01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Začíná se u nejmenších dětí

Začíná se u nejmenších dětí Po zkušenostech z minulých let zůstává prioritou protidrogové politiky v Městské části Praha 2 udržení dosavadní sítě služeb postiženým a vzájemné propojení osvědčených projektů. Jsou zahrnuty i ve schváleném Programu prevence drogových závislostí a související...

Začíná se u nejmenších dětí

Po zkušenostech z minulých let zůstává prioritou protidrogové politiky v Městské části Praha 2 udržení dosavadní sítě služeb postiženým a vzájemné propojení osvědčených projektů. Jsou zahrnuty i ve schváleném Programu prevence drogových závislostí a související kriminality na rok 2001. Podle protidrogové koordinátorky městské části Hany Šatalové se zhoršující situace projevuje zejména na větších náměstích Prahy 2 a v okolí rušnějších křižovatek.

Tato městská část podporuje především konkrétní programy zaměřené na preventivní ochranu, které mají narůstajícímu problému týkající se užívání drog předcházet. Začíná se u nejmenších dětí. Od září roku 2000 pokračuje realizace komplexního programu primární prevence na všech 22 mateřských školách. Je sestaven v souladu s požadavky jejich ředitelek.

Poučné pohádky

Na nejmladší generaci se zaměřuje již v praxi ověřený program vypracovaný v Institutu Filia. Jeho odborníci a spolupracovníci, ke kterým patří lékaři a psychologové, pořádají mimo jiné interaktivní trénink pro učitelky mateřských škol. Získají v něm základní orientaci v drogové problematice. Součástí tréninku je nácvik práce podle metodiky prevence dětí v předškolním věku.

Pro ně je poučné, že mezi rizika, která je ohrožují, patří i například odhozené injekční stříkačky na ulicích nebo v parcích. Nejmenší děti se o nich dovídají prostřednictvím poutavých pohádkových příběhů, které jim předčítají učitelky. Knížku s touto tématikou napsala ředitelka zmíněného institutu Mgr. Dagmara Nováková.

Projekt rovněž oslovuje rodiče dětí předškolního věku. Filia pro ně připravuje přednášky a jiné akce zdůrazňující, že k výchově jejich ratolestí patří i nezbytná ochrana, varování před drogami a možnými následky.

Úřad v Praze 2 má s projekty, které realizuje Institut Filia, dobré zkušenosti. Pozitivně jsou hodnoceny v odborné veřejnosti. V praxi je uplatňují i v mateřských školách v Městské části Praha 1, s kladnou odezvou jsou přijímány i na jiných místech.

Praxe ukazuje, že hlubší seznámení s protidrogovou problematikou je pro učitele nezbytné. Z toho důvodu na program Filia navazuje trénink protidrogové prevence pro učitele prvního stupně na 11 základních školách. I když uvedené téma je obsaženo v předmětu Prvouka pro 1. až 3. třídu a v předmětu Výchova ke zdraví ve 4. a 5. třídě, učitelé je často opomíjejí. Nejsou si jisti, jakým způsobem o drogách s žáky nižších ročníků hovořit, přitom někteří z nich se domnívají, že je to předčasné.

Přínos občanských sdružení

Na základních školách se oceňuje činnost občanského sdružení Prev-centrum, které již od roku 1995 zavedlo program primární prevence před používáním drog. Spočívá mimo jiné v tom, že zpravidla vždy dva aktivisté, studenti vysokých škol humanistického směru, docházejí dvakrát ročně do každé šesté až deváté třídy a problematiku drog probírají s žáky ve tříhodinových blocích. Diskutují s nimi velmi otevřeně, výsledky jejich práce jsou přínosné.

Loni poprvé pořádala Pedagogicko psychologická poradna v Praze 2 prázdninový tábor pro děti ze sociálně narušených rodin. Realizátoři projektu jej považují za potřebný, neboť v posledních letech se zvyšuje počet dětí a mládeže s poruchami chování. Obtížně se zařazují do školních kolektivů a jejich počínání je nesnadno ovlivnitelné běžnými pedagogickými metodami. Projekt respektuje individualitu těchto dětí, ale pokouší se najít pro ně přijatelné normy chování formou aktivního učení. Odborné, cílené působení přineslo první ovoce, takže letní dětský tábor se bude opakovat i letos.

Jak uvádí protidrogová koordinátorka městské časti, jiný je přístup ke studentům na středních školách a učňům na odborných učilištích. Už i proto, že tato věková generace může získat potřebné informace o škodlivém vlivu drog a jak se k nim chovat z více zdrojů. Zato se od studentů očekává aktivní přístup, větší pomoc v této společensky závažné oblasti.

Aktivisté mezi studenty

Vstříc zájemcům, pomocníkům ze středních škol i učilišť vychází uvedená Pedagogicko psychologická poradna. Pořádá pro ně pravidelný, každoroční komunitní výcvik. Jeho cílem je prosadit do středních škol prvky tzv. peer systému na úseku prevence před sociálně rizikovými jevy.

Připravuje skupiny středoškoláků, kteří jsou ochotni vyvíjet žádoucí aktivity, působit proti vlivu drog a jejich užívání mezi spolužáky. Těm, kteří již podléhají drogám, poskytnou náležité informace o odborné pomoci, případně zprostředkují první kontakty s psychology a lékaři.

V roce 2000 bylo v Městské části Praha 2 realizováno systematické protidrogové vzdělávání zdravotnických pracovníků. Letos na ně naváže podobný projekt zaměřený na výcvik strážníků. Účast bude nabídnuta i zájemcům z Obvodního oddělení kriminální policie ČR. Na workshopech je odborníci seznámí s možnostmi spolupráce v praktických podmínkách, dozvědí se, jak si počínat při styku s lidmi, kteří jsou závislí na drogách a obdrží příslušné právní minimum.

Navíc se předpokládá součinnost s občanským sdružením Cesta, které pracuje s dětmi ulice, u nichž je možnost vzniku závislosti na drogách vysoká. I tento projekt zabezpečí Institut Filia.

Pomáhají v terénu

V síti péče o populaci, která je ohrožena drogovou závislostí, působí v terénu tři občanská sdružení. Každý jejich pracovník (streetworker) se pohybuje v ulicích, jiných veřejných prostranstvích a v pohostinských zařízeních s větší koncentrací lidí. Kontaktuje osoby, které již propadly drogám a snaží se jim podat první pomocnou ruku. Nejvíc postižení jsou ve věku od 17 do 26 let. Kromě zmíněného sdružení Cesta, které se věnuje dětem na celém území Prahy 2, se na věkově starší skupiny zaměřují občanská sdružení Projekt Šance a Sananim. Ve všech pracují odborníci včetně psychologů a lékařů. Protidrogová koordinátorka říká, že role občanských sdružení je pro celý obvod nezastupitelná.

Praha 2 protidrogové projekty podporuje finančně. Z loňského rozpočtu na ně vynaložila celkem 900 tisíc korun, s přibližnou částkou počítá i v tomto roce. Plně hradí programy v mateřských a na základních školách, zčásti přispívá na činnost občanských sdružení. Jejich náročné poslání umožňují dotace z Ministerstva práce a sociálních věcí, pražského magistrátu a jiných institucí. Zato sponzoři z řad podnikatelů se do této, pro ně málo atraktivní sféry zatím nehrnou.

Jan Bednařík

FOTO JAN PAVLÍČEK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down