Vzdělávací program Recyklohraní odměnil vítězné účastníky soutěže   

V Národním technickém muzeu v Praze byli v úterý 21. ledna oceněni autoři nejzdařilejších literárních dílek v soutěži Příběh spokojeného elektrospotřebiče, kterou na podzim minulého roku vyhlásil školní vzdělávací program Recyklohraní aneb Ukliďme si svět. Příběhy tvořili žáci a studenti z téměř 450 mateřských, základních a středních škol z celé České republiky.

Cílem soutěže, kterou Recyklohraní vyhlásilo ve spolupráci s partnerem, kolektivním systémem Elektrowin, bylo motivovat mladé lidi k zamyšlení nad odpovědným pořizováním, užíváním a následnou recyklací spotřebičů a potažmo nad udržitelností lidského chování, a to prostřednictvím tvůrčího psaní.

Slavnostní ocenění mladých talentů

„Přišlo nám na 590 povídek, fejetonů, básní, interview, ale i komiksů a obrázků od těch nejmenších. Ze zpětných vazeb od učitelů víme, že s příběhy domácích pomocníků nebo elektrohraček si pohrávalo přes 13 500 žáků a studentů. Máme radost z tvořivosti dětí a také z toho, že ve většině příběhů mají jejich hrdinové delší životy díky opravám a novým využitím, nebo je tam dokonce vize nových životů díky recyklaci,“ říká Hana Ansorgová, ředitelka Recyklohraní.

Odborná porota vybrala vždy 3 nejpovedenější dílka, a to ve 4 věkových kategoriích. „Prokousat se všemi zaslanými pracemi bych přirovnal k soutěži v pojídání ovocných knedlíků. Stojíte před horou něčí práce, se kterou se někdo lopotil a věří, že vám bude chutnat. A já musím říct, že bylo až zázrakem, že v žádném z těch "knedlíků" nebylo hořké, kyselé, červavé ani chycené ovoce, ale všechny byly mimořádně chutné,“ říká David Laňka, filmový scenárista, režisér a producent, autor populárních knih pro děti a také předseda odborné poroty literární soutěže.

V porotě usedly také herečky a spisovatelky Jarmila Vlčková a Pavlína Jurková. Za partnery soutěže porotu doplnili Lucie Střechová z Národního technického muzea a Roman Tvrzník z Elektrowinu.

Ocenění získali jako odměnu také zážitek v podobě některého z edukativních programů Národního technického muzea. Jako bonus a upomínku na své literární začátky si odnesli brožuru se všemi vítěznými pracemi. Ta je k dispozici také online a potvrzuje, že i téma recyklace a udržitelnosti může být inspirativním podkladem pro širokou škálu literárních forem a žánrů.*

/tz/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down