Už pojedenácté otevírá společnost MOL Česká republika ve spolupráci s organizací Kokoza výzvu k přihlášení do programu Zelené oázy, který podporuje vznik a rozvoj komunitních zahrad napříč Českou republikou. Přihlásit se mohou jednotlivci, neziskové organizace, školy i obce, které chtějí přetvořit nevyužívaný prostor ve svém okolí na živé místo plné zeleně a sousedských vztahů.
Komunitní zahrady jsou čím dál oblíbenější. Nejde přitom jen o pěstování zeleniny a bylinek, ale o vytváření komunitního zázemí, které propojuje lidi, podporuje lokální udržitelnost a učí respektu k přírodě. „Zájem o komunitní projekty každoročně roste, což nás nesmírně těší. Každý nový nápad je důkazem, že i malé lokální změny mají velký vliv – ať už na kvalitu veřejného prostoru, životní prostředí, nebo mezilidské vztahy,“ říká Miroslav Beznoska, HSE manažer společnosti MOL Česká republika. „Za deset let jsme pomohli už 164 projektům a rozdělili téměř 14 milionů korun. Chceme v tom pokračovat i nadále.“
Vloni se díky projektu Zelené oázy zrealizovalo sedm komunitních zahrad po celé republice, celkovým vítězem se stal projekt Žižkovské komunitní zahrádky, která vznikla na pozemku městské části Praha 3. Autorky navrhly zahradu rozdělenou na dětskou, společenskou, relaxační a pěstitelskou zónu. Ocenění získaly mimo jiné za zapojení místní komunity a promyšlený plán propagace. Kromě finanční podpory na realizaci zahrady nabízí Zelené oázy i odborné konzultace od organizace Kokoza, která se dlouhodobě věnuje rozvoji komunitních zahrad v Česku. V integrační dílně, kde pracují lidé se zkušeností s duševním onemocněním, vznikají také zahradní prvky – například vyvýšené záhony, hmyzí hotely nebo smyslové cestičky.
„Komunitní zahrady nejsou jen o pěstování. Vyrůstají v nich hlavně vztahy – mezi lidmi, sousedy, generacemi. A to je v dnešní době nedocenitelné,“ říká Lucie Lankašová z Kokozy. Zájemci o přihlášení mohou letos využít online konzultaci s odborníky z Kokozy, která proběhne dne 6. 5. a 22. 5. 2025. Konzultace je určena všem, kdo si nejsou jistí, jak projekt připravit nebo co vše je potřeba do přihlášky zahrnout.
Přihlášky je možné zasílat do 30.5. 2025 prostřednictvím webových stránek www.kokoza.cz/zelene-oazy. Vítězné projekty budou oznámeny 30.6. 2025, následně proběhne jejich realizace během podzimu.
Projekt Zelené oázy je součástí dlouhodobé udržitelné strategie MOL ČR SHAPE TOMORROW, jejímž cílem je dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050. Zelené oázy podporují místní soběstačnost, adaptaci na změnu klimatu i environmentální vzdělávání. Na proměnu zanedbaných prostor v místa plná zeleně a komunitního života společnost MOL ČR věnovala v předcházejících 10 ročnících již 14 milionu korun.
Komunitní zahrady nejsou fenoménem pouze v Česku, kde jich podle některých statistik funguje více než 184 a další stále vznikají. Výrazný rozvoj zažívají i v dalších evropských zemích. Zatímco ve Francii jich funguje více než 10 000 a ve Španělsku dokonce 15 000 (včetně školních a terapeutických zahrad), v Rakousku jich evidují přes 370. Na rozdíl od Francie či Rakouska, kde mají komunitní zahrady podporu místních samospráv a jsou začleňovány i do nových bytových projektů, u nás zatím chybí celonárodní síť. Klíčovou roli proto hrají iniciativy jako Kokoza, které propojují jednotlivé projekty a podporují je odborně i komunitně.*
/zr/