Významný partner Regionální rozvojová agentura jižní Moravy (RRA) je sdružením právnických osob - Sdružení obcí a měst jižní Moravy a Regionální hospodářské komory jižní Moravy. K rozhovoru o spolupráci s krajem a aktivitách agentury jsme pozvali ředitele JUDr. Vladimíra Gašpara. [*] V poslední...
Významný partner
Regionální rozvojová agentura jižní Moravy (RRA) je sdružením právnických osob - Sdružení obcí a měst jižní Moravy a Regionální hospodářské komory jižní Moravy. K rozhovoru o spolupráci s krajem a aktivitách agentury jsme pozvali ředitele JUDr. Vladimíra Gašpara.
[*] V poslední době se hodně mluvilo o institucionálních změnách v organizaci RRA a možnosti vstupu kraje do agentury.
V zemích EU jsou rozvojové agentury významnými partnery oficiálních regionálních struktur. V ČR se zatím ponechává využívání velkého potenciálu rozvojových agentur na vůli nových krajských samospráv. Vzhledem k tomu, že považujeme dobrou spolupráci s představiteli Jihomoravského kraje za mimořádně důležitý faktor, bylo rozhodnuto nabídnout kraji, aby se stal třetím spoluzakladatelem Regionální rozvojové agentury jižní Moravy.
Proběhla jednání na úrovni vedení kraje, výboru zastupitelstva pro hospodářský rozvoj, jakož i v komisi rady pro regionální rozvoj, a všechny tyto orgány vstup do agentury doporučily. Předpokládám, že na nejbližším jednání krajského zastupitelstva dojde k odsouhlasení vstupu kraje do Regionální rozvojové agentury jižní Moravy, a tím odstartujeme faktický proces koordinace aktivit agentury s potřebami kraje a jeho institucí.
Velmi si cením vyjádření hejtmana Ing. Stanislava Juránka, který v červencovém čísle Moderní obce vysoce vyzdvihl činnost agentury. S tím, že se velmi dobře vyrovnala s novými podmínkami a kraj s ní hodlá spolupracovat a podílet se na jejím dalším rozvoji.
[*] Nejvíce patrně vstoupila agentura do povědomí veřejnosti jako instituce, která spravuje prostředky Evropské unie v regionu. Jaká je její spojitost s evropskými penězi?
Regionální rozvojové agentury už skoro 10 let zprostředkovávají českým institucím přísun peněz z podpůrných fondů Evropské unie. Tyto aktivity po našem vstupu do EU nejen nezaniknou, ale jejich význam se ještě výrazněji zvýší.
Právě na kvalitní práci rozvojových agentur totiž bude mimo jiné záviset výše prostředků, které bude Česká republika odčerpávat z evropských fondů. Kvalita žádostí a připravovaných projektů, na nichž se svou zprostředkovatelskou funkcí podílejí rozvojové agentury, tak rozhodne, jak velký díl z nabízených peněz ČR skutečně vyčerpá. O významu agentur svědčí například zkušenosti Portugalska a Irska, které měly zpočátku velké problémy s absorbováním evropských prostředků.
Právě špatně zvládaná administrativa tak oběma zemím z počátku bránila ve vyčerpání všech možností dotací, které jim Brusel nabízel. Cílenou podporou regionálních agentur a výchovou jejich profesionálních zaměstnanců však tyto země už po pár letech dokázaly nepříznivou situaci zvrátit.
Administrativní instituce, kde mají svůj nemalý podíl i rozvojové agentury, pak dokáží "nasát", a zejména účelně využít prakticky veškeré dostupné bruselské fondy.
Výhodou naší agentury, v které dnes pracuje devět zaměstnanců, je její vysoká profesionalita. Od roku 1997 jsme nasbírali spoustu zkušeností při správě a realizaci projektů z programů přeshraniční spolupráce jak z oblasti povodňových projektů, Programu obnovy venkova, tak i Fondu malých projektů.
Za toto období pomohla agentura profinancovat v regionu projekty v hodnotě zhruba 300 mil. Kč. Značné zkušenosti máme i ze spolupráce s partnerskými agenturami v Rakousku, Itálii, Maďarsku, Slovensku a Slovinsku.
[*] Správa prostředků EU však není jedinou oblastí činnosti. Čím je ještě regionu prospěšná - jakým aktivitám se věnuje a na jakých projektech v současnosti pracuje?
Agentura není pouze institucí mluvící "bruselským jazykem". Vyvíjíme aktivity ve prospěch regionu i v oblastech, které stojí i mimo financování EU. Jde o činnosti pro municipality a podnikatelskou sféru, jakož i pro Euroregion Pomoraví. Aktivně se zapojujeme do přípravy strategických rozvojových dokumentů v rámci kraje a NUTS 2 Jihovýchod.
Významné místo mezi našimi aktivitami představuje podpora cestovního ruchu a zahraničních investic, kde agentura plní funkci regionálního zástupce státní agentury CzechInvest. Neomezujeme se však pouze na celokrajský regionální rozvoj, ale poskytujeme pomoc a poradenství i místním subjektům veřejné správy. Zpracováváme účelové studie projektových úkolů pro potřeby mikroregionů a nabízíme též informační servis a vzdělávací aktivity.
Významnou roli vidíme v šíření informovanosti v rámci kraje, a proto už více než rok připravujeme a rozesíláme měsíčník - Bulletin kulturních a společenských akcí v Jihomoravském kraji. Podstatnou měrou se podílíme na přípravě a zpracování Jihomoravského Zpravodaje.
Tereza Baumová