01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zájem zahraničních firem investovat stále roste

Zahraniční kapitál plyne do České republiky i díky nejrůznějším zahraničním firmám, které u nás budují své výrobní závody "na zelené louce". Jak se na tomto přílivu zahraničních investic podílí CzechInvest a co vše dělá pro to, aby u nás vznikaly další průmyslové zóny, o tom jsme hovořili s...

Zahraniční kapitál plyne do České republiky i díky nejrůznějším zahraničním firmám, které u nás budují své výrobní závody "na zelené louce". Jak se na tomto přílivu zahraničních investic podílí CzechInvest a co vše dělá pro to, aby u nás vznikaly další průmyslové zóny, o tom jsme hovořili s pracovníkem odboru průmyslových nemovitostí a regionů této investiční agentury Ing. Zdeňkem Janou.

Můžete nám přiblížit loňské výsledky práce CzechInvestu?

V roce 2001 agentura CzechInvest úspěšně dokončila a oznámila 45 investičních projektů, z toho 32 projektů pobídkových. Investoři se v loňském roce zavázali investovat 2,015 miliard USD, což je o 454,7 miliónů USD více než v roce 2000. V následujících letech by mělo být také vytvořeno 12 608 nových přímých pracovních míst, které byly přislíbené investory v roce 2001. Zahájeno bylo celkem 215 nových projektů, o 77 projektů více než v roce 2000.

Jaký je podíl CzechInvestu na přípravě průmyslových zón?

V návaznosti na úspěšný průběh "Systému podpory rozvoje průmyslových zón Ministerstva průmyslu a obchodu v roce 2000" připravila agentura CzechInvest ve spolupráci s tímto ministerstvem Program podpory rozvoje průmyslových zón pro období 2001 - 2006. V roce 2001 bylo na vybudování a akreditaci průmyslových zón rozděleno celkem 521,4 miliónů korun z příslušné kapitoly rozpočtu Ministerstva průmyslu a obchodu. Od roku 1998 bylo z prostředků státního rozpočtu a rozpočtu místních samospráv investičně připravováno včetně převodu pozemků ve správě Pozemkového fondu ČR, celkem 1 699 ha pozemků v 56 lokalitách České republiky.

Kolik pracovních příležitostí pomohl zahraniční kapitál vytvořit?

Na území průmyslových zón připravovaných s podporou CzechInvestu v rámci Programu na podporu rozvoje průmyslových zón investovaly výrobní firmy celkem 104,9 miliard korun. Znamená to, že na jednu korunu systémové investiční dotace státního rozpočtu připadá 94 korun soukromých přímých investic. K 31. prosinci 2001 na území těchto zón pracovalo přibližně 15 tisíc zaměstnanců, avšak do roku 2004 plánují stávající investoři zvýšit tento počet až na celkových 36 tisíc zaměstnanců. Celková kapacita dosud připravených průmyslových zón přitom umožňuje vytvořit ještě dalších zhruba 40 tisíc pracovních příležitostí.

Na co všechno se bude podpora obcím a městům vztahovat?

Města a obce mohou žádat o podporu při přípravě průmyslových zón v rámci Programu podpory rozvoje průmyslových zón. Program sestává ze čtyř podprogramů, a to: příprava průmyslových zón, regenerace průmyslových zón, výstavba a rekonstrukce nájemních hal a akreditace průmyslových zón, přičemž měst a obcí se přímo netýká podprogram výstavba a rekonstrukce nájemních hal. O finanční prostředky v rámci tohoto podprogramu mohou žádat pouze tzv. rozvojové společnosti. Možnost čerpání finančních prostředků v letech 2002 a 2003 je však podstatně omezena, a to v důsledku rozdělení převážné části přidělených finančních prostředků městům a obcím, které měly připraveny své projekty již v předchozích letech. Jedná se o Brno, Frýdek-Místek, Jičín, Jihlavu, Klášterec nad Ohří, Kolín, Kopřivnici, Kvasiny, Most, Nošovice, Slaný, Vyškov, Zlín a Žďár nad Sázavou.

Zbylé finanční prostředky budou přidělovány především městům a obcím, které připravují průmyslové zóny pro konkrétní pobídkové investory. Část finančních prostředků je určena a blokována pro podprogram Akreditace průmyslových zón, prostřednictvím kterého je možné získat dotaci ve výši 400 tisíc korun na úhradu technického a softwarového vybavení, marketingových materiálů a školení. Vše musí souviset s prezentací a propagací jednotlivých průmyslových zón. program podpory rozvoje průmyslových zón členíme, jak už bylo řečeno, na čtyři podprogramy: Podrobná specifikace a podmínky jsou uvedeny v samotném Programu, který je možno nalézt na webových stránkách www.czechinvest.org.

Podle jakých kritérií jsou průmyslové zóny vybírány?

Klíčovým kritériem při výběru nových průmyslových zón je rozhodnutí tzv. strategického nebo pobídkového investora umístit svůj nový výrobní závod do určité, předem vytipované, konkrétní průmyslové zóny. Tyto zóny mají přednost před tzv. rozvojovými zónami, které jsou připravovány bez znalosti konkrétního investora. U rozvojových průmyslových zón se postupuje podle vícekritériálního hodnocení, kde hlavními kritérii jsou: úroveň nezaměstnanosti ve spádové oblasti průmyslové zóny, příslušnost daného území k postiženému či hospodářsky slabému regionu, atraktivita průmyslové zóny pro investory, investiční náročnost, resp. poměrné náklady na přípravu průmyslové zóny a nabídka již připravených a dosud neobsazených průmyslových zón v regionu.

