Se zahájením Programu na podporu oprav bytových domů postavených panelovou technologií jsou dosud spojována značná očekávání. Dosavadní výsledky realizace programu nelze přehlížet. Ukazují totiž, že tam, kde je vůle po spolupráci u všech zainteresovaných, nástroje programu fungují.
Avšak k tempu, jakým regenerace panelových domů probíhá, musí být připomínky, protože je zjevně pomalé vzhledem k potřebám daným fyzickým stavem objektů a jeho předpokládaným vývojem.
Po pomalém až rozpačitém startu se v průběhu roku 2002 realizace programu na opravu panelových bytových domů postupně zrychlila.
Od jeho zahájení, tj. od poloviny listopadu 2001 do konce roku 2002 Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) poskytla 44 záruk v celkovém objemu asi 362 mil. Kč, které umožní žadatelům získat úvěry na opravy panelových domů v celkové výši zhruba 616 mil. Kč.
Poskytnutými dotacemi na úhradu části úroků z úvěrů ve výši zhruba 358 mil. Kč byly podpořeny úvěry na opravy panelových domů v celkové výši 1 120 mil. Kč pro 69 žadatelů (k podpisu jsou připraveny ještě smlouvy na dotace ve výši dalších 46 mil. Kč; v různém stadiu rozpracování jsou další žádosti o dotace ve výši asi 47 mil. Kč). Celkově byla doposud podpořena oprava asi 8200 bytů.
Z bank, které se zapojily do programu, jsou nejaktivnější Česká spořitelna, kterou s odstupem následují Komerční banka a Československá obchodní banka, které poskytly 87 % dotací a 94,7 % záruk. Banky preferují především obce a bytová družstva, společenství vlastníků jsou úvěrována jen okrajově.
Pokud jde o regionální rozložení poskytnutých podpor, velmi nízký je podíl projektů ze severních, západních a jižních Čech. Podpořené projekty byly realizovány celkem v 22 bývalých okresech.
Dosavadní výsledky naznačují, že program Panel dosud převážně využívají vlastníci, kteří jsou schopni prokázat tyto vlastnosti:
- zdravou a průhlednou ekonomiku, pokud možno s víceletou historii,
- schopnost dohodnout se či rozhodnout se k přijetí úvěru.
Získané poznatky z realizace programu ukazují na: postupně se zrychlující průběh programu, na výrazné rozdíly v aktivitě jednotlivých bank, na rozpor mezi požadavky na komplexní charakter oprav a možnostmi vlastníků bytů splácet úvěry, dále na vysoké technické a finanční nároky na zajištění všech požadovaných podkladů pro vydání stanoviska poradenského informačního střediska (zejména energetický audit) a na obtížnost úvěrování společenství vlastníků.
LADISLAV MACKA,
generální ředitel ČMZRB
|