01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zlatohorsko čelí nezaměstnanosti

Míra nezaměstnanosti 16 i více procent byla před dvěma roky v srpnu na Jesenicku typická (nejen) pro Mikulovice, Písečnou, Velké Kunětice a Hradec-Novou Ves. Letos v květnu však v těchto čtyřech menších obcích už v průměru jen mírně převyšovala devět procent. Zásluhu na tom má i projekt Podpora vytváření nových pracovních míst - Mikroregion Zlatohorsko.

Vznikl z iniciativy tamních starostů a byl podpořen Evropským sociálním fondem (ESF) a státním rozpočtem ČR v rámci Operačního programu Rozvoj lidských zdrojů (OP RLZ). Nositelem a realizátorem projektu se stal Mikroregion Zlatohorsko, který spolu s Úřadem práce v Olomouci byl i garantem řádného využití poskytnutých peněz.

NEZASTUPITELNÁ ROLE STAROSTŮ

Stěžejní roli hrály zúčastněné obce - a také jejich starostové. To oni ve spolupráci s Úřadem práce Jeseník vybírali z velkého počtu zájemců nejvhodnější adepty na 15 nově vytvořených pracovních míst s místem výkonu práce na území mikroregionu. Tyto pracovní pozice byly typu řidič, zedník, údržbář, elektrikář, technický pracovník, dělník při údržbě města, stavební dělník a stavební strojník.

Přijatí uchazeči absolvovali rekvalifikační kurzy, jejichž zaměření bylo voleno s ohledem na stávající kvalifikaci adeptů i jejich nové pracovní zařazení. Také volba kurzů spočívala především v rukou starostů, přičemž je vesměs pořádala akreditovaná zařízení na základě výsledků vyběrových řízení. Část kurzů se konala přímo v obcích, za jinými se muselo dojíždět do Jeseníku či Šumperku. Šlo o kurzy jako práce s motorovou pilou a křovinořezem, svářečský kurz, rozšíření řidičského průkazu z B na C či strojník stavebních strojů. Jak připomíná manažer projektu Bc. Jaromír Vopat, doporučení do kurzů vydávali starostové, kteří lidi v obcích dobře znají, a proto žádný z takto odpovědně vybraných 21 účastníků ve školeních "nepohořel".

STROJE ZŮSTALY MIKROREGIONU

Z peněz projektu byly hrazeny i drobné stavební úpravy (například šatny) či nákup ochranných pomůcek a oděvů, ale i malé komunální techniky na údržbu veřejné zeleně. Naprostá většina finančních prostředků (91,2 %) však byla použita na úhradu mzdových nákladů. Nakoupená technika patří mikroregionu, který ji dává k dispozici členským obcím.

Nová pracovní místa sice s ukončením projektu zanikla, některé obce však osvědčené účastníky zaměstnávají ve vlastní režii i nadále. Jiní účastníci si nové zaměstnání našli sami už během projektu a svá místa v jeho rámci přenechali dalším. Díky rekvalifikaci však podle Bc. Jaromíra Vopata ani zbývající účastníci zpravidla nemají problém nalézt vhodné uplatnění.

JEDEN PROJEKT SKONČIL, DALŠÍ SE CHYSTÁ

Předseda mikroregionu a starosta Zlatých Hor Ing. Milan Rác říká: "Zásluhou projektu vznikla v regionu s vysokou nezměstnaností nová pracovní místa, zlepšil se vzhled obcí a také se zintenzivnila jejich spolupráce. Každopádně jsme získali mnoho zkušeností, které můžeme využít při realizaci podobného projektu, který už teď plánujeme. Pravda, administrativa projektu nebyla jednoduchá. Proto bych všem svazkům obcí, které by podobný projekt chtěly také uskutečnit, doporučil, aby vedení agendy svěřily svému zaměstnanci, jako jsme to učinili i my."

Starostova slova potvrzuje Mgr. Martina Štainerová, vedoucí odboru implementace ESF Úřadu práce v Olomouci: "Mikroregiony by si už před podáním projektové žádosti měly uvědomit, že se při realizaci a administraci takového projektu vystaví poměrně velké administrativní zátěži. Velký důraz je proto třeba klást už na kvalitní sepsání projektové žádosti s ohledem na realizační tým. Stejně tak je třeba promyšleně definovat cílové skupiny projektu a stanovit pro ně nejvhodnější aktivity."

IVAN RYŠAVÝ

Z dotazníkového šetření mezi účastníky projektu

Většina účastníků se o projektu dozvěděla od starosty obce, nikdo z internetu (publicita projektu byla mj. zajišťována i na www stránkách obcí).

Nejčastějším důvodem účasti v projektu byla pro dotazované nezaměstnanost a možnost práce v místě bydliště.

Většina účastníků si hledala nové zaměstnání už během svého zapojení do projektu (33 % účastníků si tuto práci v této době našlo). Důvodem byla časová omezenost projektu. Všichni zúčastnění projevili zájem o opětovnou účast v projektu.

V hodnocení spokojenosti s projektem (známkování jako ve škole (1 až 5) získala nejlepší průměrnou známku (1,9) možnost práce v místě bydliště, z čeho se usuzuje na nízkou pracovní mobilitu účastníků. Pomoc při hledání zaměstnání obdržela průměrnou známku 2,6, což mohlo být dáno množstvím kurzů, které se volily podle požadavků obcí, avšak s absencí poradenství. Tyto skutečnosti by měly být v dalším projektu více zohledněny.

Zdroj: Mikroregion Zlatohorsko

Projekt Podpora vytváření nových pracovních míst - Mikroregion Zlatohorsko

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down