01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vzniká Registr průmyslového dědictví

Mapováním a identifikací industriálních objektů se zabývá od roku 2002 Výzkumné centrum průmyslového dědictví při ČVUT v Praze. Nezaměřuje se přitom jen na ty, které mají památkovou hodnotu, ale i na ostatní objekty, jež mají výrazné architektonické hodnoty a nabízejí možnosti pro nové využití....

Mapováním a identifikací industriálních objektů se zabývá od roku 2002 Výzkumné centrum průmyslového dědictví při ČVUT v Praze. Nezaměřuje se přitom jen na ty, které mají památkovou hodnotu, ale i na ostatní objekty, jež mají výrazné architektonické hodnoty a nabízejí možnosti pro nové využití. Vzniká tak rozsáhlý registr, který zatím obsahuje zhruba 9000 objektů, z nichž památkově cenných je asi 3000. Ředitel centra PhDr. Benjamin Fragner však uvádí, že zatím je takto podchycen jen zlomeček z existujícího počtu.

"Sami jsme si zpočátku neuvědomili, o jak velký objem práce půjde a co vše s tím bude spojeno. Situace v ČR je specifická mj. tím, že v mnoha případech je velmi komplikované dohledat k existujícím objektům dokumentaci a určit autorství stavby. Jejich vlastníci se totiž několikrát měnili, ale po roce 1948 nikoli přirozeným způsobem. Navíc se v této době likvidovaly firemní archivy."

Pracoviště vzniklo na základě interního grantu ČVUT a z prostředků školy je také placeno. Důvodem jeho vzniku bylo mj. reagovat na situaci po roce 1990, kdy český průmysl procházel transformací a zásadně se měnila jeho struktura. Tím začal být aktuální problém brownfields. Bylo proto žádoucí vytvořit základnu pro spolupráci mezi různými institucemi a odborníky z nejrůznějších oborů, aby se získané informace daly využívat i v praxi. Jeho výstupy rovněž využívají studenti ČVUT.

Registr průmyslového dědictví je zatím zpřístupněn jen zčásti - na webu lze najít asi 1000 položek. V některých případech totiž ještě nejsou ověřeny všechny údaje, v dalších mohou existovat nejrůznější důvody zabraňující jejich plošnému zveřejnění včetně ochrany dat. Postupně bude registr zpřístupněn tak, jak jen to bude možné.

Centrum spolupracuje s nejrůznějšími institucemi, od památkářů přes školy až po města a obce. Zatím nejdále postoupila spolupráce s radnicemi v Praze, Kladně, Liberci a částečně v Ostravě. Konkrétně se projevila buď už vydanými, nebo vznikajícími publikacemi o industriálním dědictví těchto měst. Významná je i spolupráce centra s CzechInvestem na vytváření národní strategie regenerace brownfileds.

Poznatky centra by jistě bylo možné využít při zpracovávání územních plánů. Phdr. Fragner říká, že příslušné instituce o ně zatím příliš velký zájem nemají.

O smyslu, úskalích a konverzi industriálních objektů se bude hovořit i na 4. mezinárodním bienále Industriální stopy 2007, které se uskuteční ve dnech 19. až 23. září 2007. Jeho součástí bude kromě konference na téma "Průmyslové dědictví kulturním potenciálem udržitelného rozvoje" návštěva industriálních zajímavostí nejen v Praze, ale také v Kladně, Liberci a Ostravě.

/jon/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down