Základní podmínkou je získání minimálně 50 bodů z celkových 100. Žádosti jsou přitom uspokojovány podle data přijetí až do úplného vyčerpání limitu finančních prostředků. Neméně důležitými při vyhodnocování projektů jsou technicko - ekonomické podmínky projektu.

Co nejvíce brání vzniku průmyslových zón?

Předně je nutné říci, že množství a kvalita připravovaných průmyslových zón musí odpovídat kvantitativním a kvalitativním požadavkům investorů. V ideálním případě by tedy vzniku nových průmyslových zón měl bránit pouze nedostatek poptávky. Bohužel se velmi často setkáváme i s jinými překážkami, přestože ze strany investorů o určitý region zájem je. Příkladem mohou být některé regiony, kde dosud existuje velice nízký stupeň připravenosti především z územněplánovacího hlediska. Obecným omezením jsou často rozdrobené a nejasné majetkoprávní vztahy.

U větších průmyslových zón dále narážíme na slabší připravenost místních úřadů pro jejich zakládání a řízení realizace. Problémem zůstává skutečnost, že aktivity soukromých developerů v oblasti přípravy a rozvoje nemovitostí se až na světlé výjimky zatím ubírají jiným směrem.

Chcete finančními pobídkami, například daňovými prázdninami, lákat i samotné investory?

Systém investičních pobídek v ČR je v současné době garantován v rámci zákona č. 72/2000 Sb. a je určen pouze pro obory zpracovatelského průmyslu. Investoři mohou na jeho základě získat investiční pobídky ve formě slev na daních z příjmu právnických osob po dobu 10 let v případě výstavby nového závodu nebo částečných slev na dani po dobu 5 let v případě rozšíření či modernizace stávajících výrobních kapacit.

Dalšími pobídkami, o které mohou investoři žádat, jsou hmotná podpora vytváření nových pracovních míst až do výše 200 tisíc Kč na zaměstnance a hmotná podpora rekvalifikace zaměstnanců až do výše 35 % nákladů na školení. Nedílnou součástí pobídkového systému je možnost získat stavební pozemky za symbolickou cenu a podpora prostřednictvím investic do těchto pozemků ze strany měst a obcí s finanční spoluúčastí státu. V současné době se prosazuje trend investic v oblasti informačních technologií a strategických služeb, mezi které patří zejména centra pro vývoj softwaru, expertní a řešitelská centra, servisní centra a podobně. Tyto projekty však nemají zatím podporu na úrovni příslušné legislativy a jsou projednávány a schvalovány jako individuální pilotní projekty.

Jaké jsou podmínky pro získání investičních pobídek?

Základní podmínkou je, že investice musí směřovat do odvětví zpracovatelského průmyslu za předpokladu, že se jedná o high-tech odvětví anebo, že minimálně 50 % ceny výrobní linky budou tvořit náklady na pořízení strojního zařízení uvedeného ve vládou schváleném seznamu high-tech strojního zařízení. Mezi další podmínky patří, že investice bude určena na vybudování nového výrobního závodu nebo rozšíření či modernizaci stávajícího závodu a do nové, nebo rozšíření stávající výroby.

Dále investor musí investovat minimálně 350 miliónů korun, případně 100 miliónů korun v oblastech s vysokou mírou nezaměstnanosti. Investice nejméně 145 miliónů korun musí být pokryta z vlastního jmění investora, v oblastech s vysokou mírou nezaměstnanosti jde o 50 miliónů korun. Dalším předpokladem je, aby investice do strojního zařízení byla ve výši nejméně 40 % celkové investované částky a aby navrhovaná výroba vyhovovala všem českým legislativním požadavkům na ochranu životního prostředí.

Jak hledáte potenciální investory?

CzechInvest, který původně vznikl jako marketingová agentura, má propracovaný dlouholetý systém vyhledávání potenciálních investorů. Součástí tohoto systému je též síť zahraničních zastoupení agentury CzechInvest, v rámci které jsou umístěny kanceláře v cílových zemích a regionech, odkud by se měli především rekrutovat potenciální investoři z oblasti zpracovatelského průmyslu. Jedná se zejména o USA, Velkou Británii, Francii, Belgii, Německo a Japonsko, nově i Hongkong. Systém vyhledávání investorů spočívá především vcíleném a přímém oslovování výrobních firem, a to jak ze strany centrály agentury CzechInvest v Praze, tak zahraničních zástupců CzechInvestu.

Jak velký zájem mají obce o průmyslové zóny?

V podstatě každé město či obec v ČR mají zájem připravit a vybudovat na svém území průmyslovou zónu. Důvody jsou různé, ale hlavním motivem nadále zůstává snaha řešit problém nezaměstnanosti a zvýšit prestiž a prosperitu toho kterého místa. Vzhledem ke skutečnosti, že objem finančních zdrojů, a to jak na straně státu, tak na straně měst či obcí, zůstává v porovnání s celkovými požadavky výrazně omezený, jedná se o zatím nedosažitelný cíl.

Na straně státu a jeho finančních zdrojů a finančních možností však bude stále více prosazován princip budování strategických průmyslových zón pro strategické investory v jednotlivých krajích jako základní podmínky skutečné restrukturalizace průmyslu na úkor dosud podporovaného a masivního počtu takzvaných městských průmyslových zón a území, které jsou vhodné spíše pro střední investory.

Karel Žítek

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down