01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Žatci bude dodávat teplo kotelna na biomasu s ORC modulem

V polovině loňského roku začalo město Žatec uskutečňovat rozsáhlý projekt rekonstrukce systému centrálního zásobování teplem, jehož generálním dodavatelem je brněnská společnost TENZA, a. s. Už za patnáct měsíců byla v areálu stávající uhelné výtopny Perč vybudována nová kotelna na biomasu s ORC modulem a současně proběhla rekonstrukce horkovodu, který přivádí vyrobené teplo z Perče do Žatce.

Jedním z hlavních cílů projektu bylo vytvořit vícezdrojovou palivovou základnu. Mimo uhlí, jehož ceny i dostupnost jsou do budoucna nejisté, se nyní stále více energeticky využívá i biomasa. Nový zdroj, který provozuje Žatecká teplárenská, stoprocentně vlastněná městem, je teprve třetí a výkonem největší kogenerační jednotkou s ORC technologií u nás. Výkonem a druhem spalovaných paliv se řadí mezi několik málo srovnatelných ORC zařízení v Evropě.

Díky součinnosti kotle a modulu ORC se zároveň vyrábí teplo a elektřina, kterou Žatecká teplárenská dodává do distribuční sítě. Zisk z tohoto prodeje spolu s předpokládaným výnosem z prodeje tepla a případně emisních povolenek bude sloužit ke splácení nákladů na tuto investici. Projekt obyvatelům Žatce přinese stabilnější ceny tepla, čistější ovzduší a uložením horkovodu do země i přívětivější ráz krajiny.

Práce začaly přeložkou horkovodu z výtopny Perč: Starý nadzemní horkovod byl nahrazen novým z předizolovaného potrubí o délce 1600 metrů. Následně byl vybudován nový biomasový zdroj, a to na ploše bývalé skládky paliva vedle současné uhelné kotelny z roku 1987, která zůstává zachována i do budoucna.

V novém kogeneračním zdroji je termo-olejový kotel zásobovaný širokospektrálním palivem z přilehlého denního skladu. Kotel umí spalovat dřevní paliva v různém rozmezí vlhkosti i různé skladbě - piliny či štěpku, tedy odpadní produkty.

»Nyní celé zařízení prochází zkušebním provozem. I když se tak děje zatím poměrně krátkou dobu a na jeho vyhodnocení je ještě čas, už teď se ukazuje, že výkonové parametry nové kogenerační elektrárny umožní, aby původní zdroj tepla - uhelná výtopna Perč - mohl být mimo hlavní topnou sezonu odstaven z provozu,« uvedl František Paulík, technický ředitel společnosti TENZA, a. s., která projekt realizuje.

Celkové náklady na uskutečnění projektu činily 309 mil. Kč, z toho 30 milionů si vyžádalo přeložení horkovodu, 273 milionů pak výstavba kotelny s ORC jednotkou, přičemž zbývajících 6 milionů pokrylo výstavbu zázemí kotelny.

Nový kogenerační zdroj v Žatci představuje technologicky velice zajímavý, specifický a moderní, u nás však zatím neobvyklý příspěvek k plnění závazků předpokládaných nárůstů výroby zelené elektrické energie v rámci Evropské unie.

Technologie ORC

Modul ORC je zařízení, které slouží obdobně jako parní turbogenerátor pro výrobu elektrické energie. Pracuje na principu Organického Rankinova cyklu (ORC), který využívá jako základní pracovní látku silikonový olej - na rozdíl od klasického elektrárenského kondenzačního cyklu (s parním turbogenerátorem) využívajícího vodní páru. Silikonový olej se ohřívá ve výparníku, kde vznikají silikonové páry, které pohánějí axiální pomaloběžnou turbínu spojenou přímo s generátorem elektrické energie. Zdrojem tepla je termoolej ohřátý na teplotu přibližně 300 °C v kotli (nejčastěji na biomasu). Hlavními výhodami proti parnímu systému jsou nižší provozní tlak, vyšší účinnost při nižších teplotních spádech, velký regulační rozsah při zachování vysoké účinnosti, uzavřenost systému (odpadá nutnost doplňování pracovní látky do systému).

ZDROJ: TENZA, a. s.

Přípojné místo topné vody u kondenzátoru ORC jednotky v kotelně na biomasu.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down