01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ze svazového fondu si půjčují hlavně malé obce

Letos zatím 3,7 miliónu korun a loni 17 miliónů korun půjčil Jihočeský vodárenský svaz (JVS) členským obcím a menším městům ze svého Fondu podpory investic.

Od zřízení Fondu podpory investic v roce 1997 přitom jde už o 84 miliónů korun, které hlavně pro malá sídla představují vítanou možnost, jak se snadno dostat k prostředkům potřebným na vybudování či opravu místní vodohospodářské infrastruktury.

PŮJČIT LZE AŽ PĚT MILIÓNŮ

Půjčka je bezúročná, s dobou splatnosti až 10 roků. Jedné obci může být poskytnuta ve výši až 30 % z ročního objemu prostředků určených na půjčky, tj. až pět miliónů korun.

"Mohou o ně žádat všechny členské obce s výjimkou bývalých okresních měst. Prostředky k půjčování si vytváříme pravidelným přídělem tří procent z nájemného naší vodárenské soustavy a už přijatých splátek z poskytnutých půjček. Ročně jde zhruba o 12 miliónů korun. Tato částka se ještě zvyšuje o případné nevyčerpané prostředky minulých let," vysvětluje Miroslav Král, ekonomický náměstek ředitele Jihočeského vodárenského svazu. O poskytnutí půjčky rozhoduje představenstvo svazu na základě žádosti obce. Loni ji získaly Strunkovice nad Blanicí, Kunžak, Staňkov, Rudolfov, Lenora, Lišov, Budeč, Husinec a Hoštice, letos zatím Hatín.

Obce přitom oceňují její dlouhodobost s snadný přístup. "Žádost je jednoduchá a věcná. To je v dnešní době věc ojedinělá," uvedl Karel Matějka, starosta Strunkovic nad Blanicí, které půjčku 700 tisíc korun použily na napojení osady Protivec, která zatím měla vysychající vlastní vrty, na jihočeskou vodárenskou soustavu. K napojení obcí Horní a Dolní Slověnice, kde žijí tři stovky obyvatel, na skupinový vodovod využilo půjčku i město Lišov. Ccelkové náklady stavby činí 14,6 miliónu korun, z nichž samo město poskytlo 3,1 miliónu, dalších 7,5 miliónu získalo od státu a zbylé prostředky čerpalo z Fondu podpory investic JVS.

VÍTANÁ MOŽNOST FINANCOVÁNÍ

"Při známém pnutí obecních rozpočtů jde o vítanou možnost financování," říká starosta Kunžaku Jaroslav Čapek. Obec si z Fondu

JVS půjčila dva miliony korun na vybudování nového, pět set metrů dlouhého, přivaděče k čistírně odpadních vod. "Hodně nám to pomohlo, protože s touto investicí jsme tak rychle nepočítali," uvedl Čapek.

Opakovaně, už popáté, z Fondu podpory investic půjčku čerpá město Husinec. "Je to skvělá věc," potvrzuje husinecký starosta Robert Klesner. "Je k ní snadnější přístup, je bezúročná a dlouhodobá se začátkem splácení až v dalším roce. Co víc si přát."

Město Husinec vlastní vodovod a kanalizaci v hodnotě sto milionů korun a není v jeho finančních silách zvládnout opravy jednorázově. Díky svazové půjčce může postupně vyměnit litinové vodárenské roury položené už v roce 1938 a také litinové potrubí z roku 1975. "Nyní se s tím snad už konečně vypořádáme," věří starosta Klesner.

/sk/

Jihočeský vodárenský svaz

Vznikl v roce 1993 a sdružuje přes 230 měst a obcí.

Jeho hlavním posláním je správa a rozvoj společných zařízení pro výrobu a rozvod pitné vody.

Pilířem jeho vodárenské soustavy, z níž odebírá pitnou vodu 390 tisíc obyvatel kraje, je přehrada v Římově, několik úpraven vody a přes 370 kilometrů dálkových potrubních řadů s čerpacími stanicemi a vodojemy.

Domácnosti, instituce i firmy ze soustavy ročně odeberou přes 19 miliónů m3 vody. To jsou asi dvě třetiny pitné vody, která se v kraji ročně spotřebuje.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down