01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zaměstnanost lidí se zdravotním postižením se snižuje

V současné době, kdy míra nezaměstnanosti přesahuje 10 procent a práci těžko hledají i lidé zdraví, mají zdravotně postižení čím dál větší problémy s pracovním uplatněním. O tom, jak jim mohou pomoci obce a kraje, jsme hovořili s ředitelem legislativního odboru Národní rady zdravotně postižených (NRZP) ČR JUDr. Janem Hutařem.

Jak vypadá pro tyto lidi současná situace na trhu práce?

Pokud srovnáme počet uchazečů o práci v letech 2002, 2003 a 2004, zjistíme, že počet lidí se změněnou pracovní schopností, který připadá na jedno pracovní místo, roste podstatně rychleji než u ostatních uchazečů. V lednu 2002 jich bylo v ČR 30, o rok později 41 a letos již 53. Přitom počet pracovních míst pro tyto uchazeče o práci stále klesá.

Spolupracuje NRZP s podobnými organizacemi v zemích EU?

Spolupráce existuje hlavně s mezinárodními organizacemi. Asi nejlepší je s Evropským fórem zdravotně postižených, které mělo zájem na posílení pozice národních rad přistupujících zemí. V této oblasti naše NRZP patří bezesporu k nejsilnějším z nových členských zemí. Práce naší pracovní skupiny měla vyvrcholit seminářem v Benešově, kde chtěla prezentovat zahraniční zkušenosti zejména o podílu obcí při řešení zaměstnanosti včetně využití prostředků strukturálních fondů. Seminář byl však pro nezájem obecních úřadů obcí s rozšířenou působností a krajů zrušen. Pozvaní zahraniční experti nedokázali tento přístup obcí pochopit.

Jakým způsobem může tedy obec pomoci?

Ta má na rozdíl od jiných zaměstnavatelů podstatně větší možnosti, jak přispět k zaměstnávání lidí se zdravotním postižením - jednak z hlediska forem, jednak možné struktury pracovních míst. Na úrovni samosprávy existuje celá škála prací, které nevyžadují zvláštní kvalifikaci, například úklid veřejných prostor, údržba veřejně zeleně a veřejných prostranství apod. Obec však může nabídnout i kvalifikovanější práce a také vystupovat sama jako zaměstnavatel. Proto jsme se orientovali na obce s rozšířenou působností, které většinou mohou poskytnout práci i ve svých organizacích nebo je vést k tomu, aby ji handicapovaným osobám samy nabídly.

Pak je tady ještě třetí možnost: Při zadávání veřejných zakázek firmám může obec uvést jako jednu z podmínek zaměstnání pro člověka se zdravotním postižením.

A konečně - obec by mohla iniciovat vznik specializované organizace, jež bude zajišťovat pro ni potřebné služby a které budou vhodné i pro uplatnění lidí se zdravotním postižením. Obdobně může pomoci kraj a jeho zařízení.

Proč podle vás obce nechtějí spolupracovat?

Naše obce, na rozdíl od obcí řady zemí v západní Evropě, nejsou na řešení zaměstnanosti přímo zainteresovány. Nevyplácejí například sociální dávky. To bývá dost účinný stimul. Tím, že obec vytvoří pracovní příležitosti, ušetří na sociálních dávkách a současně udělá z příjemců přispěvatele, protože část z příjmu jde do obecních rozpočtů. Tento motiv u nás není, dávky jsou vypláceny ze státního rozpočtu, ať už v rámci nástrojů politiky zaměstnanosti jako podpora uchazečů o zaměstnání nebo v rámci speciálních příspěvků.

Plánovaný seminář se neuskutečnil, jak chcete dále spolupracovat s obcemi?

Rozhodli jsme se zveřejnit příslušné materiály v publikaci. Ta by měla obsahovat nový zákon o zaměstnanosti, konkrétně část o zaměstnávání lidí se zdravotním postižením, dále statistické údaje o současné situaci v této oblasti, dobré zkušenosti ze zahraničí včetně doporučení, jak lze využívat prostředky ze strukturálních fondů atd.

Jednání naší pracovní skupiny se nedávno zúčastnili i zástupci londýnské čtvrti Brent, kteří s sebou přivezli mimo jiné úspěšný projekt na zaměstnávání osob se zdravotním postižením, na který získali peníze z Evropského sociálního fondu. My bychom jej chtěli použít jako určitý vzor pro projekty našich obcí.

V čem je přínosný?

U nás obce dosud nemají zkušenosti s psaním projektů na této úrovni, takže jim chceme tímto pomoci - pokud jde o formu zpracování a požadované náležitosti. Budou tam příklady i odjinud, například z města Sheffield, ale také z Jihlavy, Prostějova či Opavy.

Pomáhají vám také krajské úřady?

V podstatě pro ně platí to, co jsem říkal o obcích - ani ony nejsou zatím příliš zainteresovány na řešení otázky zaměstnanosti lidí s postižením. Chceme tuto oblast zaktivizovat a jedním z důležitých nástrojů budou krajské plány vyrovnávání příležitostí. Vzhledem k tomu, že v pěti krajích přesahuje počet uchazečů na jedno místo sto, chceme v tomto směru na kraje působit, aby této otázce věnovaly pozornost. Rozhodně se nedá říci, že by lidé se zdravotním postižením měli na získání zaměstnání rovnocenné šance.

Na koho se mohou obce obrátit?

Zájemci by v zmíněné publikaci měli nalézt všechny důležité základní informace, ale pro bližší seznámení s problematikou by měli mít možnost odkazu na internetové stránky www.nrzp.cz. Bylo by to praktické i z toho důvodu, že by se tam daly některé věci stáhnout a nebylo by je třeba přepisovat. Sborník by měl být hotov do konce prázdnin.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down