Jak si v nabídce volnočasového vyžití vedou knihovny, které navíc v malých obcích představují často jediné místo, kde se odehrává společenský život?
Oblast knihoven a literatury spadá pod Ministerstvo kultury (MK), které na svém webu (sekce Granty a dotace, Literatura a knihovny) pravidelně zveřejňuje dotační výběrová řízení. Knihoven se týká především titul Knihovna pro 21. století (podpora práce s národnostními menšinami; dostupnosti služeb pro zdravotně postižené občany; kulturní a osvětové činnosti nebo ochrany knihovního fondu před nepříznivými vlivy prostředí) a program Veřejné informační služby knihoven (VISK). Veřejné knihovny se mohou zúčastnit i projektu Česká knihovna (nabídka nekomerčních titulů uměleckých děl české literatury, více na www.mzk.cz/pro-knihovny/ceska-knihovna).
OCENĚNÍ ČINNOSTI KNIHOVEN
Kromě dotací uděluje MK i Cenu Knihovna roku (vždy na podzim u příležitosti Týdne knihoven) v kategorii »základní knihovna« a »významný počin v oblasti poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb«. Základní knihovnou se rozumí hlavně knihovny v malých obcích, v nichž působí dobrovolní knihovníci a předpokládá se již osvědčená návaznost na úspěšné umístění v soutěži Vesnice roku. Odborná porota v kategorii »základní knihovna« navštěvuje navržené knihovny, které posuzuje podle daných kritérií a poté navrhne ministrovi vítěze. Odborná porota u druhé kategorie se schází na osobním jednání na MK a posuzuje knihovny podle zaslaných podkladů - oceňuje počiny známé na národní úrovni. Vloni se poprvé vyhlašovala i kategorie »Městská knihovna roku«.
ANKETA MEZI KNIHOVNAMI
Zeptali jsme se v několika knihovnách, oceněných v roce 2009 nebo 2010 v rámci zmíněného ceremoniálu, co všechno nabízí svým čtenářům a vůbec obyvatelům.
Poteč (760 obyvatel, 121 čtenářů): Obecní knihovna sídlí v jedné budově společně s MŠ a obecním úřadem a otevřeno má 10 hodin týdně. Knihovnice Marie Manová propaguje četbu mezi potenciálními čtenáři i na společenských akcích. Pro děti organizuje v knihovně soutěže, tematické akce, či den her. Pro maminky např. počítačový kurz pro začátečníky nebo pletení z pedigu. Organizuje i výlety a táboráky. Každý návštěvník se může občerstvit čajem a kávou. Starším či nemocným roznáší knihy a časopisy do domu. Knihovna má své www stránky, které informují i o dění v obci. Knihovnu financuje obecní rozpočet případně i dotace z MK (VISK - pořízen PC s přípojkou na internet). Knižní fond rozšiřuje obec ročně asi za 15 tisíc Kč a soukromé dary. Vloni byla knihovna oceněna jako nejlepší knihovna Zlínského kraje.
Protivanov (1065 obyvatel, 262 čtenářů): Knihovnu a ICT centrum v jednom najdete v městysu v okr. Prostějov v budově zdravotního střediska. Podle slov knihovnice Kateřiny Trundové patří k nejoblíbenějším aktivitám u dětí tvořivé dílny, Noc s Andersenem, literární a výtvarné soutěže a karneval. Senioři chodí na výstavy a vzdělávací besedy. Knihovna dále nabízí dílny pro dospělé a kurzy (cvičení, keramiky, angličtiny). K akcím propagujícím četbu patří např. prázdninové čtení pod širým nebem, přednášky na 2. stupni ZŠ nebo čtení v družině. Ve spolupráci s úřadem městyse a dobrovolnými hasiči pořádá knihovna dětské dny, cyklozávody či drakiádu. Knihovnu financuje obec a na knižní fond ročně poskytuje 25-30 tisíc Kč.
MK ocenilo knihovnu za mimořádné oživování lokální paměti, konkrétně za vydání dvoudílných Vybraných kapitol z minulosti Protivanova a brožur Protivanovské vzpomínání a Malý slovníček horáčtiny. Knihovna vydává místní zpravodaj, spolupracuje s rodáky při různých besedách (viz obr.), pořádá výstavy k výročí významných rodáků a seznamuje mladší generaci s místním nářečím.
Sedlčany (7632 obyvatel, 2389 čtenářů): Městská knihovna je knihovnou rodinného typu. Stejně tak je koncipován web a komunitní centrum volného času Lukáš, které funguje od října 2007, a jehož činnost ocenilo vloni MK. »Všechny prostory knihovny jsou volně přístupné všem generacím a evokují běžnou domácnost,« říká vedoucí knihovny Blanka Tauberová. Za první tři roky se v centru uskutečnilo téměř 640 akcí (přednášky, semináře, klubová a výuková činnost). Dětští čtenáři si oblíbili Čtenářskou ligu, výtvarné dílny nebo čtení Pohádkových babiček z domova pro seniory. Senioři mají rádi kurzy trénování paměti a Virtuální univerzitu třetího věku.
Četbu propaguje mezi dětmi i dospělými projekt Je nám dobře na světě aneb Kniha je náš kamarád. »S ubývajícím počtem výpůjček a poklesem významu četby se snažíme jít za lidmi a četbu jim připomínat např. akcemi na náměstí, v parku, na hřišti a výlety do okolí ve spolupráci s dalšími organizacemi a dobrovolníky,« dodává Blanka Tauberová. Knihovnu financuje město, dotace získává téměř každý rok z MK, občas i Středočeského kraje a Nadace Open Society Fund (program Senioři vítáni). Vítané jsou dary jednotlivců. Knihovna otevřela i zvukovou knihovnu, knižní box na náměstí, komunikuje na Facebooku a daří se jí také práce s médii.
Velké Popovice (2412 obyvatel, 531 čtenářů): Ve Velkých Popovicích zatím chybí kulturní centrum. Prostory Vzorné lidové knihovny využívá také obec a základní a umělecká škola. Konají se zde koncerty, divadelní představení, besedy, přednášky. »Zkoušíme programy pro seniory, pro žáky ZŠ a MŠ připravuji povídání o nových knihách nebo besedy na téma, které doplňují učivo češtiny a dějepisu, 1. dubna probíhá Noc s Andersenem,« popisuje další aktivity knihovnice Helena Papírníková. Obec využívá prostory knihovny pro schůze zastupitelstva a volby. O knihovně se občané dočtou v místním Zpravodaji i na jejím webu.
Knihovnice také nosí handicapovaným a seniorům knihy domů. Knihovnu financuje obecní rozpočet, přispívá i Středočeský kraj z Fondu kultury a obnovy památek a dotace MK (VISK). Knihovní fond rozšiřují mj. výpůjčky z regionální knihovny v Benešově, úzká spolupráce je s bývalou pověřenou knihovnou v Říčanech.
Momentka z Protivanova - beseda s místním rodákem o Alžírsku.
FOTO: KATEŘINA TRUNDOVÁ