Zajímavý systém O pořádek a bezpečnost v městě Krnově s jeho zhruba 26 000 obyvateli pečuje 25 strážníků městské policie včetně velitele a jeho zástupce. Krnov je mimo jiné znám projektem "Sledovaná sousedství". Městská policie zde podle slov před více než rokem nechala rozmístit schránky důvěry....
Zajímavý systém
O pořádek a bezpečnost v městě Krnově s jeho zhruba 26 000 obyvateli pečuje 25 strážníků městské policie včetně velitele a jeho zástupce. Krnov je mimo jiné znám projektem "Sledovaná sousedství".
Městská policie zde podle slov před více než rokem nechala rozmístit schránky důvěry. Velitel městské policie Pavel Moravec k tomu dodává: "Naším záměrem bylo rozmístit je do okrajových částí města, protože se naši strážníci pohybují převážně v městském středu a my se chceme věnovat i občanům žijícím v okrajových čtvrtích."
Kamerový systém
Dalším počinem města, které se zapojilo do programu prevence kriminality je kamerový systém s celkem devíti kamerami. Pavel Moravec jej komentuje takto: "Systém jsem zdědil po mém předchůdci, jsem rád, že jej můžeme využívat, ale kdyby bylo možné vrátit se zpět a navrhnout jinou variantu, volil bych cestu méně kamer s vyšší kvalitou záznamů i jejich zpracování na kvalitním vyhodnocovacím pracovišti. Samozřejmě, že to je vždy otázka financí." V Krnově se městská policie rovněž věnuje výchovnému působení mezi dětmi a mládeží, a to již od mateřských škol.
Sledovaná sousedství
V Krnově funguje zajímavý projekt "Sledovaná sousedství". Jedná se o projekt programu prevence kriminality, který byl zde poprvé představen v roce 1998, kdy renomovaný kanadský policista nastínil krnovské veřejnosti myšlenku zavedení tohoto vyzkoušeného projektu v Kanadě a Spojených státech amerických.
Prostřednictvím našich krajanů žijících právě v Kanadě se dozvěděl o narůstající kriminalitě ve městě, proto chtěl využít svých bohatých zkušeností a přijel poradit, jak s kriminalitou bojovat.
V těchto zemích se podařilo týmu lidí, kteří se podíleli na tomto programu, eliminovat trestnou činnost v určitých lokalitách města a vytlačit pachatele trestné činnosti z vymezeného území - tzv. distriktu.
Jde tedy o to, aby se díky vytvořenému systému nechtělo potencionálním pachatelům trestné činnosti provozovat jejich nekalou činnost právě v této lokalitě.
Distrikty
V Krnově je již rozpracován systém, kde jsou vyznačeny distrikty - je jich celkem 12 - na území celého města, kde by měl tento program působit. Program je založen především na spolupráci občanů žijících ve vybrané lokalitě, kteří mezi sebou komunikují, a to za předpokladů určitých "pravidel hry".
Samozřejmě všechny zpozorované události, které jsou pro občany podezřelé (to se týká narušování veřejného pořádku, trestné činnosti a podobně) jsou hlášeny jak městské policii, tak Policii České republiky. Zvláště pak strážníci městské policie komunikují s těmito občany a reagují na vzniknuvší události.
Je důležité, aby byl v projektu "Sledovaná sousedství" pro každou klíčovou pozici vytvořen popis a náplň práce. Takový popis práce poskytuje lidem, kteří přijmou funkci v programu, směr a vedení, kritické předpoklady úspěšné práce.
Každý jednotlivec, který přijme klíčovou pozici, by měl obdržet kopii popisu práce pro svou funkci. Tento popis práce a z něho vyplývající odpovědnosti by měly být s potencionálním zájemcem osobně prodiskutovány. Každý aspekt práce by měl být dopodrobna vysvětlen. Zvláštní zřetel by měl být brán na vysvětlení smyslu a záměru každého uvedeného úkolu.
Důležitý článek
Městská policie je jedním z nejdůležitějších článků tohoto projektu. Aby všichni občané správně pochopili, co tento projekt obnáší, co se jím sleduje a jaký by mohl mít v konečném důsledku efekt, je zapotřebí najít co nejlepší formu, jak jim všechny tyto informace sdělit.
Ve vytypovaném distriktu jsou vybrány všechny domy a jejich obyvatelé jsou postupně zváni na semináře, ve kterých jsou jim objasněny zmíněné informace a také zodpovídány jejich dotazy.
Těchto setkání se účastní vždy zástupce městské policie. Občany často zajímají pravomoce strážníků, rychlost zásahu, případně způsob jeho provedení.
Jan Strnad
FOTO ARCHÍV