Zapište si do diáře: Mezinárodní konference MĚ100 (The City) se uskuteční již 23. listopadu v Praze

Už osmý ročník mezinárodní studentské vědecké konference o ekonomice v měřítku města nebo regionu pod názvem MĚ100 se bude konat ve čtvrtek 23. listopadu v pražském Centru architektury a městského plánování (CAMP, Vyšehradská 51, Praha 2).

Účast na mezinárodní konferenci MĚ100, kterou připravuje Ústav prostorového plánování Fakulta architektury ČVUT v Praze ve spolupráci s IPR Praha, je bezplatná. Konference bude současně přenášena on-line na www.me100.info.

Na konferenci je zvána jak široká veřejnost, tak odborná komunita z řad volených zástupců obcí, měst a krajů i zaměstnanců obecních městských a krajských úřadů, kteří chtějí prohloubit diskusi ke vztahu ekonomiky a územního plánování.

V roli přednášejících spolu s odborníky z akademického prostředí vystoupí také zkušení praktici s municipálního prostředí, kteří připravují rozpočty krajů, měst a obcí. Chybět nebudou ani zástupci bank, které financují projekty veřejných staveb, stejně jako zkušení manažeři privátních subjektů, jež hledají cesty k efektivnější a vzájemně výhodné spolupráci s veřejným sektorem.

Které zajímavé osobnosti na mezinárodní konferenci MĚ100 vystoupí?

Budou to mimo jiné:

* Martijn Kanters z nizozemského Tilburgu, jenž přednese hlavní referát konference, ve kterém se zaměří na propojení územního a finančního plánování nizozemských měst. Každý plán má svoji ekonomickou část, ve které města prokazují, zda to, co plánují, bude v předpokládaném časovém horizontu také finančně zabezpečeno. Martijn Kanters působil dříve v České republice, a proto může přístupy k plánování v obou zemích dobře srovnávat.

* Zuzana Ladzianska z Ústavu manažmentu STU Bratislava poskytne zajímavý pohled, jak se podpora strategických investic promítla do prostorového plánování na Slovensku.

* Lucie Pára z Institutu plánování a rozvoje hl. města Prahy (IPR) představí velice ilustrativní publikaci Chudé město pražské, ve které se na veřejné finance a infrastrukturní projekty hlavního města můžeme kriticky podívat v porovnání s vybranými evropskými městy. V navazujícím příspěvku představí její kolegyně Zdeňka Havlová výstupy nejnovější studie, zabývající se prognózou potřeb veřejné vybavenosti v Praze do roku 2050.

* Alexandar Petrov ze sofijské instituce Sofiaplan seznámí posluchače s výzkumným projektem, který má napomoci obcím efektivně vyhodnocovat, které plochy potřebné pro zakládání parků a městské zeleně má město vykupovat.

Na konferenci MĚ100 se však bude hovořit také o dalších zajímavých tématech, například Senioři nikoliv jako ohrožení, ale jako příležitost pro rozvoj měst (Renáta Kaščáková, STÚ Trenčín), Modelování emisí souborů staveb jako nástroj investiční strategie města (Benedikt Gloria, IREBS Regensburg), Investiční pobídky jako prorůstový nástroj regionu (Lucie Jarešová a Ondřej Venhoda, VŠE, MPO) či Optimalizace systémů hromadné dopravy (Dmitrii Grishchuk, VUT Brno).*

Další informace a registraci na konferenci MĚ100 najdete na: www.me100.info. Vybrané příspěvky budou zveřejněny ve sborníku konference (ISSN 2571-4228).

/red/

Ilustrační foto: archiv konference MĚ100

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down