01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ze Sbírky zákonů

Uvádíme přehled vybraných právních předpisů a dalších aktů státních orgánů publikovaných ve Sbírce zákonů (od částky 64/2006 do částky 71/2006).Částka 64 Sbírky zákonů, která byla rozeslána dne 12. května 2006.Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištěníZákon upravuje nemocenské pojištění pro...

Uvádíme přehled vybraných právních předpisů a dalších aktů státních orgánů publikovaných ve Sbírce zákonů (od částky 64/2006 do částky 71/2006).

Částka 64 Sbírky zákonů, která byla rozeslána dne 12. května 2006.

Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění

Zákon upravuje nemocenské pojištění pro případ dočasné pracovní neschopnosti, nařízené karantény, těhotenství a mateřství a ošetřování člena domácnosti nebo péče o něj a organizaci a provádění pojištění. Prováděním pojištění se rozumí též posuzování zdravotního stavu pro účely pojištění. Z pojištění se poskytují dávky, kterými jsou nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné, vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství.

Účinnost od 1. ledna 2007

Zákon č. 189/2006 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o nemocenském pojištění

Tento zákon změnil celkem 55 zákonů, mj. i zákon o obcích, krajích a hlavním městě Praze (např. v zákoně o obcích je nově uvedeno, že pokud nevykonává uvolněný člen zastupitelstva obce funkci z důvodu dočasné pracovní neschopnosti, karantény, těhotenství nebo péče o dítě do 3 let věku, měsíční odměna mu nenáleží /není-li stanoveno dále jinak/; v kalendářním měsíci, v němž z těchto důvodů uvolněný člen zastupitelstva obce vykonával funkci jen po část měsíce, náleží mu měsíční odměna v poměrné výši. Dále novela zákona o obcích stanoví, že po dobu prvních 14 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény náleží uvolněnému členu zastupitelstva obce měsíční odměna ve snížené výši; za první 3 kalendářní dny dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény náleží měsíční odměna ve snížené výši za každý kalendářní den ve výši 30 % a od čtvrtého kalendářního dne dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény náleží měsíční odměna ve snížené výši za každý kalendářní den ve výši 69 % jedné třicetiny měsíční odměny. Pro účely stanovení výše měsíční odměny ve snížené výši se měsíční odměna, z níž se stanoví měsíční odměna ve snížené výši, upraví stejným způsobem, jakým se upravuje denní vyměřovací základ pro stanovení dávek nemocenského pojištění. Měsíční odměna ve snížené výši se snižuje o 50 %, jde-li o případy, kdy se nemocenské podle předpisů o nemocenském pojištění snižuje na polovinu. Výše měsíční odměny ve snížené výši za jednotlivý kalendářní den se zaokrouhluje na celé koruny směrem nahoru.).

Účinnost od 1. ledna 2007

Částka 65 Sbírky zákonů, která byla rozeslána dne 15. května 2006.

Nález Ústavního soudu ze dne 10. ledna 2006 ve věci návrhu na zrušení obecně závazné vyhlášky města Dobříše č. 5/2004, o zabezpečení místních záležitostí veřejného pořádku omezením konzumace alkoholu a jiných návykových látek na veřejném prostranství (publikovaný pod č. 196/2006 Sb.)

Ústavní soud zrušil výše uvedenou obecně závaznou vyhlášku města Dobříše dnem vyhlášení tohoto nálezu ve Sbírce zákonů.

Částka 68 Sbírky zákonů, která byla rozeslána dne 17. května 2006.

Zákon č. 203/2006 Sb., o některých druzích podpory kultury a o změně některých souvisejících zákonů

Tento zákon upravuje některé druhy podpory poskytované státem, jehož jménem jedná Ministerstvo kultury, v oblasti kultury, práva a povinnosti poskytovatelů a příjemců této podpory, jakož i některé další vztahy související s jejím poskytováním.

Účinnost od 17. května 2006

Částka 71 Sbírky zákonů, která byla rozeslána dne 19. května 2006.

Zákon č. 213/2006 Sb., kterým se mění zákon č. 352/2001 Sb., o užívání státních symbolů České republiky a o změně některých zákonů, a zákon č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů

Novela zákona například stanovuje, že v případech, kdy zákon ukládá nebo umožňuje užití velkého státního znaku, může oprávněná osoba užít i jeho jednobarevnou napodobeninu z kovu, kamene, skla, keramiky nebo jiného materiálu, která svým vyobrazením odpovídá vyobrazení velkého státního znaku.

Dále je stanoveno, že státní vlajku vyvěšují taxativně uvedené oprávněné osoby na budovách, v nichž sídlí, při příležitosti státních svátků a při příležitostech celostátního významu, zejména v den smutku nebo v den státního smutku, vyhlášených vládou. Pokud se vyvěšují se státní vlajkou současně státní vlajky jiných států, umístí se státní vlajka České republiky vždy na nejčestnější místo; to je z čelního pohledu na objekt vlevo při vyvěšení 2 státních vlajek, uprostřed při vyvěšení lichého počtu státních vlajek, v prostřední dvojici vlevo při vyvěšení sudého počtu státních vlajek, první zleva, případně i poslední v řadě, při vyvěšení většího počtu vlajek než 5.

Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že zneužije, úmyslně poškodí nebo hrubě zneváží státní symbol České republiky. Za tento přestupek lze uložit pokutu do 10 000 Kč. Novela zákona též upravuje správní delikty právnických a podnikajících fyzických osob na úseku užívání státních symbolů České republiky (správního deliktu se dopustí tím, že např. nevyvěsí státní vlajku, ač jsou k tomu podle zákona povinny, nebo užijí malý či velký státní znak v rozporu se zákonem). Tyto správní delikty projednává v prvním stupni v přenesené působnosti obecní úřad obce s rozšířenou působností, v hlavním městě Praze úřad městské části.

Účinnost od 18. června 2006

Mgr. Jan Břeň
právník

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down