01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ŽIVÁ SPOLEČENSTVÍ

Jednou z předností života na venkově je těsná pospolitost občanů. Ta se může projevit ve spolkovém životě, v péči o historické dědictví nebo třeba zájmem o zkrášlení vesnice. Venkovské obce Bošovice, Sebranice a Chornice spojuje mimořádná podpora společenského života a zájem o prostředí, ve kterém...

Jednou z předností života na venkově je těsná pospolitost občanů. Ta se může projevit ve spolkovém životě, v péči o historické dědictví nebo třeba zájmem o zkrášlení vesnice.

Venkovské obce Bošovice, Sebranice a Chornice spojuje mimořádná podpora společenského života a zájem o prostředí, ve kterém jejich obyvatelé žijí.

BOŠOVICE

Leží v jihozápadní části vyškovského okresu - na hranici okresů Břeclav a Brno-venkov. V současné době zde trvale žije 1050 obyvatel.

V obci je základní občanské vybavení, zemědělský podnik a několik drobných provozoven, v nichž pracují občané z obce i z okolí. Nezaměstnanost v obci je mnohem nižší než je průměr okresu.

Nad Bošovicemi jsou dvě významné kulturní památky, a to: tvrz z konce 14. stol. a kostel sv. Stanislava. Obě jsou zařazeny do I. kategorie památkově chráněných objektů.

K hospodářským, kulturním a společenským otázkám starosta obce Jaroslav Šimandl uvedl: "V minulých letech byl dokončen rozvod vodovodu, položen telefonní kabel a byla plynofikována celá obec".

Protože byly tyto finančně náročné akce financovány z obecního rozpočtu, je obec, i přes poměrně vysoký rozpočet, zadlužena. Tento dluh by měl být splacen z finančních prostředků získaných prodejem akcií jihomoravských energetických společností. Dodnes však není vyřešeno čištění odpadních vod. To je nemalý problém pro příští období. Zvláště náročné bude vybudování oddělené kanalizace v celé obci. Tyto akce budou vyžadovat státní podporu.

Bošovice čeká také rekonstrukce střech budov, které jsou ve vlastnictví obce a které byly v období sedmdesátých let "modernizovány" jako rovné. V minulém roce se podařilo zahájit rekonstrukci střechy na budově školy. Díky dotaci z programu obnovy venkova byla vybudována sedlová střecha. Její dokončení a rekonstrukce střech ostatních obecních budov však obec ještě čeká.

Daří se postupně opravovat i budovu kostela, hřbitova a okolí. Opravy však vyžaduje i zmíněná kulturní památka - tvrz.

Kulturní život v obci je velmi bohatý. Dosud se udržují staré tradice. Pořádají se plesy, ostatky a krojované hody. Po roce 1990 byly obnoveny dva každoroční jarmarky a pořádají se rovněž velké akce - například okresní přehlídka dechových hudeb, která letos proběhne v pořadí již podesáté.

Při takových příležitostech také nechybějí další doprovodné akce - například sjezdy rodáků. Zajímavá je výstava vín s ochutnáváním, rozsvícení vánočního stromu, setkání s důchodci a mnohé další kulturní a společenské akce. V roce 1997 získala obec Bošovice Modrou stuhu právě za společenský a kulturní život.

Zájem obce a jejích občanů, jak uvedl pan starosta, se kromě zmíněných hospodářských, kulturních a společenských oblastí týká také přírody. Například k osmdesátému výročí samostatného státu bylo vysazeno 80 sazenic keřů jako základ lesoparku.

Bošovice jsou také součástí Sdružení obcí Ždánický les a Politaví, ve kterém je zapojeno 18 obcí. Většina jich je z vyškovského okresu, menší část z okresů Břeclav a Hodonín. Předsedou sdružení je právě bošovický starosta.

Hlavní cíle sdružení jsou mj. ve vytváření podmínek pro rozvoj místní a regionální infrastruktury a dále pro investice veřejného a soukromého sektoru. Bošovice jsou živým společenstvím, a mohou tak být příkladem pro ostatní obce.

CHORNICE

Leží v okrese Svitavy. Je jednou z obcí Malé Hané, která je částí dlouhé rokliny zvané Boskovická brázda. Podstatnou část zastavěného území Chornic tvoří čtyřstranné statky a malé usedlosti. Forma zástavby je typická pro německé kolonizační vesnice.

Zemědělská půda je obhospodařována společností se sídlem v obci. Dále je v obci rodinná farma a několik občanů obhospodařuje drobné výměry. Chornice jsou v širokém okolí známy také továrnou Kras, která se zabývá výrobou padáků a rovněž padákové techniky. V současné době v továrně pracuje 65 zaměstnanců z obce a okolí.

K rozvoji obce uvedl starosta Jiří Smékal: "Ve druhé polovině 90. let jsme postavili pět nových obecních bytů. Výstavbu jsme dokončili za pomoci státních dotací a také občanů - zvláště těch, kteří v bytech bydlí. Dále je v obci rozestavěno 5 nových rodinných domů a pro další zájemce o novou výstavbu připravujeme vhodné pozemky. Z rozpočtu obce také přispíváme občanům na opravy jejich obytných domů - zvláště fasád. Také jim poskytujeme výhodné půjčky."

K programu obecního zastupitelstva pan starosta dodal: "Jedním z úkolů, který se týká celé obce, je plynofikace, kterou chceme v tomto roce dokončit. Budeme také dále pokračovat v podporách našich občanů při opravách jejich obytných domů. V letech 2001-2003 uvažujeme o vybudování kabelové televize s možností napojení na internet a dále také o kanalizaci a čistírně odpadních vod."

SEBRANICE

Obec leží ve svitavském okrese na pokraji Českomoravské vrchoviny. Domy jsou roztroušeny po stráních a také lemují silnici, která se četnými serpentinami vine po svazích kopců. Počet obyvatel se v letech 1980-1999 zvýšil ze 757 na 863.

V obci je asi 100 soukromých podnikatelů, kteří poskytují různé druhy služeb. Devadesát procent obce je plynofikováno. Dokončuje se rekonstrukce veřejného osvětlení, místního rozhlasu a rozvodu elektrické energie. Asi 100 domácností má obecní kabelovou televizi.

Ke kulturnímu a společenskému životu v Sebranicích starosta obce František Kalvoda uvedl: "Společenský život v naší obci je v současné době bohatý, ale je třeba nahlédnout také do historie. K velkému rozvoji života obce došlo ve druhé polovině 19. století. Občané tehdy zakládali různé spolky a plně se věnovali společenskému životu."

V obci rovněž probíhají setkání rodáků. Tyto zdařilé akce by se měly stát nedílnou součástí života naší obce pravidelně každých 5 až 10 let. V obci funguje i Český svaz ovocnářů a zahrádkářů, který se podílí na zkrášlování obce, pořádá pravidelné besedy a každoročně provozuje moštování ovoce, které je hojně využíváno nejen našimi občany. Sebranice jsou nositelem Modré stuhy v soutěži "Vesnice roku 1999". Bohatá kulturní a společenská činnost nabízí lidem nejen zábavu, ale co je hlavní - předchází se jí společenským problémům.

JOSEF MUSIL

FOTO ARCHÍV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down