Na zřejmě největším letošním setkání starostů a primátorů – XV. sněmu Svazu měst a obcí ČR, který se uskuteční ve čtvrtek 18. a v pátek 19. května v Plzni. Účast na něm přislíbili 1. místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, ministr životního prostřední Richard Brabec, ministr zemědělství Marian Jurečka či ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jan Chvojka. A také místopředseda Poslanecké sněmovny PČR Radek Vondráček nebo předsedkyně Rady Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová.
Z výsledků dotazníkových šetření, která Svaz měst a obcí ČR (SMO) provedl během svých letošních krajských setkání, města a obce v současné době v oblasti financování nejvíc trápí rozpočtové určení daní (RUD). Následují dotace – zejména komplikovanost a nedostatek vhodných dotačních titulů a příspěvek na výkon státní správy. V dopravě starostům nejproblematičtější připadá stav, údržba a výstavba místních komunikací, jejich přetíženost a dopravní obslužnost jako taková. Ve školství je aktuálně hlavním tématem samospráv kapacita mateřských i základních škol, financování regionálního školství a dotační tituly.
Právě k těmto problémům se bude hovoři na již XV. sněmu SMO, který tento čtvrtek a pátek bude konat v Plzni.
„I když jsou vody politiky velmi rozbouřené, tak právě Svaz měst a obcí může být majákem, ke kterému se budou upínat představitelé obcí a státu,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl a dodává: „Na XV. sněmu budeme probírat nejen ty nejdůležitější věci, které se týkají financování samospráv, ale také to, jak by dál měl Svaz hájit zájmy obcí a měst v České republice. Budeme schvalovat nové priority a zaměření, proto účast každého je víc než vítána, je zkrátka potřebná.“
Co se týče životního prostředí, podle dotazníkového šetření se jako nejsložitější nyní jeví otázka vodovodů, kanalizací a čistíren odpadních vod. Dále to jsou dotační tituly a hospodaření s vodou.
„Na sněmu mohou všichni starostové vznést svoje požadavky a otevřít složité otázky, které je v daném městě či obci trápí a kterými se zabývají. Tak, abychom je jako představitelé Svazu mohli prodebatovat s vládou i s ostatními orgány a hlavně společně hledat cestu, jak problémy řešit,“ říká místopředseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi Vlastimil Picek a připojuje: „Každý starosta má svůj hlas a slyšet ho může být právě na XV. sněmu.“
„V Plzni bude důležité – a měl by na to být čas – vydiskutovat všechny problémy a úkoly, které na nás, starosty, padají. Jsou to mimo jiné velmi překotné změny v legislativě,“ říká místopředseda Svazu měst a obcí ČR a primátor Pardubic Martin Charvát. „Území také intenzivně řeší dříve zmiňovanou otázku rozpočtového určení daní, kde bychom rádi narovnali historickou křivdu a dosáhli vrácení podílu z DPH v rámci RUD na úroveň dohodnutou před důchodovou reformou - 23,58 %.“
Městům a obcím se v současné době příliš nelíbí ani situace s registrem smluv, převodem pozemků či zvyšování mezd během roku. Bezdůvodný nárůst administrativy jednotně odmítají, stejně jako nerovný přístup vůči vybraným státním společnostem. Upozorňují také na to, že je poněkud nešťastné a nepochopitelné, aby samosprávy platily státu za pozemky, které slouží veřejnosti. Města a obce rovněž odmítají další povinnosti navíc bez potřebného finančního krytí. Dlouhodobě požadují změnu Ústavy ČR tak, aby garantovala, že pokud stát samosprávám uloží nové povinnosti či přidá úkoly, měl by na to zajistit potřebné finance.
/zr/