01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zamyšlení nad chodníky

Tak nám schválili "chodníkovou" novelu... Podle mínění části zákonodárců tím byla v České republice definitivně zrušena robotní povinnost vlastníků nemovitostí. Podle mínění většiny starostek a starostů však stát opět rozhodl o zvýšení povinností pro obce, aniž by jim na tuto novou...

Tak nám schválili "chodníkovou" novelu... Podle mínění části zákonodárců tím byla v České republice definitivně zrušena robotní povinnost vlastníků nemovitostí. Podle mínění většiny starostek a starostů však stát opět rozhodl o zvýšení povinností pro obce, aniž by jim na tuto novou povinnost přidal peníze. Obce a města teď budou muset "ušetřit" někde jinde.

Co však znamená tento zákon - nikoliv však pro poslance a senátory, ani pro starostky a starosty, nýbrž pro občany? Opravdu se nyní budou mít lépe?

Podle mého názoru prvním úskalím tzv. chodníkové novely je způsob jejího přijetí bez řádného připomínkového řízení. Bez posouzení, jaký vliv bude mít na všechny zúčastněné - tedy na občany vlastnící nemovitost, investory budující nové chodníky, ostatní občany i obce.

Pro vlastníka nemovitosti je to, zdá se, jednoduché: Ubyla mu povinnost, která mu dosud ztrpčovala život. Zákon však pochopitelně neřeší problémy, které s jeho přijetím teprve vzniknou. Kdo bude například zodpovídat za úraz způsobený uklouznutím sice na chodníku, avšak po opadaném listí ze stromu, který roste na přilehlé soukromé zahrádce, nebo po vodě vytékající z okapu rodinného domu? Vlastník domu určitě dál ponese odpovědnost za úraz chodce způsobený pádem rampouchu či střešní tašky. Pokud si proto někdo myslí, že mu nyní jako vlastníkovi nemovitosti pojišťovny sníží pojistné, mýlí se.

Kdo bude mít opravdový problém, jsou investoři stavějící nové budovy i s přilehlými chodníky. Každá obec si bude rozmýšlet daleko více než dříve, zda a za jakých podmínek takový chodník převezme. Dokonce si dovedu si představit situaci, kdy podmínkou převzetí chodníku bude smluvně zajištěný závazek takový chodník uklízet. Jistěže nepůjde o žádnou "robotu", bude to pouze "dobrovolná" smlouva.

Největší problém však novela přinese chodcům. Jistě se mnou budete souhlasit, že žádná obec nezaměstná tolik lidí, kolik vlastníků nemovitostí dosud ráno uklízelo přes noc napadaný sníh. Logicky tedy sníh prakticky nikde nebude odklizen brzy ráno, kdy ještě není sešlapán (a stačí ho proto odhrnout či odmést). Sníh se bude naopak odklízet celý den (celé dny), resp. nebude jen odstraňován, ale pro zajištění schůdnosti chodníků se začne používat sůl či inertní posypový materiál. A to není příliš dobrá zpráva ani pro občany, ale ani pro jejich čtyřnohé miláčky, neřkuli pro životní prostředí.

A nakonec obce: Nejenže se jim samozřejmě značně zvýší výdaje na úklid chodníků - v neprospěch jejich údržby. Ale budou vtahovány do nových a nových sporů. Část pozemků pod chodníky totiž nevlastní obce, nýbrž soukromé osoby. Kdo tedy bude uklízet chodník vedoucí po soukromém pozemku? Rozhoří se i spory mezi obcemi na straně jedné a kraji či státem na straně druhé. Protože, kdo bude zodpovídat za úklid sněhu na- hrnutého sněžným pluhem na chodník z krajské nebo státní komunikace?

Jistě, na druhou stranu se také zvýší počet pracovních míst, protože místo vlastníků nemovitostí budou sníh či spadané listí odklízet zaměstnanci příslušných firem.

Nevím, zda zákon vyřeší více problémů, než jich přinese. Co však považuji jednoznačně za nešťastné, je forma jeho přijetí bez důkladné diskuse. Obávám se, že řada problémů vzniklých v důsledku "chodníkové" novely se začne řešit teprve až během letošní zimy, a to v každé obci jinak. Ale to je koneckonců v České republice v posledních letech spíše pravidlem než výjimkou.

 

Ing. Dan Jiránek
primátor Statutárního města Kladna, místopředseda Svazu měst a obcí ČR a předseda jeho Komory statutárních měst

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down