01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vzdělávání úředníků je finančně náročné

Tématem mezinárodní konference, kterou počátkem května uspořádal Institut pro místní správu Praha v učebním středisku v Benešově, bylo vzdělávání úředníků územních samosprávných celků. Konference se zúčastnili zástupci Ministerstva vnitra,...

Tématem mezinárodní konference, kterou počátkem května uspořádal Institut pro místní správu Praha v učebním středisku v Benešově, bylo vzdělávání úředníků územních samosprávných celků. Konference se zúčastnili zástupci Ministerstva vnitra, krajů, pověřených obcí a vzdělávacích institucí. Na třídenním jednání se aktivně podíleli i zahraniční odborníci z pěti zemí.

Ředitelka Institutu pro místní správu PhDr. Zdenka Procházková ve svém vystoupení prezentovala zkušenosti ze vzdělávání úředníků v ČR podle zákona č. 312/2002 Sb. Záměrem je mimo jiné vytvořit síť akreditovaných vzdělávacích institucí s hodnotnými programy, které splní požadavky samosprávných celků. Zatím ještě ne všude tyto instituce projevily zájem o udělení potřebného zplnomocnění a někde předložily nekvalitní žádosti o akreditaci. Lze však předpokládat, že se počet pověřených vzdělávacích institucí brzy rozšíří.

Institut pro místní správu koordinuje oblast přípravy a ověřování zvláštních odborných způsobilostí. Každý úředník musí absolvovat zkoušku výhradně v Institutu pro místní správu. V současné době je nutné připravit dostatečný počet úředníků s ověřením zvláštní odborné způsobilosti pro obce s rozšířenou působností. Je však nesnadné jednoznačně stanovit počet úředníků, kteří zabezpečují správní činnosti a mají povinnost absolvovat ověření zvláštní odborné způsobilosti k výkonu své funkce. Podle vyjádření ředitelky PhDr. Zdenky Procházkové je pak obtížné připravovat vzdělávání v této oblasti. Institut přitom eviduje na 6 tisíc přihlášek k ověření zvláštní odborné způsobilosti.

Aktuálním problémem je rovněž značné množství změn v přihláškách, které příslušné úřady včas nehlásí. Blokuje to nejen místa v přípravných kursech, ale zejména ve zkouškových termínech. Například úředníky, kteří absolvovali přípravu u akreditovaných vzdělávacích institucí, jejich zaměstnavatel (v rozporu s právním předpisem) nepřihlásí ke zkoušce v Institutu pro místní správu. Lepší koordinaci vzdělávacího systému umožní vývoj nového softwaru, který bude v září uveden do provozu.

Zkušenosti z Bavorska

Gerhard Brunner, ředitel Bavorské školy pro veřejnou správu, ve svém příspěvku uvedl, že ročně se ve škole vzdělává na 3 tisíce úředníků z místní a státní správy. Na pokrytí jejího rozpočtu se podílejí stát, kraje, okresy a sponzoři. V současné době v Bavorsku a ostatních spolkových zemích Německa probíhají změny ve vzdělávacím procesu, které mají zvýšit kvalifikaci úředníků i zaměstnanců. Úředníci, kteří jsou podle dosaženého stupně vzdělání zařazeni do čtyř tříd, mají výjimečné postavení. Jsou například "pod penzí" a nemohou stávkovat. U adepta na úředníka se vyžaduje ukončené střední vzdělání. Po nástupu do služby v průběhu prvních dvou let začátečník získává hlavně praktické zkušenosti. Započítává se mu také 1100 hodin teoretické výuky, absolvované v různých formách vzdělávání. Až po úspěšné závěrečné zkoušce se stává úředníkem. Postupně může přejít do náročnější vyšší služby.

Názory účastníků konference

Na názory ke vzdělávání úředníků jsme se zeptali tří účastníků konference.

