Výzkumná agentura Ipsos: Zálohový systém pro PET lahve a plechovky chtějí tři čtvrtiny české populace

Tři čtvrtiny Čechů podporují zavedení systému záloh na PET lahve a plechovky. Potvrdil to lednový průzkum společnosti Ipsos s tím, že chuť zálohovat je v ČR dlouhodobě vysoká, navíc se oproti číslům z průzkumu v listopadu loňského roku snížil podíl přesvědčených odpůrců z desetiny na pouhých 6 %. Čeští spotřebitelé na systému záloh oceňují především zajištění recyklace zálohovaných obalů do nových PET lahví a plechovek.

Výsledky posledního průzkumu dnes na tiskové konferenci v Praze představili zástupci Ipsos, největší výzkumné agentury v ČR (z hlediska obratu), a Iniciativy pro zálohování, kterou u nás založili významní výrobci nápojů, tedy Coca_Cola HBC Česko a Slovensko, Heineken Česká republika, Kofola ČeskoSlovensko, Mattoni 1873 a Plzeňský Prazdroj. Před zástupci médií vystoupili rovněž prof. Ing. Vladimír Kočí, Ph.D., MBA, vedoucí Ústavu udržitelnosti a produktové ekologie VŠCHT Praha, a Anna Larsson, odbornice na udržitelné nakoádání s odpady z metinhárodní organizace Reloop.

Z výzkumu vyplývá, že Češi zavedení záloh na nápojové obaly jednoznačně podporují. „Tři čtvrtiny spotřebitelů jsou pro zálohování plechovek a více než sedm z deseti je pro zálohování PET lahví. Ženy jsou přitom zálohování nakloněny častěji než muži a ochota zálohovat rovněž roste s klesajícím věkem. Nejvyšší podpora je u generace 27 až 34 let,“ vysvětlil Michal Straka, analytik společnosti Ipsos, a dodal: „Klíčovou roli v podpoře hraje zájem Čechů o opakovanou recyklaci, ta je důležitá pro devět z deseti dotázaných. V generačním pohledu jsou jen malé rozdíly a postoj není zásadně závislý na demografických ukazatelích."

Čerstvá data i opakovaně potvrzená dlouhodobá podpora zavedení systému záloh jsou podle Iniciativy pro zálohování stěžejní v další debatě o podobě zavedení systému. „Češi si stále více uvědomují, že kvůli stávajícímu systému končí nápojové obaly často na skládce, ve spalovně nebo v přírodě. Podporují řešení, které je zcela logické a zároveň ohleduplné k životnímu prostředí, a tím je opakované využití obalů ke stejnému účelu.“ okomentovala výsledky průzkumu Kristýna Havligerová, manažerka vnějších vztahů Iniciativy pro zálohování.

Systém záloh na PET lahve a plechovky má zajistit cirkularitu nápojových obalů

Vysoká podpora zálohování nápojových obalů je zásadním argumentem i přes silnou, jak Iniciativa pro zálohování uvádí, "dezinformační" kampaň odpůrců systému záloh. Ti podle Iniciativy pro zálohování mají na zachování současného systému třídění své dílčí zájmy. Jak na tiskové konferenci zaznělo, nepravdy a dezinformace se částečně promítly i do připomínek k návrhu zákona v meziresortním připomínkovém řízení. Systém záloh na PET lahve a plechovky navržený v novele obalového zákona přitom podle Iniciativy pro zálohování staví na zkušenostech ze zavedených evropských systémů záloh a inspiroval se tím, co už jinde dobře funguje a zajistí uzavření cirkulační smyčky nápojových obalů.

„Meziresortní připomínkové řízení je důležitou součástí legislativního procesu, protože díky němu lze navrženou legislativu v mnoha směrech vylepšit. Takové připomínky se sešly i v ukončeném připomínkování obalového zákona. Nicméně nás mrzí, že velká část připomínek je postavena na několikrát vyvrácených mýtech a jasných nepravdách,“ připomněla Kristýna Havligerová.

Některé nepravdivé připomínky se měly týkat navýšení ekologických dopadů při transportu nápojových obalů, přitom jasný příznivý efekt zálohování potvrdil odborník z akademické půdy. „Recyklace z lahve do lahve a z plechovky do plechovky přináší snížení environmentálních dopadů i uhlíkové stopy balení nápojů. Zálohový systém umí zajistit snížení dopadu těchto obalů na životní prostředí až o 28 procent. Doprava přitom na celkových emisích hraje pouze velmi malou roli, neboť technologie výroby a recyklace má dominantní vliv. Potvrdila to LCA studie[1], v níž jsme se soustředili na nakládání s nápojovými obaly napříč celým jejich životním cyklem, včetně dopravy a dalších aspektů spojených s jejich vysbíráním,“ konstatoval prof. Vladimír Kočí, vedoucí Ústavu udržitelnosti a produktové ekologie VŠCHT Praha, a dodal: „Přímá účast výrobců nápojů v zálohovém systému povede také ke zvýšení efektivity využívání obalových odpadů.“

Mezinárodní expertka: Zálohový systém pro PET lahve a nápojové plechovky zajistí, aby z lahve byla opět lahev a z plechovky opět plechovka

Na nepravdivost některých připomínek poukázala i Anna Larsson, odbornice na udržitelné nakládání s odpady z mezinárodní organizace Reloop. Podle Reloop jsou totiž zálohové systémy jediným řešením, které zajistí uzavřenou cirkulární smyčku, v níž z lahve bude opět lahev a z plechovky plechovka. Zároveň zajistí pozitivní dopady na životní prostředí jako je snížení spotřeby energie a uhlíkové stopy. A především eliminuje plýtvání přírodními zdroji, kterých je k dispozici stále méně. „Z evropských dat je zřejmé, že zálohování dobře funguje ve všech zemích, které jej zavedly. V mnoha z nich probíhala podobná diskuse a byly slyšet kritické argumenty. Nakonec ale převážila výrazná pozitiva zálohování – uzavřený koloběh recyklace a čisté životní prostředí bez odhozených odpadků. To podpořilo moderní politická rozhodnutí o zavedení zálohového systému. Zálohové systémy již v Evropě převažují, jako šestnáctá země se prvního února přidá Irsko,“ uzavřela Anna Larsson.

O zálohování PET lahví a nápojových plechovek jsme psali mj. zde: https://moderniobec.cz/diky-zalohovani-pet-lahvi-a-napojovych-plechovek-si-obecni-rozpocty-polepsi-tvrdi-ministerstvo-zivotniho-prostredi-kolik-to-bude-se-radnice-maji-dozvedet-na-prave-spustene-on-line-kalkulacce/, zde: https://moderniobec.cz/dsdruzeni-mistnich-samosprav-nesouhlasi-s-povinnym-zalohovanim-plechovek-a-pet-lahvi-zitra-to-sdeli-ministerstvu-zivotniho-prostredi/ nebo zde: https://moderniobec.cz/zacala-debata-o-povinnem-zalohovani-pet-lahvi-a-plechovek-kterou-vede-ministerstvo-zivotniho-prostredi/ .

Odbornou debatu na toto téma ve studiu TV MUNICIPAL můžete sledovat zde: https://moderniobec.cz/videa/zalohovani-pet-lahvi-a-napojovych-plechovek/ .

/tz/*

Ilustrační foto: EKO-KOM


[1] https://www.zalohujme.cz/wp-content/uploads/2019/01/Studie-posuzování-životního-cyklu-LCA-nakládání-s-plastovými-a-hliníkovými-obaly-na-nápoje.pdf

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down