Služby města Brumov-Bylnice se kromě obvyklé komunální činnosti (viz Moderní obec č. 10) zabývají i výrobou a distribucí tepla. Hospodářská činnost je prováděna minimálně v objemu jako veřejně prospěšné práce a služby. Z akcí v poslední době uvádíme jen ty nejvýznamnější: práce na hradu Brumov...
Služby města Brumov-Bylnice se kromě obvyklé komunální činnosti (viz Moderní obec č. 10) zabývají i výrobou a distribucí tepla. Hospodářská činnost je prováděna minimálně v objemu jako veřejně prospěšné práce a služby.
Z akcí v poslední době uvádíme jen ty nejvýznamnější: práce na hradu Brumov včetně zřízení stálé expozice v objemu zhruba 1,5 miliónu Kč, rekonstrukce 3 bytových jednotek (1,9 miliónu korun), výstavba sanitární budovy u školního hřiště (1,6 miliónu korun).
EKOLOGICKÉ VYTÁPĚNÍ
V roce 1995 jsme rekonstruovali nevyhovující kotelnu na tuhá paliva na plynovou. Přestože jsme ve Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty a zpracovali jsme náročnou agendu potřebnou k žádosti pro poskytnutí státní dotace na instalaci ekologických zdrojů tepla, žádný příspěvek na tuto akci jsme nedostali.
I přes tuto skutečnost jsme s úvěrem 9 miliónů korun rekonstrukci kotelny dodavatelsky provedli za 5 měsíců.
Stále jsme ale pociťovali určitý nedostatek a uvědomovali jsme si velkou zranitelnost systému jednopalivové základny pro zásobování teplem mnoha objektů. Protože jsme v regionu se značnou těžbou a zpracováním dřeva, kde vzniká mnoho dřevního odpadu a pilám vznikal problém kam s ním, rozhodli jsme se instalovat zařízení, které tento odpad ekonomicky a ekologicky zhodnotí.
Záměr a rozhodnutí bylo, ale finanční prostředky nebyly. Pomohla nám živelná událost, kdy v dubnu 1996 došlo v důsledku sesuvu půdy k přetržení vysokotlakého plynového potrubí a město bylo bez tepla a teplé vody.
Více jak půlroční úsilí přesvědčování představitelů města o nutnosti a také efektivnosti a ekologické pomoci chráněné krajinné oblasti bylo touto havárií zúročeno a akce dostala zelenou.
Opět složitosti se žádostí o státní příspěvek a opět bez kladného výsledku. Další smůlu jsme měli, když dodavatel tohoto zařízení po hrubé montáži díky svým dalším aktivitám zkrachoval.
Vlastním nezměrným úsilím jsme zajistili měření a regulaci kotle s programovým řízením, spřažení soustavy dřevokotel - plynové kotle, vyzdívku spalovací komory. Vyřešily se i problémy, které taková soustava zákonitě přináší. Dnes máme zdroj tepla díky 1 MW kotli na pyrolytické spalování dřevního odpadu velmi ekonomický a ekologický.
NEÚMĚRNÉ NÁKLADY
Hospodářský výsledek střediska centrálního zásobování teplem nám v loňském roce umožnil naplánovat rekonstrukci morálně zastaralých směšovacích stanic. Výsledek výběrového řízení byl orgány dohledu na základě námitky uchazeče o zakázku pro formální nedostatky zrušen s úkolem vypsat nové zadání výběrového řízení. Hned pro první výběrové řízení jsme podali žádost na Českou energetickou agenturu o dotaci.
Na akci v objemu zhruba 6,5 mil. Kč jsme dostali dotaci 150 000 Kč. Jedním z dokladů pro úplnost žádosti o dotaci je energetický audit. Stál necelých 48 000 Kč, což se nám jeví jako nepřiměřený náklad k poskytnuté dotaci.
Protože nebylo výběrové řízení díky zákonným termínům zdárně ukončeno smlouvou o dílo s vybranou firmou v r. 1999, nebyla čerpána ani dotace, a navíc náklady na audit byly zbytečně vynaloženými prostředky.
Proto jsme se rozhodli, že se už nikdy nebudeme zatěžovat vyřizováním (podle našeho názoru zbytečně složitých) žádostí o státní příspěvky, když výsledek je tak žalostně nízký nebo vůbec žádný.
K dnešnímu dni máme část směšovacích stanic zrekonstruovaných, ale zůstal v nás pocit hořkosti z toho, jak se stát snaží pomáhat dobrým, pro všechny prospěšným záměrům, ať už v oblasti ekologie anebo cen energií.
STANISLAV LYSÁČEK,
ředitel Služeb města
Brumov-Bylnice