Z iniciativy několika subjektů bylo na jaře minulého roku založeno sdružení právnických osob - Regionální rozvojová agentura Střední Čechy (RRA StČ). V současné době zastupuje agentura přes 800 000 obyvatel středních Čech z celkového počtu cca 1100 000. Její činnost má tak již dnes výrazně...
Z iniciativy několika subjektů bylo na jaře minulého roku založeno sdružení právnických osob - Regionální rozvojová agentura Střední Čechy (RRA StČ).
V současné době zastupuje agentura přes 800 000 obyvatel středních Čech z celkového počtu cca 1100 000. Její činnost má tak již dnes výrazně celoregionální charakter. Agentura se sídlem v Kladně byla založena s cílem působit jako poradce při řešení individuálních i společných projektů.
REGIONÁLNÍ POBOČKY
Součástí agentury je síť regionálních poboček a kontaktních míst v Berouně, Příbrami, Mělníku, Mladé Boleslavi, Poděbradech a nejnověji ve Vlašimi. Agentura je schopna poskytovat městům a obcím např. poradenství, zpracování studií a projektů a optimalizaci jejich financování včetně využití státních i "evropských" dotací.
V současné době poskytuje RRA StČ mj. následující služby:
[*] analýzu možností dalšího rozvoje regionu, města či obce,
[*] posouzení možností podnikatelských a regionálních aktivit,
[*] zprostředkování kontaktů nebo zastupování měst a obcí při jednání s centrálními orgány, fondy a nadacemi,
[*] návrhy na zvyšování příjmů, zpracování výhledů a strategie k rozvojovým záměrům,
[*] posouzení podnikatelských aktivit regionů a možností transferů z grantů včetně zdrojů EU,
[*] posouzení projektů a záměrů obce, popřípadě záměrů podnikatelské sféry i projektů regionálních i nadregionálních dodavatelů investičních celků,
[*] zhodnocení a využití majetku města či obce,
[*] zastupování České centrály cestovního ruchu a vytváření Středočeské centrály cestovního ruchu,
[*] poradenské a servisní služby v rámci programu SAPARD prostřednictvím sítě vyškolených poradců.
Kromě uvedených aktivit se v gesci Ministerstva pro místní rozvoj vytváří integrovaný regionální informační systém (IRIS), a to ve spolupráci s nově zřízeným středočeským odborem Českého statistického úřadu, Státní vědeckou knihovnou Kladno a dalšími subjekty. Jedním z výstupů této aktivity je i nabídka informačního servisu pro informační centra v regionu.
ZÁKLADNÍ DOKUMENT
Hlavním instrumentem pro směrování činnosti agentury je Strategický rozvojový plán, resp. Regionální operační plán. Tento a další plány vznikaly na půdě regionální koordinační komise, nyní na půdě regionálního řídicího a monitorovacího výboru. Vyplývá z nich, že RRA StČ má v rámci své činnosti uplatňovat metody projektového řízení a pracovat na principu interdisciplinárního přístupu. Současně pak bude hrát roli implementační agentury pro transfer prostředků ze státních zdrojů i zdrojů Evropské unie do regionu.
Od září loňského roku se agentura podílí na práci Regionálního řídicího monitorovacího výboru (RŘMV). Tyto koncepční práce slouží jako základní nástroje pro regionální politiku v ČR. Kromě prací na dokumentech pracuje agentura jako partner sekretariátu RŘMV, kde ve věci přípravy uvedených programových dokumentů zastupuje absentující samosprávu na úrovni kraje a poskytuje mu "útočiště" v regionu.
POMOC MIKROREGIONŮM
Počínaje závěrem loňského roku se RRA StČ podílí na vzniku venkovských mikroregionů. Činnost se orientuje na pomoc při založení, formulaci zakladatelských smluv a přípravu úvodních integrovaných projektů venkovských mikroregionů včetně žádostí o podporu ze zdrojů Programu obnovy venkova a SAPARDu. Kromě účasti agentury na projektech venkovských mikroregionů jsou rozpracovány projekty zapojení nevládních neziskových organizací do přípravy regionálních rozvojových dokumentů a jejich posouzení z hlediska dopadu na sociálně-ekonomické a životní prostředí.
V průběhu podzimu loňského roku se dospělo k závěru, že nejvhodnější organizační strukturou je struktura založená na existenci sítě specializovaných kontaktních míst a poboček. Specializací se nerozumí výhradní provádění aktivit v jejím rámci na území středních Čech nebo spádovém území pobočky, ale vyjádření zájmu místa/pobočky o zaměření se na konkrétní aktivity.
Agentura měla na jaře tohoto roku sedm kmenových zaměstnanců a několik desítek externistů. Její pracovníci si jsou vědomi, že jsou teprve na počátku cesty. Vše bude záviset na tom, jak je budou akceptovat okresní úřady, v budoucnu krajské orgány a další subjekty regionální politiky, které se cítí být její existencí ohroženy. Pokud je ale vůle na straně samospráv, představitelů hospodářské sféry včetně zemědělského sektoru, bylo by nepravděpodobné, kdyby se pesimistům podařilo zamezit rozvoji této středočeské rozvojové agentury a nastoupit na její místo.
JIŘÍ SVÍTEK,
ředitel RRA StČ