Pavel Vlach, tajemník Městského úřadu Boskovice: "Jsme obcí s rozšířenou působností, což znamená, abychom na úřadu měli zaměstnance s předpokládanou kvalifikací. Proto všech 103 úředníků nejprve absolvovalo vstupní vzdělávání. U 50 z nich se vyžaduje příprava a ověření zvláštní odborné způsobilosti, dalších 12 úředníků absolvuje zkoušky ještě letos v učebním středisku Institutu v Benešově, eventuálně v průběhu příštího roku. V současné době připravujeme systém průběžného vzdělávání vedoucích pracovníků dle zákona č. 312/2002 Sb. Jejich výuku ještě doplníme o kursy manažerských dovedností, rétoriky apod. Uvažujeme také o čtyřletých jazykových kursech, neboť je zájem zejména o angličtinu.

Na veškeré formy vzdělávání je v rozpočtu města vyčleněno půl miliónu korun. Z této částky jsme přednostně hradili povinné vzdělávání, a to není levné. Jen letos vyjde na zhruba 200 tisíc korun. S těmito výdaji stát při převodu kompetencí na obce nepočítal. Proto přemýšlíme o tom, že například účastníci jazykových kursů by se na jejich úhradě finančně spolupodíleli."

Marie Filipová, vedoucí personálního oddělení, Krajský úřad Libereckého kraje: "Pro všechny naše zaměstnance připravuje personální oddělení pětidenní vstupní vzdělávání. Odborné lektory poskytuje krajský úřad. Liberecký kraj má na tuto formu vzdělávání potřebnou akreditaci, takže ji může vykonávat pro další obce a města v regionu. Všichni naši vedoucí odborů již získali osvědčení o zvláštní odborné způsobilosti, které je pro ně taktéž ze zákona povinné. Dalším stupněm je vzdělávání vedoucích úředníků, které se týká asi 60 řídících pracovníků, kteří se budou školit v Benešově. Tento typ vzdělávání je finančně dost náročný. Počítáme s tím, že je časově rozložíme. Budou-li volné termíny, vedoucí úředníci obecnou část absolvují letos a zvláštní odbornou v příštím roce.

Kraj je také zřizovatelem jazykové školy, ve které se německy a anglicky učí prvních 50 našich úředníků. I když znalost cizího jazyka zákon nevyžaduje, zájem o řeči se zvyšuje. Proto v příštím roce zahájíme náročnější tříleté jazykové kursy, každý rok ukončené zkouškou. Chceme tak zvýšit osobní motivaci a navíc i toto studium je hrazeno z rozpočtu krajského úřadu."

Jitka Benešová, ředitelka Regionálního střediska vzdělávání, Most: "Naše společnost je akreditovaným vzdělávacím zařízením, které ve druhé polovině loňského roku vyškolilo na 400 účastníků prakticky z celé republiky. Hlavně díky tomu, že jsme se zaměřili na přípravu, včetně zkoušek zvláštní odborné způsobilosti z oblasti státní sociální podpory, ochrany dětí, financí, silničního hospodářství apod. Jenže u tohoto typu vzdělávání již nemůžeme nabídnout komplexní služby a závěrečné zkoušky, na které již nemáme akreditaci. Od letoška se podle zákona č. 312 mohou konat jen v Institutu pro místní správu. Mnozí úředníci se nechtějí připravovat napřed u nás v Mostě a poté udělat zkoušku v Praze nebo Benešově. Nyní je výhodnější obojí absolvovat na jednom místě.

Situace je ale taková, že i města, jako jsou Most, Litvínov, Chomutov, Jirkov, v současné době víc zvažují, co je pro jejich úřad a zaměstnance finančně a časově výhodnější. Například jim nabízíme jen týdenní školení ke zkouškám, které je adekvátní dvěma týdnům. Ke zkrácení došlo po dohodě s příslušnými ministerstvy. V našem regionu by obce rovněž uvítaly, kdyby jejich úředníci podobně jako dříve mohli v Mostě absolvovat příslušné zkoušky a získat požadované osvědčení."

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down