01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ZDRAVÉ MĚSTO MOSTEM

Mezi členy asociace Národní síť Zdravých měst ČR (NSZM ČR) má Třebíč výjimečné postavení. Je pilotním projektem pro Zdravá města střední velikosti. Na to, jaké jsou třebíčské zkušenosti, jsme se zeptali zástupkyně starosty města Ing. Marie Černé. [*] V čem spočívá pro Třebíč význam tohoto projektu?...

Mezi členy asociace Národní síť Zdravých měst ČR (NSZM ČR) má Třebíč výjimečné postavení. Je pilotním projektem pro Zdravá města střední velikosti. Na to, jaké jsou třebíčské zkušenosti, jsme se zeptali zástupkyně starosty města Ing. Marie Černé.

[*] V čem spočívá pro Třebíč význam tohoto projektu?

Říká se, že tento projekt je mostem mezi radnicí a veřejností. Ze svých zkušeností mohu tento výrok potvrdit. Chápu dnes projekt jako místo, kde se setkávají politikové i pracovníci úřadu s těmi lidmi ve městě, kteří chtějí pro město něco aktivně dělat.

Tento fiktivní most je příležitostí, jak se lidsky a přitom moderně dohodnout o dalším rozvoji města, naplánovat společný a pro všechny jasný postup. Vlivem projektu lze dosáhnout kouzelnického efektu - z mnoha pasivních klientů se mohou stát aktivní partneři. A o to v projektu Zdravé město jde především.

[*] Od kdy spolupracujete s jinými Zdravými městy v ČR?

Někdy v druhé polovině roku 1997 jsme se zapojili do asociace Národní síť Zdravých měst, která existuje v ČR již od roku 1994. Je zajímavostí, že tehdy bylo Zdravých měst o třetinu méně než dnes, kdy je jich 28 a žije v nich přes milión občanů.

Za důležitou změnu považuji naši snahu o pilotní projekt programu Česká Brána 21, kterému se velice věnujeme. Česká Brána 21 (v mezinárodní verzi New Gate 21) je program českých Zdravých měst, který je oceněn jako Světový program EXPO 2000. Chtěli bychom pro Třebíč získat národní i mezinárodní prestiž.

Již nyní máme co ukázat. Pilotní projekt však znamená též ochotu testovat nové metody práce, které jsou novinkami pro celou republiku - například nové postupy managementu města, práci v týmech apod. Věříme, že náš příklad může být přínosem pro další rozvoj měst České republiky.

[*] Byla tato aktivita progresivní již od počátku?

Musím říci, že ze začátku, kdy realizace projektu ležela jenom na mých bedrech a v mé kompetenci, byly ještě čtyři další odbory, to nebylo moc slavné. Na doporučení NSZM jsme zřídili Kancelář Zdravé město - jako kontaktní místo a místo koordinátora. Již třetí rok pracuje na radnici koordinátorka projektu Zdravé město a od té doby nastal zlom ve kvalitě i kvantitě aktivit ve městě.

Koordinátor tyto aktivity samozřejmě sám nevykonává. Je ale katalyzátorem, který iniciuje aktivitu lidí a ochotu něco pro své město udělat. Zprostředkuje vztah mezi radnicí a jejími jednotlivými odbory a aktivními partnery z řad veřejnosti. Zajišťuje vlastně systematickou práci s občany - tedy s voliči - a ta je důležitá pro každého politika ve vedení města a zastupitelstvu.

Názor zastupitelstva se postupně vyvíjí - dříve občas docházelo k drobným nedorozuměním, hlavně kvůli nedostatečné informovanosti. Projekt Zdravé město je záležitost nová a jako každá novinka má své příznivce i odpůrce.

Nyní však už vedení města i zastupitelstvo doufám jasně vidí, jaká nastává změna. Oživují se vztahy radnice s veřejností v rámci aktivit Zdravého města, hlavně také díky komunikační dovednosti naší koordinátorky (je profesí sociolog). Je mnoho akcí, které tady před třemi lety nebyly. A co je důležité - projekt přináší městu dobrý image na národní úrovni a před důležitými institucemi.

Partneři pak oceňují množství informací, které prostřednictvím koordinátorky do města přicházejí z Národní sítě Zdravých měst a které jim mimo jiné ukazují, jaké jsou např. možnosti žádostí o různé granty a podpory apod.

[*] Můžete uvést konkrétní přínos městu? Sleduje projekt veřejnost?

Pěkným příkladem spolupráce radnice a našich aktivních partnerů z řad veřejnosti byla letošní národní konference Zdravých měst ČR. Konala se v Třebíči na jaře a kromě běžného odborného jednání se stala skutečnou přehlídkou kvalitních aktivit, které ve městě vznikly anebo se rozvíjejí v návaznosti na projekt.

Když si představíte, že těch nejaktivnějších partnerů dnes máme několik desítek - a všichni se chtěli nechat vidět před návštěvníky - stala se z této akce skutečná slavnost. Byla to malá generálka pro naše podzimní Dny zdraví, které proběhly nedávno a přinesly s sebou i další akce - Veletrh zdraví, Běh Terryho Foxe a další.

Z velkých akcí bych ještě zdůraznila jarní Den Země, který pořádáme, i když ve městě není žádná výrazná ekologická organizace, jako je tomu jinde. Poslední květnovou neděli jsme se "Cestou za čistým vzduchem" připojili ke Světovému dni bez tabáku.

S ekologií souvisí i podzimní Den bez aut (22. září). Městská rada rozhodla, že městská autobusová doprava bude tento den v Třebíči zdarma. Takových příkladů bychom našli ještě mnoho. Veřejnost je nejen vidí, ale hlavně se jich ráda účastní.

[*] Jakou roli pro vás hraje Lokální agenda 21?

Díky mezinárodní spolupráci Zdravých měst jsme již před časem zjistili, jakou má mít kvalitu plánování rozvoje města. Nejde jen o to udělat formální plán do šuplíku - "za čárku" - nebo se spokojit s dobrým územním plánem.

V běžných rozvojových plánech našich regionů chybí pohled udržitelného rozvoje, účasti veřejnosti a kvality života. Od loňska se proto v Třebíči zabýváme přípravou strategického rozvojového plánu v kvalitě Lokální agendy 21 se zapracovanou politikou zdraví. Zapojujeme do práce širokou komunitu, zástupce různých sociálních skupin - mladé, seniory, laiky i odborníky.

Není to snadné, ale věříme, že se jedná o správný krok. Náš rozvojový plán nebude tedy direktivou pětadvaceti volených zastupitelů či deseti vedoucích odborů nebo suchým plánem zpracovaným na zakázku odbornou firmou (i když ta nám v procesu také pomáhá). Všichni zde participují současně se zástupci veřejnosti a snaží se společně vymyslet budoucí Třebíč, která jistě bude ještě lepším místem pro život než je ta nynější.

[*] Co chystáte do budoucna?

Jak jsem již řekla, snažíme se být Zdravým městem pilotním, ukázkovým. Již dnes k nám volají mnohá města, která se snaží o změny, a ptají se, jak to děláme. V této otevřené spolupráci bychom chtěli nadále pokračovat. Velkou příležitost jsme dostali od asociace NSZM ČR, která pořádá v roce 2001 v hostitelském městě Brně setkání národních sítí Zdravých měst z celé Evropy. V květnu příštího roku tedy proběhne prestižní prezentace Třebíče před evropskými Zdravými městy. Očekáváme, že most Zdravého města nás tentokrát převede "do první ligy evropských měst".

PETR NOVÝ

FOTO ARCHÍV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down