé úkoly, které bývalé okresní úřady předtím vykonávaly. Jde především o řádné hospodaření se státním majetkem movité i nemovité povahy. Bylo nutné postupovat v poměrně krátkém časovém období. Okresní úřady ukončily svoji činnost k 31. prosinci 2002 a ÚZSVM byl povinen převzít některé jejich činnosti, pohledávky a závazky ohledně státního majetku k 1. lednu 2003. Během ledna vyplatil mzdu více než 35 tisícům zaměstnancům bývalých okresních úřadů. Dodnes se řeší některé případy, kdy je dohledáván majetek. Dále je třeba dle platných zákonů posoudit správnost smluv, které uzavřely okresní úřady ke stavbám, na jejichž realizaci se investičně podílely - jsou to například ústavy sociální péče nebo výstavba hasičské zbrojnice v Teplicích.

Jakým způsobem ÚZSVM státní majetek registruje?

Úřad nyní buduje registr státního majetku, který lze rozdělit do několika skupin. První skupinu tvoří strategický majetek státu, zejména budovy, které stát a jeho organizační složky potřebují k zajištění výkonu svých činností. Dále dle zákona nabízí státní majetek organizačním složkám státu a v případě jejich zájmu jej bezúplatně převádí. Třetí skupinu tvoří majetek "komerční" povahy. Jde o majetek pro stát nevhodný, majetek, o který neprojevily zájem organizační složky státu, majetek z odúmrtí a podobně. Ten může být dále nabídnut veřejnosti na základě, např. výběrových řízení, dražby, obálkovou metodou.

Čím se v současné době dále zabývají jednotlivé složky úřadu?

Jednotlivé odbory a oddělení se zabývají také problematikou převodu pozemků důlním společnostem, štěrkovnám, pískovnám a povrchovým dolům. Tyto organizace měly možnost požádat ÚZSVM o převod pozemků, které by určitým způsobem mohly ohrozit občanskou vybavenost, tedy pozemků, na kterých by se nemělo stavět, protože je zde nebezpečí z probíhající důlní činnosti. Nyní budeme jednat s Českým báňským úřadem - Státní báňskou správou ČR, a určovat tak případné pozemky, které jsou takto dotčené. V současné době se však zaměstnanci našeho úřadu nejvíce zabývají zdravotnictvím. Konkrétně privatizací budov, na které nejprve musí být vypracován zakladatelský projekt, a dále se postupuje dle privatizačního zákona.

Jak je ÚZSVM úspěšný ve sporech o majetek?

Úřad chce řádně chránit státní majetek. Jak jsem již uvedl, vytváříme proto tzv. registr majetku. Ten u nás od roku 1938 - někteří znalci odhadují dokonce od roku 1918 - dosud chyběl. Jsme tak první organizací, která chce státní majetek řádně zmapovat a zpasportizovat. Nerad bych hovořil o mediálně diskutovaných případech. Špičkový tým právních zástupců ÚZSVM zastupuje stát ve více než 4000 případech, dědických řízeních atd. Rovněž však naši právní zástupci jednají v zahraničí u mezinárodních soudů například ve Francii, v Německu a s právními zástupci právního úřadu Evropské unie.

V minulých měsících jste propustili desítky pracovníků...

Náš úřad měl na začátku letošního roku téměř 3600 zaměstnanců. Snižování jejich počtu probíhalo postupně ve třech vlnách. Konečný stav na konci tohoto roku by měl být asi 2300 osob. Je možná s podivem, že v současné době existuje "úřad", který takto výrazně snižuje stavy. V roce 2004 by k nám však měli přejít zaměstnanci celních úřadů. Podle prvních odhadů to bude asi 200 pracovníků. Budou vykonávat nadále ostrahu a údržbu objektů přechodů, tedy jako dosud. V některých objektech zůstane i Finanční policie ČR, Celní správa ČR, Policie ČR někdy společně se zaměstnanci zahraničních orgánů např. německé policie. Stále se ještě jedná o tom, které objekty hraničních přechodů převezme náš úřad a které si ponechají stávající organizační složky státu k zajištění výkonu svých činností. Se všemi převzatými objekty jsme povinni nakládat dle zákona o majetku České republiky. To znamená, že je nemůžeme nechat bez náležité údržby.

Mediálně vděčné jsou dnes spory o bývalý šlechtický majetek. Skýtá naše současná legislativa ÚZSVM při těchto sporech dostatečnou oporu?

Většina žalob (hovoří se o více než 100 žalobách), které pan Kinský podal, je vznesena na vydání majetku měst a obcí. Úřad je oprávněn zastupovat stát ze zákona v případě, že jde o státní majetek. Proto zatím nemůžeme vstupovat do sporů o navrácení majetku měst a obcí. V polovině letošního listopadu však vláda schválila novelu zákona o Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových a pokud ji v této podobě schválí rovněž Parlament ČR, budeme za jistých okolností obce bezúplatně zastupovat. V některých případech již zastupujeme stát. Pokud se vyjádřím ve sportovní terminologii, tak vyhráváme u soudu první instance, ovšem jednotlivé případy ještě zdaleka neskončily.

Co váš úřad čeká v nejbližších týdnech a měsících?

Především začlenění našeho úřadu do evropského společenství obdobných úřadů. Některé kontakty již byly navázány a k jejich dalšímu rozvoji uplatníme erudované právníky, kteří bezpečně znají nejen problematiku evropského práva, ale také profesně ovládají minimálně jeden světový jazyk. Chceme zajistit dobré předpoklady k tomu, abychom se v Evropské unii neztratili.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down