V čele týmu, který se zabývá projektem ODok - Oběh dokumentů mezi ústředními orgány státní správy, oběma komorami Parlamentu České republiky a Kanceláří prezidenta republiky, stojí Ing. Jan Duben, ředitel administrativní sekce Úřadu vlády ČR.Jak jsou hodnoceny elektronické knihovny eKLEP a e-Vláda...
V čele týmu, který se zabývá projektem ODok - Oběh dokumentů mezi ústředními orgány státní správy, oběma komorami Parlamentu České republiky a Kanceláří prezidenta republiky, stojí Ing. Jan Duben, ředitel administrativní sekce Úřadu vlády ČR.
Jak jsou hodnoceny elektronické knihovny eKLEP a e-Vláda jejich uživateli za půldruhého roku provozu?
Veskrze dobře.
V čem spočívá největší přínos obou těchto nástrojů?
Uživatelé si nejvíce pochvalují možnost přistupovat do knihovny odkudkoli, například i při jednání v zahraničí. Připomínky k dokumentům mohou zpracovat třeba o dovolené nebo přes víkend na chatě, připojit se na internet a pak je vložit do systému. Přínosem jsou i další možnosti práce s elektronickými dokumenty, jako je vyhledávání, ukládání, zrychlení vazeb, přenos dat v případě krize a podobně.
Setkali jste se i s nějakými problémy?
Hlavní problém byl především v malé počítačové gramotnosti uživatelů a v nedostatečné ochotě dodržovat pravidla.
Používají systém již všichni, kteří by měli?
Téměř všichni.
Týkalo se zaškolení uživatelů jen osob pověřených autorizací, či širšího okruhu?
Vzhledem k častým změnám uživatelů školení probíhá permanentně. Ve skutečnosti však o školení tolik nejde. Stačí si totiž přečíst pravidla pro práci s knihovnou a umět zacházet s internetovým prohlížečem.
Existují obdobné systémy i v zahraničí?
Informace nemám úplně přesné, ale pokud vím, podobně jako my jsou na tom s těmito systémy jen pobaltské republiky, Slovinsko a částečně Slovensko.
Co brání tomu, aby dokumenty z těchto knihoven byly zpřístupněny veřejnosti?
Pracovní dokumenty by asi veřejnosti zpřístupněny být neměly. Naopak by bylo užitečné určitým způsobem zpřístupnit oficiální výstupní vládní dokumenty a materiály, které by byly dány do veřejné diskuse. Dosud se na webu vlády České republiky (www.vlada.cz) zveřejňují jen záznamy z jednání vlády a texty jejích usnesení. Dovedu si představit, že by tam před zasedáním vlády byly k dispozici materiály, které má vláda projednávat včetně důvodových zpráv. Je zapotřebí zvážit, zda ústřední knihovna dokumentů je pravým místem pro veřejnou publikaci. Určitě je však jediným věrohodným elektronickým zdrojem všech oficiálních vládních dokumentů. V každém případě jejich zpřístupnění veřejnosti je otázkou politického rozhodnutí, z technického pohledu tomu nestojí nic v cestě.
JAROSLAV WINTER