01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zkušenosti s programem Sapard využijeme pro fondy EU

Rok 2002 byl důležitým mezníkem pro naše veřejnoprávní klienty, kteří připravovali projekty, na něž mohli žádat finanční pomoc z předvstupních programů Evropské unie. Jsou to programy Phare, Ispa a Sapard.

Z těchto tří programů se banka nejvíce (co do počtu případů) zapojila do programu Sapard, který se svojí strukturou financování projektů zásadně lišil od zbývajících dvou. Program byl totiž zaměřen na větší počet menších investorů s menšími objemy finanční podpory. Princip financování v programu Sapard je však shodný s principem financování projektů po vstupu ČR do EU a s tím související čerpání finančních prostředků ze strukturálních fondů EU a Kohezního fondu EU. Proto se pokusím zobecnit některé poznatky, které jsme získali při přípravě projektů v rámci programu Sapard.

Prezentace v krajích
Můžeme konstatovat, že přípravné období bylo poměrně dlouhé a začátek přijímání žádostí relativně rychlý. To se také odrazilo především v prvním kole přijímání žádostí, kdy klienti vyčkávali na poslední chvíli, než přišli k nám s žádostí o financování svých projektů. Byla to však nutná podmínka žádosti o finanční podporu. Tato situace byla způsobena především tím, že konečné podmínky žádostí byly známy až krátce před přijímáním prvních žádostí.
Česká spořitelna jako zatím jediná banka u nás podepsala s AgenturouSapard Rámcovou smlouvu o spolupráci při realizaci programu Sapard. Tato spolupráce by měla především usnadnit vzájemnou komunikaci při zajištění finančních zdrojů, připravit a ověřit mechanismy a principy financování projektů ze strukturálních fondů EU. Cílem je realizovat maximum projektů,a tím motivovat další investory.

Široké spektrum
Spolupodílíme se také na prezentacích pořádaných v krajích. Přesvědčujeme se však, že vystoupení zástupců příslušných ministerstev často sklouzávají do vyzdvihování kolonek formulářů. Podle našich zkušeností by bylo třeba více představovat úspěšně realizované projekty, a tím motivovat další investory.
Projekty, které financujeme prostřednictvím investičních úvěrů, se zaměřují na široké spektrum potřeb klientů (výstavba centra obce, kulturních středisek či cyklostezek, rekonstrukce významných kulturních a místních památek, investice do optimalizace odpadového hospodářství apod.).
Podíl České spořitelny při financování projektů programu Sapard v oblasti obnovy venkova, činí téměř 40 % z celkového objemu možné finanční podpory z tohoto programu. Můžeme tedy konstatovat, že jsme i nadále dobře připraveni na kofinancování projektů ze strukturálních fondů EU.
Informace o přijatých projektech v programu Sapard lze najít na interneto-vých stránkách Agentury Sapard (www.sapard.cz).

Zbývají čtyři měsíce
Doporučujeme však žadatelům, aby s námi začali spolupracovat již v přípravné fázi zpracovávání svých projektů. Díky zkušenostem z programu Sapard jsme schopni pomoci klientům i vhodně "nastrukturovat" financování projektů tak, aby byly včas připraveny pro podávání žádostí. Předejde se tak mnoha problémům a stresovým situacím.
Nové projekty bude možné předkládat EU od února 2004, zbývají tedy už jen čtyři měsíce. Budoucí investoři často narážejí na problém zajistit finance na zpracování projektů (obzvláště menší obce). Praxe v jednotlivých krajích je různá - některé vytvářejí databáze (pooly) připravovaných projektů. Pokud založí fondy na podporu spolufinancování přípravy projektů, bude možné část sponzorských aktivit finančního sektoru do těchto fondů přesměrovat.

ředitel odboruKomunální programy
České spořitelny, a. s.

Příklad jednoho projektu programu Sapard
účel :   výstavba kanalizace
žadatel :  obec
celkové přijatelné výdaje:  42 mil. Kč
příslib dotace SAPARD:  34 mil. Kč (80 %)
spolufinancování:  8 mil. Kč
realizace: 2003 - 2004 (3 etapy)

Investiční úvěr
výše:  39 mil. Kč
úroková sazba:  3M PRIBOR + 0,7 % p.a.
splácení : individuální
zajištění dotace:  SAPARD

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down