Záchranáři Jihočeského kraje se zúčastnili taktického cvičení Letadlo 2023

Letadlo Airbus A 318 na letu Praha – Řím v 9:50 ohlásilo dispečerovi AFIS na Letišti České Budějovice stav nouze. Pravý motor vynechává a posléze hoří. Pilot je nucen nouzově přistát v prostoru jihočeského letiště. To je stručný popis výchozí situace pro cvičení složek Integrovaného záchranného systému Jihočeského kraje a Hasičského záchranného sboru letiště, které se 21. června uskutečnilo v areálu Letiště České Budějovice. Na cvičení Letadlo 2023 se podílely všechny složky IZS Jihočeského kraje. 

V rámci cvičení byla zajištěna likvidace požáru a vyproštění pasažérů z letounů. Základní ošetření a následná evakuace velkého počtu zraněných do zdravotnických zařízení si vyžádala aktivaci trauma plánu. Součástí účinné pomoci bylo i poskytnutí psychologické podpory. Celkově se na taktickém cvičení podílelo 130 cvičících, z toho v rolích figurantů 50 studentů Střední školy polytechnické z Českých Budějovic.

První na nahlášenou mimořádnou událost reagoval dispečer letiště, který uvedl tým Hasičského záchranného sboru letiště (HZSL) do plné pohotovosti. Letadlo při manévru nouzového přistání dopadlo na dráhu a začalo hořet. Neovladatelné letadlo narazilo do letounu AN 2, který čekal na vyčkávací pozici před startem, požáru se rozšířil i na druhé letadlo. Na místo nehody okamžitě vyrazila jednotka HZSL a velitel zásahu vydal pokyny k  likvidaci požáru a k zahájení evakuace cestujících z paluby. Dispečer AFIS telefonicky nahlásil vznik události na tísňovou linku 112.

Operační středisko HZS Jihočeského kraje přijalo informaci o letecké nehodě a předalo ji na operační střediska základních složek IZS. K nehodě vyjely jednotky profesionálních hasičů ze stanic České Budějovice, Suché Vrbné a Křemže, do areálu letiště byly povolány osádky čtyř cisteren. Po příjezdu velitel českobudějovické jednotky přebral velení nad všemi hasičskými jednotkami a podle přesně daných a naučených taktických postupů velel k likvidaci požáru a provedení protipožárních opatření. Hasiči vytýčili bezpečné a nebezpečné zóny a vytvořili tak shromaždiště, kde si zraněné přebrali zdravotníci ZZS JčK. Přímo v prostoru nehody hasiči-zdravotníci provedli třídění zraněných metodou START a evakuaci zraněných k následné péči do prostoru zdravotnické záchranné služby.

„Co do rozsahu se jednalo o největší cvičení složek integrovaného záchranného systému, kterého jsme se v letošním roce zúčastnili. Vedle samotného nácviku na tento typ mimořádné události - Letecká nehoda s vysokým počtem zasažených - je pro nás velmi přínosné i prohlubování spolupráce nejen s běžně kooperujícími složkami, ale i s krajskou nemocnicí. Trénovali jsme třídění a ošetřování pacientů na místě a díky zapojení českobudějovické nemocnice jsme mohli nácvik dotáhnout až do úplného konce, tedy skutečně předávat pacienty do péče kolegům z traumacentra,“ komentoval Marek Slabý, ředitel ZZS JčK.

„Cvičení budeme určitě dělat pravidelně. I v běžném životě to funguje tak, že když něco trénujete, tak už o tom nemusíte přemýšlet. Zejména zde, když se najednou na place potká hodně lidí, musí každý vědět, co je jeho úkolem. U cvičení je vždycky výhoda, že nemáte tu psychologickou složku těch zraněných, protože jestli to můžu třeba srovnat s reálnou havárií u Nažidel, tam je to úplně jinak v tom, že ti pacienti se třeba nechovají tak organizovaně, ale křičí na vás, tahají vás někam, volají o pomoc nebo vás vedou k někomu, kdo má někde pomoct. U cvičení se fiktivní pacienti samozřejmě chovají jinak, protože to hrají, ale přesto je tréning této situace nutný,“ řekl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba.*

/tz/

Foto: David Hocke

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down